Вредни српски домаћин се хвата за главу: "Изгубио сам најмање 2.000 €, нико неће јагњеће печење"
Позитивну рачуницу никако не успева да изведе.
Газдинство Драгана Лукића (51) из Салаша Ноћајског има велике губитке због поремећаја на тржишту стоке који су кулминирали за време пандемије корона вируса. Вредни домаћин се хвата за главу због отежаног пласмана и ниске цене јагањаца које тржишту испоручује са своје фарме.
МЛАДИ ЉУДИ ЗА ПРИМЕР: Оно што волонтери Меридиана раде за цео Балкан заслужује велико БРАВО!
ГРЧКА ОТВАРА ПЛАЖЕ: Ускоро можемо на море, али само са ЗДРАВСТВЕНОМ ПОТВРДОМ
Срби масовно купују ове три намирнице, а цена им скочила
За последњих десет година, колико се бави достовом јагањаца није све увек било лако, али због вируса са којим се сви боре последњих месец дана, позитивну рачуницу никако не успева да изведе.
- Ма какви, изгубио сам најмање 2 хиљаде евра. Пре неколико дана сам једва некако успео преко везе да продам 170 комада по 240 динара по килограму. Припремао сам туру за Ускрс, Први мај и Ђурђевдан и надао се доброј заради, али ништа од тога. У просеку су били тешки 35 килограма, а у дотов сам их ставио са 20-25 и у набавци плаћао по 300 динара за килограм. Моје зараде нема нигде, а појели су 5 тона хране, да не рачунам свој и рад укућана - наводи Лукић.
Велики губитак донекле ће умањити турнус од 50 јагањаца које је раније продао кланици са роком плаћања од месец дана и за које ће му држава исплатити субвенцију. Али, епидемија коронавируса ће у сваком случају наплатити "данак" јер ове године неће као ранијих тржишту испоручити око 1000 грла, већ много мање.
- Сада сам много опрезнији и на фарми имам свега око 60 јагањаца које ћу верујем продати за Први мај и Ђурђевдан. Можда убацим у дотов и још мало, али не смем да рескирам. Живот је скоро сасвим стао јер су забрањена окупљања па више нема ни свадби, прослава, чак је ограничено колико људи може и на сахрани да буде. Велики број јагањаца сам за ове прилике продавао печене свечаним салама, али пошто вероватно још дуго времена масовна окупљања неће бити дозвољена, морам да смањим број товљеника таман колико траже кланице за потребе супермаркета - додаје Лукић.
Када га, као сада, притисну велике муке, Драган седне на моторче и одвезе се у воћњак за који каже да је његов рај где одмара душу. Надише се опојних мириса уцветалих џанарика, шљива, крушака и јабука, а када се врати кући ужива у шепурењу и крештању паунова, ћурки, фазана и других ситних о украсних животиња које гаји у свом прелепо уређеном дворишту препуном цвећа.
Драган је, наиме, највећи, најпознатији и највише награђивани одгајивача паунова у Србији. Бели, црни, шарени и плави лепотани са раскошним реповима прво су му били велика љубав, а последњих година бизнис којим попуњава кућни буџет продајом јаја и младих животиња.
- Велики број људи воли ове егзотичне птице и стално долазе купци из целог региона, а највише са Косова. Купују их да украсе своја дворишта, етно села или паркове. Није лако узгајати паунове у нашем поднебљу. Има раса које су неотпорне, али су зато веома скупе, као например бели - каже Драган.
Приметио је, каже, да се и код животиња, као и код људи, због вируса све "некако померило". Паунови су касније почели да се паре, а паунице да носе јаја.
Похвалио нам се како је једини одгајивач фазана Елиот у Србији, који је, каже, најлепша птица коју бројни купци желе као украс у свом домаћинству. Овај лепотан му је на сајму украсних и ситних животиња, одржаном недавно Сремској Митровици донео шампионску титулу, на коју је веома поносан.
ДУГОРОЧАН И ПРОФИТАБИЛАН ПОСАО: Ево шта држава предлаже ПОВРАТНИЦИМА ИЗ ИНОСТРАНСТВА како би остали у земљи
КУЋНИ БУЏЕТ ЗА ВРЕМЕ ВАНРЕДНОГ СТАЊА: Највише смо трошили на храну, а ево где смо ОЗБИЉНО ПРИШТЕДЕЛИ
ВЛАДА ДОНЕЛА ОДЛУКУ! Ево када ће најстарији суграђани моћи до продавнице, а када у шетњу
ЗАПАДУ ВАЖНИЈЕ ЗАЛИХЕ ОД ЗДРАВЉА СЕЗОНАЦА: ЕУ баш брига за раднике из сиромашнијих земаља Европе
САН СВАКОГ ЧОВЕКА: За само ТРИ ДАНА вам направе ИДЕАЛНУ КУЋУ, процените сами (ФОТО)