Вучићев ауторски текст за Политико: Западни Балкан има будућност само ако се УДРУЖИМО
Незапосленост младих у региону дупло већа него у ЕУ
Економско јединство Западног Балкана кључно је за политичку стабилност и срушиће баријере које земље региона деле од заједничког просперитета, а уједно ће нам помоћи у припремама за чланство у ЕУ, поручује председник Србије Александар Вучић у ауторском тексту за портал Политико.
Прочитајте и:
- Будућност Балкана данас се чини светлијом него што су многи предвиђали пре две деценије - истиче Вучић у тексту који је данас објавио портал у свом европском издању.
Ратови на Балкану, подсећа, однели су више од 100.000 живота, док су милиони људи били приморани да напусте своја огњишта. Економије у региону су руиниране, а многи наши најбољи и најблиставији отишли су у великом броју да другде траже бољу будућност. Политички лидери на супротстављеним странама нису веровали једни другима и нису имали реалну визију будућности.
- Као млад човек у то време, нисам схватао какву корист може донети сарадња насупрот поделама. Али, сада знам да је моја земља платила високу цену за националистичке ексцесе - истиче Вучић.
Данашња ситуација показује да се баријере могу срушити уз довољно заједничке воље.
- Одлучили смо да променимо курс и учимо на грешкама из прошлости. Одлучили смо да наше земље и наш народ ставимо на прво место. Да нисмо веровали у заједничку будуцност региона не бисмо могли да превазиђемо године љутог непријатељства које нас је раздвојило - наглашава председник Србије.
Вучић указује да је смо појединачно мали играчи али да колективно чинимо тржиште од 20 милиона људи. У протеклих 10 година трговина између Западног Балкана и ЕУ више је него удвостручена, достигавши 44 милијарде евра 2016. године, док је извоз у ЕУ повећан са седам милијарди евра на 18 милијарди евра.
- Међутим, док европске компаније све више цене пословање на Западном Балкану, приватна улагања и даље прилично заостају. Заправо, прекогранична улагања на Западном Балкану су четири пута нижа него у ЕУ - упозорава Вучић.
Трговина робом и услугама, каже, чини само око 30 до 40 одсто БДП у већини економија Западног Балкана. То је изузетно ниска вредност у поређењу са просеком економија које избијају на површину, а који често износи између 100 и 200 одсто БДП.
- Незапосленост младих на Западном Балкану је скоро двоструко виша него у земљама чланицама ЕУ – наводи се у тексту.
Вучић наглашава да би успостављање заједничког тржишта удвостручило садашни ниво директних страних улагања и донело најмање осам до девет милијарди долара инвестиција на годишњем нивоу, у поређењу с прошлогодишњих 4,6 милијарди долара.
- Тиме би се, такође, отвориле хиљаде нових радних места, наше економије би се учиниле конкурентнијим, а могао би се спречити одлазак најбољих и најблиставијих - истиче Вучић.