ЗА ОВАЈ ПОСАО У СРБИЈИ ПЛАТА ЈЕ ДО 2.000 ЕВРА МЕСЕЧНО: Нико неће да га ради, а кадрова недостаје!
Мајстори недостају, а зарада је одлична
Домаћи медији преносе да су монтери и сервисери лифтова изузетно тражени у Србији, а да месечно могу да зараде и 1.000 евра, док стручњаци у овој области могу инкасирати и двоструку суму - 2.000 евра!
Никад лакше до наплате штете: UNIQA осигурање представила јединствен сервис "МОЈ ПРОЦЕНИТЕЉ"
ОВЕ ГОДИНЕ ВИШЕ МЕСТА ЗА БУДУЋЕ БРУЦОШЕ: На Универзитету у Београду организован и трећи уписни рок
Странци у Немачкој зарађују и до 1.500 евра мање него домаћини: Ево како стоје неимари из Србије
Посао цвета, лифтова је све више, али оваквих радника све мање. Једни завршавају свој радни век а други, млађи, приходе остварују у иностранству.
Због тога је у Привредној комори Србије и основан Савет за лифтове, који би требало да помогне да ускоро у техничким школама у Београду, Новом Саду и Нишу поново школујемо мајсторе за лифтове.
- То што је вредело је отишло напоље, а новог кадра нема јер се не школује. Деца су иначе слабо заинтересована за оваква занимања, а већина старих мајстора је отишла у пензију. Сада имате ситуацију да је и даље велики број лифтова у Београду, њих три четвртине, стар и без процесора који одмах показује грешку, па се млађи мајстори не сналазе - кажу у једном сервису у главном граду Србије.
Посла има много.
- Колеге се не жале за плату, сви су задовољни. Ако хоћеш више пара, мораш више и да радиш, овај посао захтева и добру концентрацију, јер се све ради горе, са кабине. Ако лифтови не испуњавају све услове, могу се догодити и повреде, али код нас има свега и свачега, човек мора да буде опрезан. Сваки лифт мора да се сервисира једном месечно, у пословним зградама где је фреквенција велика и два пута месечно - рекли су у сервису.
У плану је школовање младих кадрова.
- Некада су постојале школе за сервисере и монтере, требало би да овај нови смер буде покренут најпре у Београду, а убрзо би дошли на ред и други градови. Ово је једно дефицитарно занимање, јако је добро плаћено али није лако - рекао је потпредседник Савета за лифтове Божо Вукашиновић.
За монтажу и поправку потребни су одлично познавање механике и електронике, па обучавање нових мајстора није брзо, једноставно нити лако.