ЗАПОСЛЕНИМ МАЈКАМА СУ ОВЕ ПРИВИЛЕГИЈЕ ГАРАНТОВАНЕ ЗАКОНОМ: Послодавци умеју да их прећуте
Рад од куће је такође опција предвиђена законом.
Бити мајка је једно од најлепших и најзахтевнијих искустава у животу жене. Када мајка има малу бебу и истовремено се суочава са потребом да се врати на посао, то може бити изазовно и емотивно искуство.
Многе мајке осећају кривицу због остављања детета код куће док одлазе на посао, али исто тако схватају да је радни живот део њих самих и да је важно одржавати равнотежу између породичних обавеза и каријере. Ипак, ситуација постаје много стреснија при самој помисли на ноћне смене.
Иако су послодавци често упознати са законом у којем се наводи да мајке деце која су млађа од три године, имају право да не раде ноћне смене, као и прековремено, чини се да се то често заборавља, или игнорише. Мајке мале деце до три године, када се врате на посао са породиљског одсуства, имају бројне законске привилегије, али веома мало њих је упознато са тим правима.
При повратку са породиљског одсуства, жена која се недавно остварила у улози мајке може радити прековремено или ноћне смене само ако је дала писмену сагласност за то. Такође, самохрани родитељ који има дете до седам година живота или дете које је тежак инвалид, може да ради ноћу и прековремено, само уз своју писану сагласност.
Ако је дошло до ситуације да се мајка врати на посао пре истека годину дана породиљског одсуства, послодавац је дужан да јој омогући паузу од 90 минута током радног дана или да јој скрати радно време за исти износ, како би могла да доји дете. Једини услов јесте да жена ради бар шест или више сати.
Рад од куће је такође опција предвиђена законом, уз обавезу послодавца да обезбеди потребна средства за рад и надокнаду трошкова за њихову употребу.
Такође, четворочасовно радно време и ангажовање ван радног места и радног времена, под условом да то не ремети процес рада је такође у оптицају.
Извор: Србија Данас/Телеграф Бизнис/Дубравка Јовановић/М.А.