ЗАПОСЛЕНИМА ПОНОВО МАРКИЦА БЕЗ ПРАВДАЊА ТРОШКОВА? Стижу нова правила за послодавце!
Министарство финансија дало је мишљење које мења, односно укида претходну одредбу Закона о порезу на доходак.
Према овом мишљењу, које је обавезујуће, предузећа више неће морати рачунима од превозне карте у јавном саобраћају или горива да правдају трошкове превоза радника до посла, да би остварили право да не плаћају порез.
Јединствена понуда UNIQA осигурања на тржишту Србије: Обавезно осигурање од ауто-одговорности од сада и online
ПУТЕВИМА БУДУЋНОСТИ СРБИЈЕ: Погледајте како је текао развој путне мреже у нашој земљи у претходних 7 година (ВИДЕО)
ПОСАО ЗА 300 НАЈБОЉИХ МЕДИЦИНАРА: Министар Лончар уручио уговоре најбољим ученицима и студентима
Накнада за трошкове превоза неопорезива је до суме од 3.988 динара, без условљавања документованим рачуном за гориво или превозном картом у јавном саобраћају.
Право на накнаду за превоз имају сви запослени, без обзира на који начин долазе на посао - аутобусом, сопственим возилом, са комшијом или пешке.
Да подсетимо, Министарство финансија је у јуну прошле године дало мишљење којим је увело обавезу правдања трошкова превоза, а затим је од 1. јануара 2020. то исто било прописано и законом.
Тим изменама предвиђено је да накнада трошкова за превоз мора да буде документована, што значи да би радник морао да има фискални рачун са киоска када уплаћује "бус плус" или рачун за гориво ако долази на посао својим аутомобилом. Тиме су, практично, били погођени сви запослени који не користе градски превоз.
Према Закону о порезу на доходак грађана послодавци су у обавези да радницима купују маркицу, а уколико им плаћају готовину до сада су морали износ да правдају рачунима за бензин или превоз. Многе фирме су се, због компликованог процеса, ипак одлучиле да превоз запосленима плаћају у оквиру плате и да на то плаћају 10 одсто пореза.
После противљења рачуновођа и иницијатива за измену ове процедуре, Министарство финансија је потврдило у мишљењу од 3. јуна да раније тражена документација више није неопходна.