Зашто позоришта, а не и биоскопи?
Последњи удар на пословање биоскопа у Србији
Одлуком Кризног штаба, биоскопи нису изузети од скраћења радног времена последњег викенда у фебруару. Донете мере ограничавају рад биоскопа на само пар сати дневно, јер све пројекције морају да се заврше до 14 часова, док су из ове мере изузета само позоришта чиме је задат последњи ударац на пословање биоскопа у Србији.
Скоро шест месеци биоскопи нису радили, а када су добили дозволу за рад, строго су се поштовале све донете мере од стране Кризног штаба. Одговорним пословањем и спровођењем свих прописаних мера у циљу сузбијања вируса Covid-19, биоскопи су доказали да су једно од најбезбеднијих места.
Оно што највише смета, што у тренуцима када се биоскопи боре за опстанак и за свако радно место, исцрпљених ресурса због дуготрајног затварања, скраћеног радног времена и смањеног капацитета у салама, јесте да логика и разумевање у доношењу мера Кризног штаба више не постоји, јер нико не може да објасни у чему се разликују биоскопи и позоришта у доношењу оваквих мера које се односе на последњи викенд у фебруару.
-Приметан је недостатак слуха према индустрији која је највише погођена пандемијом и која је доведена на руб егзистенције. Остаје нејасно зашто су биоскопа сврстани у групу објеката којима је скраћено радно време, јер не постоји никаква разлика између услова у којима се одвија пројекција филма у 13 или 21 час, осим што скраћење значајно утиче на већ мизерне приходе. Упркос огромним финансијским губицима у протеклих годину дана и пословањем на ивици исплативости, Cineplexx је у време највеће кризе модерног доба отворио чак два нова биоскопа у Београду, опремљена најсавременијим технологијама. Међутим, уколико се настави тренд доношења нелогичних одлука и мера, биоскопи неће још дуго опстати - изјавила је Александра Гарић, директор маркетинга биоскопа Cineplexx.
Овим путем молимо одговорна лица за разумевање, одговорност и логику у доношењу одлука како би ова индустрија, у коју је претходних година уложено много средстава преживела.