ЗАШТО СКАЧЕ ЦЕНА МЕДА? У односу на прошлу годину, килограм је скупљи за 200 динара
Прошла година је пета за редом како је принос меда у Србији слаб.
Малопродајне и откупне цене меда у Србији никад нису биле боље, али је годишњи принос због пандемије и лоших временских услова преполовљен, због чега меда на тржишту нема ни "на кашичицу".
ТРЕЋИ МОРАТОРИЈУМ ЗА ОТПЛАТУ КРЕДИТА: Уколико се нисте пријавили за олакшице, погледајте до када је рок
НАЈНОВИЈА ПОДРШКА ДРЖАВЕ: Поклањају новац, погледајте који су услови
Сјајне вести стигле: Држава ће дати 150.000 кућа, а познато ко ће имати право да их купи!
Добри временски услови и развој пчелињих друштава на почетку прошле године били су, како кажу пчелари "какви се само пожелети могу". Међутим, у сред пролећа, када је требало припремити пчелиње заједнице за предстојећу пашу, епидемија корона вируса "забранила" је кретање многим произвођачима који нису могли да оду до својих кошница.
На то се надовезао априлски мраз и велика количина падавина у мају због чега је багремова паша пропала и принос ове врсте меда је три пута мањи од очекиваног, поготово на подручју централне и западне Србије и Војводине. Пошто је због лоших временских услова изостала и ливадска паша, а производња липовог и сунцокретовог меда била просечна, генерални резултат је да је принос у 2020. години био - преполовљен.
- На стационарним пчелињацима многи пчелари су већ у јуну морали да прихрањују своја друштва, поготову она изројена, како би санирали и спасили своје пчелињаке. Када се све ово узме у обзир и изузетно сушан крај лета, који је проузроковао низак унос полена и недовољан развој легла, имамо ситуацију да су пчелиња друштва ушла у зиму релативно слаба. Подаци са терена говоре да имамо велики проценат страдања и смртности пчелињих друштава - каже Горан Гавриловић, председник Удружења пчелара "Нуклеус", напомињући да је прошла година пета за редом како је принос меда у Србији слаб.
Дефицит меда на тржишту довео је до тога да његова цена у једном тренутку буде 1.000 динара, нарочито на београдском тржишту, док се сада килограм багрема и мешаног меда продаје за 800 до 900 динара, што је практично скок за 200 динара у односу на период пре годину дана.
Почетак рада погона за откуп и паковање меда Савеза пчеларских организација Србије у Рачи довели су до тога да откупна цена багремовог меда достигне рекордних 6,5 евра за килограм чиме су пчелари задовољни.
- Проблем је, међутим, у томе што меда нема ни "на кашичицу". Ревносни и ажурни пчелари све недостатке у погледу хране, борбе против варое и узимљавања су завршили до половине септембра, тако да могу мирно да чекају пролеће. Сви се надамо доброј багремовој паши с обзиром да је багрем у последње две године подбацио. Узалуд су добре цене када изостане принос, а у последњих 12 година практично су само две године по приносу биле добре. Зато је од изузетног значаја да држава субвенционише ову пољопривредну грану - каже пчелар Ђорђе Марковић.
У Србији се зависно од пашне сезоне годишње произведе од 6.000 до 12.000 тона меда, највише багремовог који је и најтраженији на тржишту.