ЗБОГ КОРОНАВИРУСА ЗАБРАНИЋЕ СЕ И КЕШ?! Наступају нове мере у циљу спречавања заразе
Новчанице опасне по здравље.
Непрекидно ширење корона вируса натерало је финансијске институције широм света да размотре забрану коришћења површине која је у свакодневном контакту са потрошачима - новчанице.
ХИТАН САСТАНАК У ВЛАДИ: Расправљаће се о новим ПООШТРЕНИМ МЕРАМА против ширења коронавируса
ВУЧИЋ О КОРОНАВИРУСУ: Србија ће забранити улаз људи из делова Италије, Кине, Ирана и Швајцарске
ОБЈАВЉЕН СПИСАК ПО ГРАДОВИМА: Уколико СУМЊАТЕ да имате КОРОНАВИРУС јавите се на ове бројеве телефона!
Прошлог петка је Централна банка Јужне Кореје саопштила да искључује из оптицаја све новчанице током наредне две недеље, како би се спречило ширење вируса. Кинези планирају деконтаминацију свих новчаница за које се сумња да су дошле у контакт са зараженим особама. УВ зраци и загревање папира требало би да очисти папир, а неке новчанице биће уништене. Готовина која долази из зона болница неће се више употребљавати.
Продавци неће кеш
Музеј Лувр у Паризу такође је забранио плаћање новцем. Управа музеја је одлуку донела како би се запослени осећали пријатније на послу. Забринутост настаје због раста броја оболелих у свету који је премашио 110.000.
Епидемија подстиче потрошаче у САД да рачуне плаћају мобилним телефонима. Ова технологија је годинама била заборављена, јер највећи број купаца рачуне плаћају кешом или картицама.
Корисници паметних уређаја на располагању имају читав низ опција, а бесконтактно плаћање омогућено је апликацијама на Андроиду или иОС оперативном систему. Бесконтактно плаћање могуће је и помоћу паметних сатова.
Бесконтактно плаћање је пожељна опција нарочито у ситуацијама где није потребан потпис потрошача или контакт са терминалом.
Бројне компаније за трговину производима и услугама увеле су новине када је реч о плаћању. Ланац Старбакс привремено је зауставио је употребу персоналних шоља широм САД, а Инстацарт је наложио својим достављачима да избегавају контакт са клијентима.
Ипак, одлука Лувра у супротности је са налогом Банке Француске о прихватају готовине. Поједини градови у САД укључујући Њујорк, Сан Франциско и држава Њу Џерси, такође су усвојили уредбу да компаније морају прихватити готовину, јер милиони Американаца немају рачуне у банкама и кредитне картице. Кеш је најзаступљенији облик плаћања у САД, а 30 одсто трансакција обавља се на овај начин.
- Нема сумње да новчанице преносе вирусе - каже микробиолог са Универзитета Метрополитен у лондону Пол Мејтвел.
Прљав новац
Научници су током истраживања из 2017. године спроведеном у Њујорку пронашли микробе који живе на новчаницама. Толико су разноврсни да поједини настању уста, интимне делове тела, а ту су и вирусу слични грипу.
Светска здравствена организација препоручује прање руку после употребе новца, нарочито пре оброка. Кредитне картице нису савршено стерилне површине, тако да се и преко њих може спречити ширење вируса. Банкомате и терминале у продавницама користе хиљаде људи.
- Предузећа могу да искључе потпис као део праксе приликом плаћања. Приликом мањих куповина као што су кафа и сендвич, потпис није средство које може спречити превару. У многим случајевима потпис је непотребан - објашњава Мејтвел.
Кина је пре избијања епидемије развијала методе бесконтактног плаћања. Према еМаркетару, чак половина укупног становништва Кине користила је мобилни телефон у другом кварталу 2019. године за плаћање дуга. Платформе као што су WeChat и AliPay постале су популарне после увођења ове опције. Данас се ради на примени система и у другим деловима света. Службеник Народне банке Кине рекао је да ће држава удвостручити број оваквих трансакција, како би се избегао непотребан контакт, пише CNN.
Бесконтактно плаћање доноси комфор актерима трговине, али Мејтвел каже да би морали обратити више пажње када је реч о чистоћи мобилног телефона.
- Тешко је проценити број бактерија и вируса које преносимо током куповине. Претпостављам да се преласком на бесконтактни начин плаћања број пренетих бактерија смањује. Ипак, телефон пипамо и после контакта прљавим површинама - наводи Мејтвел.
Остали облици заштите укључују коришење антибактеријских или дечијих марамица за чишћење телефона и кредитних картица, али и ношење личне оловке за потписивање докумената.