Земља благостања? Милиони Немаца раде ДОДАТНЕ ПОСЛОВЕ, а све то ЗБОГ ЈЕДНОГ РАЗЛОГА!
Након осмочасовног радног времена - одлазак у ресторан, али не у провод, већ на додатни рад.
То чине милиони Немаца и то из најразличитијих разлога. Многи да би могли уопште могли спојити крај с крајем.
Више од 3,4 милиона грађана Немачке ради више послова. Сада већ давне 2003. таквих је било око 1,4 милиона. Данас их је двоструко више. Већина њих има главни посао и поред њега - додатни. Тај додатни посао је најчешће такозвани "мини џоб" са зарадом од 450 евра месечно. Те бројке је на парламентарно питање Странке левице, објавила немачка влада.
Разлози за процват "мини-послова" су многоструки, каже Енцо Вебер с Института за истраживање тржишта рада ИАБ. За њега је најважнији разлог тај што су мини-запослења ослобођена пореза и других давања.
- А то је тако велика повластица да је многи желе искористити - каже Енцо Вебер.
Мотиви који наводе Немце да раде више послова се разликују.
Керстин Шмит на свом "главном" послу зарађује 2.600 евра бруто - након свих одбитака, остаје јој 1.650 евра нето - а пола те своте иде, каже, на станарину. Никада није добила алиментацију за своја два сина па је увек морала додатно радити - као конобарица, благајница или у другим услужним делатностима.
- Не радим то због луксуза, штедње или годишњег одмора, већ само да зарадим новац који ми треба да бих преживела - наводи она.
УЛАЖЕ СЕ У ТУРИЗАМ: Стиже 50 милиона динара, ЕВО КО МОЖЕ да конкурише за КРЕДИТЕ
Вебер каже да се не може тачно рећи колико људи у Немачкој ради више послова због лоше финанцијске ситуације.
- Али у просеку видимо да они који раде два посла, у свом главном послу зарађују пуно мање од људи који раде само тај један посао. То је према нашој рачуници разлика од око 570 евра месечно и значи да је релативно много људи упућено на тај додатни новац - сматра Вебер.
У Немачкој више од четири милиона људи ради за мање од 2.200 евра бруто месечно.
Компанија Dow Јонес и Танјуг склопили уговор о сарадњи
Они који раде додатне послове најчешће раде као кућепазитељи, у здравству и нези, али и на управним пословима - у угоститељству, туризму или трговини на мало. Ту успевају да зараде неколико стотина евра месечно.