ЖИВОТ И ОПОРАВАК ПОСЛЕ БАНКРОТА: Блато у злату и злато у блату
Иако се многи светски државници и медији труде да нас убеде како смо на прагу "смака света", срећом увек је било људи који су успевали да нађу решење и у најтежим ситуацијама и да се опораве после великих личних и професионалних криза.
Бескућник који је постао брокер? То има само у филму. Тачно, али у филму који је снимљен по истинитој причи. Некадашњи бескућник, а сада успешан амерички пословни човек Крис Гарднер, главни је јунак филма "У потрази за срећом", у коме његов лик глуми Вил Смит.
Да ли је песимизам Кинеза оправдан: Економија се враћа, али прогнозе не звуче најбоље
Пресудна одлука за Србију: Хоће ли ЕУ "прогледати кроз прсте" када су у питању квоте на челик?
КИНА РАЗМАТРА КОРАК КОЈИ БИ МОГАО ДА УНИШТИ АМЕРИКУ: Ово би могло да има несагледиве последице
Гарднер је одрастао у сиромашној породици и упркос жељи да стекне високо образовање у томе није успео. У војсци се упознао са основним медицинским знањима и једно време је радио као продавац медицинске опреме. Није био нарочито успешан, а због немаштине али и склоности неверству, напустила га је супруга и оставила му да се стара о сину који је тек изашао из пелена.
Када је упознао једног успешног брокера, то је је била прекретница у Гарднеровом животу – дао је отказ на место продавца и почео да се образује у области финансија. У међувремену, без прихода, а са нагомиланим дуговима, остао је и без крова над главом. Срећом, Сан Франциско је имао склониште за бескућнике у којем је повремено "одседао" са дететом. Спавали су и на улици, на подовима јавних тоалета или у парковима, а хранили се у народним кухињама.
Упркос свом тешком и несигурном начину живота, Гарднер се пријавио и добио посао у једној брокерској компанији. Као почетник зарађивао је веома мало, али довољно да обезбеди сину боравак у јаслицама док је он на послу. Био је жељан да научи што више и да остави добар утисак на послодавца. Зато никоме од колега није помињао како живи, нити је ико то могао да наслути. На посао је долазио пристојно обучен, јер је, док је боравио на улици, стално са собом вукао пословна одела.
Што је више учио о брокерском послу, то је боље зарађивао, па је напокон изнајмио стан. Потом је основао сопствену брокерску фирму, у којој је у почетку имао само један сто. У наредне две деценије, његова фирма се толико развила да је продао мали удео за мултимилонски износ, па Крис Гарднер сада "тежи" 70 милиона долара. Осим што је и даље извршни директор компаније "Гарднер Rich & цо", он је и познати мотивациони говорник и филантроп.
Занимљиво је да је и глумац Вил Смит, који је у филму "У потрази за срећом" глумио брокера из склоништа за бескућнике Криса Гарднера, на почетку своје каријере такође банкротирао. Он је 1985. са репером DJ Џези Џефом издао албум који се толико добро продавао да је преко ноћи постао милионер. Уживао је у благодетима успеха купујући скупоцјене аутомобиле и брендирану одећу. Међутим, заборавио је на једну од две сигурне ствари са којом сваки Американац мора да се суочи – на порез. Пореска служба је израчунала да јој дугује 2,8 милиона долара. Део је платио новцем који му је преостао, а део имовине су му запленили, тако да се Смит опет нашао на почетку. Срећом, добио је улогу у познатој серији "Принц са Бел-Ера", а након тога су уследили бројни ангажмани.
Упркос свим манама које се у последње време стално истичу у остатку света, Америци се мора признати да је ретко где толико примера људи који су изгубили све и успели поново да се уздигну. Чак и до места председника државе.
Абрахам Линколн, један од најугледнијих америчких председника, остао је без пребијене паре када је пропао посао који је покренуо са пословним партнером. Откупили су уз помоћ кредита неколико продавница са идејом да развију посао, али нису успели. Када је партнер преминуо, Линколн је остао у дуговима које је отплаћивао годинама. Схвативши да није талентован за трговину, усредсредио се на политику, а остало је историја. Мада, има неке везе и са садашњицом, јер је тренутно на челу Америке – шестроструки повратник из банкрота.
Још један "амерички спасилац" али у другачијем смислу, а који је претходно банкротирао је Бил Бартман. Деведесетих је имао веома успешну компанију за наплату потраживања, чија вредност се мерила у миљиардама долара. Али пропао је када је његов сарадник осуђен за превару. Он сам је ослобођен кривице за било какве финансијске малверзације. Наставио је да ради у другим фирмама. Накнадно је стекао славу када је 2009. године, у јеку финансијске кризе, издао књигу "Спасавање богатих", која је постала бестселер на Амазону.
Бартман је, недуго затим, поново отворио предузеће за наплату потраживања. Стратегија коју је развио у том послу донела му је, осим нових милиона, и бројне награде и медијску славу.
За разлику од Бартмана, светска финансијска криза пре нешто више од десет година је "завила у црно" породичну фирму за продају грађевинског материјала "84 Лумбер", која постоји скоро 70 година. Овај породични посао преузела је деведесетих од свог оца Меги Харди Нокс. Иако се њен отац прилично расипнички понашао и више пословао на основу интуиције него што је истраживао тржиште, породични ланац је нарастао на чак 500 продавница.
Када је 2008. избила криза и врло брзо "обезглавила" грађевински сектор, приходи компаније "84 Лумбер" пали су са 3,92 милијарде долара 2006. на 1,42 милијарде током наредних пет година. Фирма је била принуђена да затвори половину својих објеката и отпусти две трећине запослених. Упркос притисцима да прогласи банкрот, Меги Харди Нокс није хтела то да уради. Уложила је у спасавање породичног предузећа све што је имала, укључујући и свој накит.
Успела је да реструктуира фиму и да настави посао када се грађевински сектор опоравио. Данас је Меди Харди Нокс опет милијардерка, а ове године је у Питсбургу понела и награду "Жена од утицаја".
Антић: Приоритет механизма Кина 17 је економски раст (ФОТО)
ВАЖНЕ ИНФОРМАЦИЈЕ: Услуге НСЗ убудуће можете да користите од куће, а ево како ће изгледати РЕДОВНО ЈАВЉАЊЕ
ТРЖНИ ЦЕНТРИ ДАНАС ПОЧИЊУ СА РАДОМ: Трговци припремили попусте, а ово су обавезе потрошача
"ДР ПРОПАСТ" НАЈАВИО ВЕЛИКИ ЕКОНОМСКИ КРАХ: После короне очекује нас велика криза
Грчка отвара сезону од 1. јула, у Хрватској на плажи редари и дистанца, а Црна Гора не планира повећање цена за ово лето