5 алгоритама који утичу на наш живот! (ВИДЕО/ФОТО)
Рачунари су постали део наше свакодневнице па смо и ми потпали под утицај алгоритама који њима управљају! Ако мислите да је ова тврдња претерана прочитајте текст и видећете да смо у праву.
1.Гоогле Search
Пре пар година је био актуелан рат сајтова за претраживање интернета. Рат је одавно готов, а Google је изашао као неприкосновени победник што на неки начин потврђују и бројке. Google Search користи 66.7 корисника у Америци, а верује се да је у свету тај процент и већи. Иза њега се налазе Бинг (18.1 %) и Yahoo (11.2%) са још пар мањих сајтова иза велике тројке.
Google за претрагу користи неколико десетина алгоритама да би вам представио најрелевантније web сајтове на основу вашег упита. Google сматра да што је сајт популарнији, имаће више линкова ка себи па неки ово поспрдно називају "такмичење у популарности". Но постоји низ других алгоритама, који делују заједнички са главним у покушају да нам обезбеде најрелевантније податке чије резултате прихватамо без имало сумње. На тај начин ако вас нема на Google, нема вас ни на webu.
2. Facebook News феед
Још један пример алгоритма који управља нашим животима иако ми тога нисмо свесни. Недавно је спроведена социолошка студија на Facebooku где су двема групама људи пуштани различити садржаји. Једни су добијали вицеве, шале, забавну музику и видео клипове, а други озбиљне вести, класичну музику и тужне песме. Резултати су били изненађујући, али и очекивани. Особе које су добијале "весео" садржај су биле много позитивније и оптимистичније у својим постовима док су особе са "тужним" садржајем испољавале тугу, патетику и депресију. Начин на који Facebook алгоритам бира које ће вам постове приказати је строго чувана тајна, а Зуцкерберг и екипа га често "штимују" што уме да доведе до великих проблема. Реално као у претходном случају (Гоогле) неки пријатељи уопште не постоје уколико Facebook алгоритам одлучи да вам нису занимљиви.
3. ОКЦупид алгоритам за спајање сродних душа
Он лине упознавање је одавно огромна индустрија на Западу која зарађује више од 2 милијарде долара а расте 3.5 % годишње. Разлог за оволику популарност је њихова успешност у спајању људи па су недавне статистике изнеле податак да трећина људи која се упозна он лине заврши у браку. У сваком случају уколико желите да упознате некога онда сте препуштени на милост и немилост овим алгоритмима који ће буквално за вас изабрати идеалног партнера (а можда и не:). У сваком случају од информација које сте укуцали и квалитета програма за спајање зависи ваша будућа срећа (све док не пожелите да задавите жену што вас смара јер идете на пиво... али то је већ нека друга тема). Како тачно алгоритам ради можете видети у видеу који се налази изнад.
4. НСА алгоритми за праћење података
Сада се сигурно питате какве везе има НСА са Србијом, али подсетићу вас да је пре пар недеља у свим домаћим новинама објављено да нас Американци редовно прислушкују. С обзиром на количину података који НСА прикупља јасно вам је да се тима баве рачунари, тј. алгоритми. НСА, у сарадњу са још неколико светских обавештајних службу у свом поседу има неколико милијарди терабајта података (у ствари више, али ајде де) за које је неки алгоритам одлучио да га је потребно похранити. Ту се налазе ваши e-mailovi, видео разговори преко Интернета, шапутање преко телефона, слика са камера за надзор и тако даље. То је пасиван утицај на човека, а активан је ако се мајка природа са вама нашали и намести да личите на Абу Мусу Хамаса, који већ 6 година снима видео клипове у некој Афганистанској пећини и поручује да ће уништи Пентагон. У том случају надајмо се да волите "lastex" рукавице и крупне момке из обезбеђења на аеродромима!
5. ИБМ Црусх
За крај смо оставили ИБМ ЦРУСХ, програм који у буквалном смислу значи "смрвити", а у ствари је скраћеница: Цриминал Редуцтион Утилизинг Статистицал History. Овај софистицирани програм сакупља огромну количину података везаних за криминал, извршена дела, понашање људи, економску ситуацију и на основу њих одређује могућа жаришта где полиција треба да појача своје присуство. Овај систем је већ неко време у употреби, а полиција Мемфиса је успела да смањи стопу криминала скоро 30 % захваљујући информацијама добијених од овог софтвера. Њиховим путем ће ускоро кренути и остали велики градови у Америци и свету јер су полицијске снаге развучене до тачке пуцања па им овај софтвер омогућује да се концентришу на проблематичне зоне. Шта мислите када ће владе почети да прате индивидуалне људе (криминалце, бунтовнике...) и предвиђају њихови понашање?
Списак се овде не завршава, вреди овде поменути и алгоритам који бира које ће вам рекламе бити приказане током претраге (Гоогле Ад Wards), Амазонов алгоритам који бира шта ће вам следеће препоручити на основу вашег интересовање, или програме за трговину на берзи који доносе одлуке брже од човека (у току 10 секунди обаве и до 20 различитих трансакција). Иако то не примећујемо алгоритми све више утичу на наш живот.
Погледајте још и:
Стеже се обруч око "гуштерског одреда"
ШОКАНТНО: Мобилни телефон 11.300 долара
4 уређаја који ће нестати због паметног телефона
НАСА прави свемирски брод који би путовао брже од светлости (ВИДЕО)