СКАНДАЛ У НИШКОЈ МЛЕКАРИ: У јогурту пронађене велике количине ОПАСНЕ СУПСТАНЦЕ
Управа за инспекцијске послове Црне Горе пронашла је повећане количине афлатоксина у јогурту "Нишке млекаре".
Инспектори су обуставили одмах увоз овог млечног производа и наредили његово враћање и уништавање. Према сазнањима српских медија, реч је о 728 килограма јогурта, а пошиљка је "пала" на граничном прелазу Дубраково. У Управи истичу да је преко ове "међе" са Србијом и Црном Гором увезено и 87 пошиљака дуготрајног млека и производа од млека. Узоркована је свака пошиљка, узето је 156 узорака, од којих су три била неисправна.
Једна од најканцерогенијих супстанци на свету, нарочито опасна по здравље деце
Афлатоксини су природни микотоксини, отровни су и спадају међу најканцерогеније познате супстанце. Нарочито је опасан тип Б1 који показује штетне утицаје пре свега на ћелије јетре, како у смислу токсичности, тако и у смислу повећања ризика за појаву рака јетре.
На појаву афлатоксина су најосетљивија деца, и код оне која су изложена хроничним дејствима високих концентрација ових супстанци појављују се озбиљне сметње у физичком и психичком развоју, а примећује се и повећана вероватноћа појаве рака јетре у каснијим животним добима.
Произвођач треба да се прилагоди тржишту на које извози
Афлатоксин је дошао у жижу српске јавности пре три године када је откривено да су концентрације тог природног микотоксина у домаћем млеку изнад оних које су безбедне по људско здравље. Према тадашњем закону ниво афлатоксина износио је 0,5 микрограма по килограму, док је у Европи та количина значајно мања и износи 0,05.
Наше законодавство је покушало да се прилагоди том стандарду, међутим он је био неодржив за домаће произвођаче, па је крајем прошле године направљено компромисно и прелазно решење од 0,25 микрограма по килограму. Црна Гора је, међутим, свој закон у потпуности прилагодила европском па дозвољени ниво афлатоксина у производима које конзумирају наше комшије износи 0,05.
За инцидент сазнали из новина
Из "Нишке млекаре" нису хтели да коментаришу одакле недозвољена количина афлатоксина у јогурту, а о враћању пошиљке са границе са Црном Гором кажу да су сазнали "из новина".
Из млекаре су нам рекли да им је директор службеном путу у иностранству и да ће бити доступан тек у понедељак.
- Ту је настао проблем. Сваки произвођач који извози производ на страно тржиште треба да се понаша по правилима земаља које купују ту робу. То би значило да у овом случају произвођач треба да прилагоди ниво афлатоксина дозвољеном нивоу који је прописан у земљи у коју извози - казали су sd.rs из управе за ветерину Министарства пољопривреде.
Да су дозвољене количине афлатоксина у Србији високе, скренули су пажњу и представници Европске комисије.
У свом извештају препоручили су да се то смањи и доведе на европски ниво, како би се олакшао извоз домаћим произвођачима у ЕУ. Незванично, граница је подигнута због произвођача који су кукуруз из 2015. мешали са оним плеснивим из 2014. године.
Прва афера коштала Србију више милиона
Афера која је пре три године подигла на ноге грађане Србије, када је откривено које концентрације афлатоксина има у домаћем млеку, и шта пију, мерила се у милионима евра.
Трећина кукуруза из резерви је била заражена, а инспекције су затвориле мале произвођаче млека. Резултати из Немачке тада су открили да поједини узорци имају 0,86, па чак и 1,2 микрограма по килограму.