Акцизе веће али гориво у првим данима 2015. не поскупљује
Акцизе на дизел и на течни нафтни гас (ТНГ) од данас су веће за чеитри, односно пет динара по литру, али у Уружењу нафтних компанија Србије (УНКС) Танјугу нису могли да кажу да ли ће и за колико поскупети ти нафтни деривати.
У првим данима Нове године се не очекује да одмах дође до поскупљења горива због повећања акциза, али како буду нестајале старе залихе деривата са нижим трошковима, могуће је да дође до повећања цена горива, кажу у УНКС-у, али и додају да ни то није извесно, јер ће цена нафтних деривата истовремено зависити од кретања цена нафте на светском тржишту.
Ако цена нафте настави да пада, то ће поништити повећење акциза код нас, па цена горива може остати непромењена, објаснили су у том удружењу.
Цене горива, осим од кретања цена нафте и котација цена дизела и бензина на међународном тржишту, које увозимо, зависи и од односа курса динара у односу на евро и долар.
У УНКС-у подсећају да ни 1. јануара 2014. када су такође повећане акцизе на нафтне деривате, гориво није поскупело за исти износ за који су акцизе порасле.
Поскупљење горива је и тада било ниже од скока акциза, јер су неки други фактори који су обрнуто деловали, утицали на снижење цена деривата.
У Србији, како су истакли у УНКС-у, велика конкуренција на тржишту нафтних деривата, приморава нафтне компаније да имају ниске цене горива, а очекује се да ће појефтињење горива поспешити његову потрошњу.
Због пада цена нафте на светском тржишту које су јуче достигле петогодишњи минимум, гориво у Србији појефтинило је последњих 1,5 месец за око 20 динара.
Барел америчке "лаке" нафте (WTI) за испоруку у фебруару на меркантилној берзи у Њујорку износио је јуче 53,12 долара, док је барел северноморске нафте типа "брент" за фебруарску испоруку на тржишту у Лондону коштао 57,33 долара.
Тако ниске цене нафте на светском тржишту су дугорочно гледано неодрживе, кажу у УНКС-у.
Нафтне компаније у свету које производе нафту у сложеним условима, као што су они на Поларном кругу, Северном мору или приликом добијања нафте из шкриљаца у САД-у, смањиће своје испоруке јер неће моћи да нуде нафту по тако ниским ценама, оценили су у УНКС-у.
Тада ће нафтне компаније са Блиског истока подићи своју понуду нафте на тржишту, али оне вероватно неће моћи да покрију сву потражњу, па се очекује да ће у том тренутку, за који није могуће проценити када ће наступити, доћи до поскупљења нафте због повећане тражње и мањка понуде.
Овако ниска цена нафте, како су додали, угрожава истраживања нових налазишта нафте, која су јако скупа, али неопходна за будућу производњу, јер надомешћују стара налажишта која су престала да се експлоатишу.
Прочитајте: