АКО ЖЕЛИТЕ ДА ВАМ СЕ ДАНАС ИСПУНИ ЖЕЉА: Ставите на под секиру и сркните воду, али ОВО немојте радити!
Обичај је да се на Богојављење (19. јануара) изађе на неку ветрометину, изнесе мало пепела и пушта по мало из руку. Тако се одређује који се ветар закрстио (победио) на Крстовдан.
На дан када је, по предању, божји глас објавио да је Исус његов син – Богојављење, биће услишене – према предању у Србији – све жеље. Празник који се слави 19. јануара један је од 15 највећих празника Српске православне цркве.
Обичај је да се на Богојављење (19. јануара) изађе на неку ветрометину, изнесе мало пепела и пушта по мало из руку. Тако се одређује који се ветар закрстио (победио) на Крстовдан.
Обичај је да на тај дан не треба ништа у кући радити, прати веш, а ткање обавезно изоставити. Никако имати зле мисли, желети или чинити другоме зло. На овај дан није обавезно постити.
ВЕРОВАЊА: Ако сутра урадите ОВО, прекинућете свој живот
Пожељно је отићи у цркву по водицу којом ће се укућани после умити.
У неким сеоским местима Ако дува устока (источни ветар), година ће бити сушна; ако дува југ – буће кишна и болешљива, ако се закрстио западњак (Бошњак) – биће родна, али и олујна, а ако је превладао северац (Овчарац) – биће хладна и градобитна.
ОКО СВЕТОГ САВЕ НЕЋЕТЕ МОЋИ НОС ДА ПОМОЛИТЕ НАПОЉЕ: Следи ледени талас, а ево докле ће трајати!
Када се на Богојављење донесе водица у кућу, пије се преко секире. На под се стави секира, онај што је донео водицу стане са једне а укућани са друге стране, пише Телеграф.
Водица се преко секире сркне три пута и каже: У име Оца. и Сина, и Светог духа.
СВЕТИ ОБРЕД: Шта све Србин може да освешта?
Затим се они што су пили водицу пољубе и прескоче секиру. Тако се изређају сви укућани. Онда се и међусобно изљубе. Верује се да те године у кући неће бити свађе и неслоге и да ће сви бити здрави.
У вези са Богојављањем код српског народа развили су се бројна веровања и обичаји. Тако се верује се да се на тај дан, у поноћ, отварају небеса и да се тада свака жеља може испунити.
СВЕЋУ ПАЛИМ, КОЛАЧ СЕЧЕМ: Знате ли како смо почели да славимо славе?