Акустични уређаји за праћење претварају животиње у жртве предатора
Све је почело добрим намерама: научници су чиповали туне, лососе, фоке и јегуље посебним акустичним чиповима, како би могли да прате њихово кретање и активности. Затим је све кренуло низбрдо
Ови акустични системи функционишу на фреквенцији коју људско ухо не може да детектује, а животиње би због њих могле да својим предаторима постану "ходајућа реклама" за вечеру.
Универзитет Ст. Ендрус спровео је истраживање на групи фока које су научници пронашли на обалама Шкотске. Они су им понудили за јело рибу са чипом и без њега. Резултати су јасно показали: фоке су углавном ловиле обележену рибу.
"Свака животиња која чује овакве звуке може временом лако препознаи везу између звучног сигнала и хране", објашњава Аманда Стенсбери са Универзитета Ст. Ендрус.
Подводни предатори у лову на плен најчешће се служе покретом и мирисом, али им ови чипови практично могу гарантовати оброк, преноси "Еко кутак". Како би ово доказали, научници су користили чипове без риба: фоке су пратиле звук у потрази за храном.
Научници излаз из проблема виде у будућем узимању у обзир слушних способности свих животиња када је реч о акустичним чиповима.