АЛАРМАНТНА СИТУАЦИЈА: Потребно подробније истражити феномен радикализације
Власти на подручју западног Балкана морају извршити темељније истраживање феномена радикализације и одлазака на страна ратишта како би се ефикасније борили с овим друштвеним појавама, закључено је на конференцији Балканске истраживачке мреже (БИРН), која је одржана у Сарајеву.
Овом приликом представљени су резултати регионалног истраживања новинара БИРН-а у вези с одласцима особа на страна ратишта, као и настојањима власти из региона да истраже и процесуирају те предмете.
875 особа са Западног Балкана отишло џихад
Око 875 особа је отишло у Сирију и Ирак од 2012. године из Босне и Херцеговине, Албаније, Косова, Србије, Македоније и Црне Горе.
Највећи број одлазака је забележен 2012. и 2013. године.
Број одлазака на страна ратишта је смањен средином 2013. године, када су усвојени закони у којима је дефинисано да се ради о кривичном делу, пренела је Фена.
Укупно се у земље региона вратило око 300 особа, од којих је око трећине оптужено применом нових закона.
Заменик директора Дирекције за координацију полицијских тела у БиХ Урош Пена рекао је на конференцији да за борбу против радикализације није довољно само кривично гонити особе које су отишле.
ОТКРИВЕНИ ШОКАНТНИ ПОДАЦИ: У редовима Исламске државе 70 косовских Албанаца!
- Ако немамо свеобухватну анализу феномена, како мислимо развити ефикасно стратегију - упитао се Пена и додао да полиција мора да се врати деловању у заједници, као и да "морају бити међу људима како би се ефикасније борили против ових проблема".
С овим се сложила и експерт Међународног центра за борбу против тероризма из Хага, Биби Ван Гинкел.
Она је рекла да се радикализација дешава због осећаја бесперспективности.
РАЗАПЕЛИ СВЕШТЕНИКА И УБИЛИ 16 ЧАСНИХ СЕСТАРА: Џихадисти извршили језив покољ на Велики петак
- Религија је мањи фактор... Она има своје место, али не у иницијалним моментима - рекла је Ван Гинкел.
На конференцији је разговарано и о моделима дерадикализације и истакнута је значајна улога медија, као и исламских заједница у земљама региона, саопштено је из БИРН-а, пренела је Фена.