Америчка коврџава мачка: Чупава лепотица
Ова пасмина укључује дугодлаке и краткодлаке врсте. Краткодлакој америчкој коврџавој мачки требало је мало више времена за развој јер су првобитне коврџаве мачке све биле дугодлаке, а многе краткодлаке мачке носе скривени ген за дугу длаку и имају дугодлаке мачиће.
Америчка коврџава мачка није најпознатија због своје длаке, већ због мутације која узрокује савијање ушију тих мачака према назад, чиме настаје њен изразито посебан изглед. Америчка коврџава мачка може се појављивати у три степена: мачке са ушима само окренутим уназад (први степен) зову се америчке коврџаве равних ушију и постају кућни љубимци, оне са 50% закренутости (други степен) користе се за узгој, а оне са пуним полумесецом (трећи степен) такмиче се на изложбама.
Мачићи се окоте са ушима нормалног изгледа, а обично половина легла добије савијене уши у доби од отприлике недељу дана, што се даље развија током неколико месеци. Успркос њиховом изгледу, чак и савијене уши трећег степена мачка може окретати попут било које друге мачке са нормалним ушима!
Порекло пасмине није познато, иако је 1981. црно, дугодлако маче луталица са необичним савијеним ушима нашло нови дом код Грејс и Џо Руга у Лакеланду, у Калифорнији. Брачни пар Руга мачету је дао име Shulamith, што значи „миран“, према пастирки из Песме над песмама, а све данашње коврџаве мачке - дугодлаке или краткодлаке - потичу од ње.
У децембру 1981. Шуламит је окотила четири мачета, а два су имала једнаке савијене уши. Брачни пар Руга схватио је да се може створити нова пасмина јер је карактеристика била доминантна.
Мачке су први пут приказане на изложби 1983. у Калифорнији, па су ускоро службено признате у САД-у, а прве америчке коврџаве мачке стигле су у Велику Британију 1995. године, преноси "Životinje.rs". Упркос томе, америчка цурл мачка постала је популарна, не само због свог карактеристичног лица - често описиваног као „вилинско“, наглашавају га лагано искошене очи у облику ораха - већ због свог живахног, пријатељског и независног духа.
Средње величине и осредње снажних мишића, коврџава мачка има снажне ноге, мало извијене на предњој страни, а задње ноге су нешто дуже од предњих. Код дугодлаких мачака је све то наглашено бујним репом, а код краткодлаких је реп дугачак као и тело, те је широк у бази и сужава се према врху.
Стандарди за изложбе за краткодлаке америчке мачке и њихове дугодлаке рођаке разликују се само у дужини длаке.