Америка хоће јаког шефа дипломатије ЕУ
БРИСЕЛ - Сједињене Државе би након одласка Кетрин Ештон волеле да виде јаку личност на кормилу европске дипломатије, каже се у објављеној анализи утицајног Немачког Маршаловог фонда.
"Након контроверзе око именовања бившег луксембуршког премијера Жан Клод Јункера за председника Европске комисије, следе номинације за новог председника Европског савета и високог представника за спољну политику и безбедност, које су веома важне за глобалну безбедност", констатује аналитичар ГМФ Мајкл Леј.
Леј критикује ЕУ што се у поступку номинације уплићу родно, политичко, па и географско одређење кандидата, уместо да се тражи особа од формата која ће моћи да одговори на изазове које постављају сукоби на Блиском истоку и у Украјини.
"Потребан је лидер који се неће бојати да преузме иницијативу и да постигне консензус међу државама чланицама у вези са превенцијом и управљањем конфликтима, па и брзом реакцијом ако затреба", каже аналитичар.
Он стога позива земље чланице да се ману бирократских зађевица ид а изаберу јаку личност која ће сигурном руком водити заједничку спољну политику.
Аналитичар ГМФ констатује да је ово неопходно и због тога што САД све чешће оклевају да интервенишу у кризним жариштима, поготово ако се, као у случају Украјине, одвијају у европском “задњем дворишту”.
Леј зато предлаже да се уз новог шефа дипломатије именује и “комесар за ширу Европу” који би на себе прузео рутинске послове у комшилуку ЕУ, остављајући високом представнику одрешене руке да се бави стратешким проблемима.