Бајец: Влада Србије и даље истрајна у мерама штедње
БЕОГРАД - Све мере које Влада Србије буде спровела како би умањила минус државне касе и зауставила раст јавног дуга морају да буду једнако видљиве какво је било смањење пензија и плата у јавном сектору, изјавио је економиста Јуриј Бајец и оценио да ће отпуштање људи из јавног сектора бити најтежа одлука, јер се за сада не зна колико има вишка у ком делу тог сектора.
Бајец је подсетио да се умањењем плата у јавном сектору и пензија "никад није десило у Србији".
"Зато је важно бити истрајан у мерама фискалне консолидације и структурним реформама, јер уколико ово смањење плата и пензија буде забележено у историји као чувена жртва грађана Србије, која је остала без ефекта, то ће бити јако, јако лоше", упозорио је Бајец.
Подсећајући на саопштење ММФ-а у завршним разговорима са владом, у којем су они уверени да ће Србија остварити уштеде од смањења плата у јавном сектору и пензија, Бајец је проценио да та уштеда у буџету износи око 400 милиона евра годишње.
"А шта је са преосталих 300 милиона евра, за колико још мора да се смањи дефицит већ у наредној години? Ту ће се, претпостављам, ићи на осмишљавање начина за нове приходе, смањење субвенција и трошкова државних институција, увођење реда у јавна предузећа и слично. Баш у тим стварима мора да се истраје до краја", сматра Бајец.
Коментаришући најаву из владе да у реформама неће бити масовних отпуштања у јавном сектору, али да цех морати да се спроведе рационализација, Бајец је проценио да је отпуштање људи из јавног сектора најтежа одлука.
"Засад се не зна да постоји анализа колико то вишка има у ком делу јавног сектора. Не може се тек тако отпустити било ко ако се анализом не покаже да је баш ту вишак запослених", казао је Бајец.
С друге стране, како је оценио Бајец, кад се покрене прича о отпуштању у јавном сектору, то се увек ставља у контекст политичких и социјално осетљивих одлука.
"Мислим да ће се највише урадити кроз природан одлив запоселних у јавном сектору. Верујем да је могућа одређена реорганизација. Платни разреди ће на неки начин средити ствари, али ће свакако утицати и да се део људи који данас ради у јавном сектору, окрене приватном", закључио је Бајец.
Прочитајте и:
РЕФОРМЕ ДА, КОРУПЦИЈА НЕ!
ВУЧИЋ: Не одступамо од експозеа