Барозо: Земље западног Балкана биће брзо чланице ЕУ
БЕОГРАД - Бивши председник Европске комисије (ЕК) Жозе Мануел Барозо изразио је у Београду уверење да ће процес ширења Уније бити настављен те да ће земље западног Балкана постати чланице у не тако далекој будућности.
Он је, говорећи на међународној конференцији "Европска унија и Западни Балкан 2015-2020 - шансе партнерства и обостране недоумице", у организацији Института за јавну политику, која се одржава данас у Београду, казао да данашња влада Србије и премијер Александар Вучић имају снажан мандат и капацитет да воде земљу у правцу ЕУ, на путу који је отворен.
Такође је истакао да је поносан што је, као председник ЕК предложио Савету ЕУ отварање преговора са Србијом и Црном Гором.
И поред замора, он је убеђен да ће се процес ширења наставити, јер је то у обостраном интересу. Барозо је подвукао да је проширење ЕУ био до сада велики успех, поредивши Пољску и Украјину, те наводећи да статистике показују да се Пољска, после пријема, за четири пута више развила по питању просперитета од Кијева.
"ЕУ је успела да прошири просперитет и стабилност", подвукао је он истичући да се Унија није ширила на Балтик, Бугарску и Румунију данас не би имали само једну кризу као што је у Украјини, већ много криза на старом континенту.
Барозо је подсетио да Члан 42 документа ЕУ јасно каже да сваки кандидат има право да постане члан ЕУ ако је посвећен да брани вредности слободе и мира, те додао да је у Солуну дато обећање западном Балкану.
Рекавши да данас говори искључиво у лично име, јер више нема функцију у ЕУ, он је изразио уверење да ће ЕУ моћи да прими земље западног Балкана.
Такође је оценио да постоји напредак у земљама региона по питању владавине закона, економије, али и да постоје области у којима је потребно више чинити. С тим у вези је указао да се слободи штампе мора посветити посебна пажња, јер нема демократије без слободних медија.
"ЕК уме некада да буде веома оштра у примедбама, али то треба гледати као на чврст начин показивања љубави. Циљ је да се земљи помогне на путу у ЕУ", подвукао је Барозо.
Он је рекао да познаје Србију, и да је у Београду боравио 1989.године, на Самиту несврстаних када је чуо од неких да ће се земља распасти, у шта није могао да veruje.Međutim, подвукао је да се то ипак десило због националистичких трендова.
"Не кривим само једну страну, али националистички трендови су уништили нешто што је занимљив демократски експеримент. Морамо схватити да је та земља имала све могућности да постане веома важан члан наше Уније", констатовао је Барозо.
Барозо је посебно похвалио становништво Србије указавши на велике жртве у Првом и Другом светском рату које су поднели, и изнео уверење да је велика неправда што због "озбиљних грешака лидера земља није могла да заузме место које јој припада у Европи, у ЕУ где је ребало да буде".
Млади у Србији, према његовим речима, желе отворену, модерну земљу, а они су важни за будућност države.Barozo је нагласио да чланство у ЕУ не одузима моћ и утицај земљама, већ је повећава.Такође је казао да је ЕУ, из финансијске и дужничке кризе, која се називала европском, иако је ЕУ није изазвала, изашла снажнија.
Погледајте и:
Давутоглу: Србија је кичмени стуб Балкана
Хан: Србија је на добром путу и желим да је подржим
СТРАНИ ИНВЕСТИТОРИ: Србија је кренула у правом смеру