Бекство Украјинаца из "котла" биће прави масакр (ВИДЕО)
Откако је армија Новоросије саопштила да је заузела село Логвиново, које је представљало једину везу опкољених кијевских снага у Дебаљцеву са главнином, у "котлу" је потпуно затворено од 6.000 до 8.000 украјинских војника.
Њихова судбина и даље остаје несигурна, чак и пошто је пре 48 сати ступило примирје које подразумева моментални прекид ватре и повачење свог тешког наоружања са линије раздвајања између кијевских и проруских трупа у року од две недеље.
Првог дана се примирје на истоку Украјине углавном поштовало, осим у рејону Дебаљцева, где су се оружани сукоби наставили, што је потврдио и шеф мисије ОЕБС-а Ертугрул Апакан. Град је стратешки важан због железничког чворишта, а колико је проруским активистима стало да га освоје говоре и информације да током преговора у Минску нису ни на који начин желели да пристану на почетак примирја све док им Дебаљцево не падне у руке.
То је вероватно и био разлог зашто је примирје, уместо да ступи на снагу одмах, одложено за 48 сати, а постоји и теорија да је и западним преговарачима одговарало додатно време за евентуално извлачење страних плаћеника из обруча. Наиме, Едуард Басурин, војни званичник самопроглашене ДНР, открио је да је у Дебаљцеву опкољено доста страних плаћеника из Француске, Велике Британије, Пољске и Хрватске.
Званичници ДНР-а су потврдили да, уколико украјински војници покушају пробој из "котла", то неће успети, барем не без борбе. Војска Новорусије има наређење да на сваки напад Украјинаца одговори истом мером. Стога су досадашњи покушаји Украјиница наилазили на жесток отпор, што је за последицу имало велики број мртвих и рањених широм Дебаљцева и Логвинова. Последњи покушај пробоја се догодио првог дана прекида ватре.
На снимку телевизије "Лајф њуз" од 15. фебруара, забележени су остаци тог пробоја који је "окончан у крви". Украјинска војска је покушала да искористи маглу, која је знатно отежавала видиљивост на терену, да се пробије до села Артимовск и Светлодарск и тамо споји са главнином украјинских снага.
Како сам новинар "Лајф њуза" закључује, резултат је био више "кланица него борба".