Београд показао да има план како да постане боље место за све грађане
Најважнија ствар која се десила у Београду јесте то да овај град има план како да постане боље место и да има своју политику, а то је политика за све наше грађане и за све наше људе, рекао је градски менаџер Горан Весић сумирајући резултате рада у протеклих годину дана на данашњем скупу у СРЦ "Пионирски град".
Он је нагласио да великих промена у друштву нема без учешћа грађана и зато се данас у Србији одржавају промене, јер "имамо политику и имамо лидера који има велику подршку грађана и зато је данас Србија на правом путу".
– Део те политике је и Град Београд, јер ми као нејвећа локална самоуправа и престоница ове државе треба да дајемо највећи допринос тој политици и да први покрећемо ствари. За сваку политику важно је да постоји тим и да постоји план. Београд има свој тим а то је део ширег тима који припада Влади Србије. Ми имамо неколико приоритетних циљева на којима смо радили ове, и на којима ћемо радити идуће године. Прва ствар је враћање власти грађанима и зато ћемо 2016. године имати нови Статут града којим ћемо вратити власт грађанима. Наша политичка порука је да грађани треба да решавају своје проблеме тамо где живе. То је нешто што смо обећали и нешто што ћемо спровести, и то је нешто што се зове децентрализација, враћамо власт оним људима који су нам је и дали – рекао је Весић.
Према његовим речима, последњих годину и по дана Град Београд је променио свој концепт развоја. Деценијама уназад, он се развијао према периферији.
– Ово је први пут да се Град Београд спушта на реке. Мало људи у нашем граду зна да Београд има 200 километара обала. То је благо на коме би нам многи градови и многе земље позавидели. Зато су сви наши пројекти везани за реке, и "Београд на води", Блок 18, Макишко поље, лева обала Дунава, где треба да никне трећи Београд. То привлачи инвеститоре и град се први пут вратио својим рекама – нагласио је градски менаџер.
Он је истакао да Београд све више постаје град деце и младих и ако Београд жели да има своју будућност, он мора напросто да буде град младих.
– Зато је важан Научно-технолошки парк, као и преко стотину урбаних џепова које смо урадили и у којима деца могу да се играју. Важно је да овај град постане место у коме деца могу лепо да проведу своје детињство, у коме желе да остану. Ја верујем да ћемо у наредним годинама створити такав Београд да ће деца имати шансу и желети да остану овде – нагласио је Весић.
Он је додао и да је један од важних планова стварање Београда као еколошког града и нагласио да "смо ми прва локална самопуправа у овом делу Европе која је створила акциони план за адаптацију климатским променама".
Весић је поновио да је Београд раније, нажалост, каскао у привлачењу страних инвеститора.
– Ми смо као град пуно урадили да се привуку инвеститори и имамо преко 50 одсто издатих грађевинских дозвола више. Ова градска управа је спремна да разговара са сваким инвеститором. Радимо на томе да се дефинишу потенцијали свих приградских општина и да се нуде потенцијали у Сопоту, Младеновцу, Лазаревцу и Обреновцу – рекао је Весић.
Он је посебно нагласио да је Београд град за све наше људе и за онога ко живи у Барајеву, Гроцкој. Београд мора да буде град за сваког нашег грађанина.
– Београд не сме више да има грађане првог и другог реда. Ми ћемо идуће године за инвестиције издвојити 23 милијарде, а највећи део отићи ће у приградске општине које су до сада заостајале за центром града. То значи да ми водимо рачуна о водоводу, канализацији, путевима у овим општинама и да сви људи имају исте услове за живот – рекао је градски менаџер.
Он је истако да је план да се уради комплетна мрежа канализације, што подразумева да ће се завршити Макић–Младеновац, Интерцептор и пет фабрика за пречишћавање отпадних вода, и Београд неће више бити једини град који сву отпадну воду просипа у Саву и Дунав.
– Наша политика је и учешће грађана у власти, јер се политика не спроводи уколико не питамо људе. То треба да буде обавеза сваког одборника, председника општине или секретара. Већина иницијатива за пројекте које смо урадили потекла је управо од грађана. Будемо ли тако радили, бићемо успешни – категоричан је градски менаџер.
Весић је посебно нагласио да је у току и процес враћања историје у Београд. Он је истакао да је и зато премијер Александар Вучић предложио прошле недеље да се у Београду подигне споменик оснивачу српске државе Стефану Немањи.
– На седници скупштине у понедељак именоваћемо одбор којим ће председавати Александар Вучић и која ће донети такву одлуку. То је порука да смо ми као народ почели да размишљамо о својој историји и зато ће споменике добити Стефан Немања, краљ Александар Карађорђевић, Борислав Пекић, краљ Петар Карађорђевић, а биће враћена имена улицама Маршала Толбухина и Генерала Жданова – рекао је Весић
Он је на крају пожелео да Београд остане динамичан град, да у њему буде на стотине кранова, и да буде бео, као што је то сада Цветни трг, чиме ће се оправдати име града.