БЕОГРАД СЛАВИ ДВА ЗНАЧАЈНА ДАТУМА: Организовано 18 манифестација, а ОВО је програм!
Одбор за организацију прославе Дана Београда којим је председавао градски менаџер Горан Весић усвојио је Програм прославе Дана Београда као и трајни званични знак ове манифестације.
Програм прославе Дана Београда чини 18 манифестација које ће бити одржане у периоду између 15. и 30. априла. Прва манифестација, Дечје београдско пролеће биће одржана у суботу, 15. априла, а затим ће сутрадан у Кнез Михаиловој бити организовано 18 концерата.
Манифестација ”Београд у кадру” биће одржана на три локације и то у Кнез Михаиловој улици, на Савској променади и на Цветном тргу од 16. до 18. априла, а 17. априла биће органзован књижевни матине на коме ће београдски глумци читати стихове о Београду.
Грађани ће 18. априла моћи да обиђу институције Града у оквиру Манифестације ”Отворена врата институција града“, а истог дана Музеј југословенске кинотеке организоваће ревију филмова о Београду.
НОВИ ЗАКОН О СТАНОВАЊУ: Коначно се уводи ред у ову област
У Скупштини града Београда од 16. до 20. априла биће одржана изложба вредних експоната из београдских музеја које грађани нису у прилици да виде. На Савској променади посетиоци ће моћи да погледају изложбу "Из историје пловидбе" Музеја науке и технике, уживају у концерту евергрин музике са Војканом Борисављевићем, Надом Павловић, Бети Ђорђевић и Жарком Данчуом као и у концерту Владе Маричића и Тање Јовичевић.
Београђани ће моћи у четвртак, 21. априла, да присуствују концерту Дивне Љубојевић у Сава центру као и обележавању Међународног дана џеза у суботу, 30. априла, у оквиру којег ће бити одржани концерти „Биг бенда“ РТС-а са специјалним гостом Душаном Гојковићем и концерт Лие Пале у Дому омладине.
Београд обележава 1.138 година
Свечана додела годишњих награда Града Београда биће организована 19. априла у Скупштини града Београда.
Председник Одбора за организацију прославе Дана Београда Горан Весић истакао је да ће Београд поносно прославити своје дане којима ове године обележавамо 1.138 година од како је наш град први пут у званичном документу поменут словенским именом Београд и 149. година од када је кнез Михаило Обреновић добио кључеве града чиме је окончана 346 година дуга отоманска окупација престонице Србије.
- Град Београд слави Дане Београда од 16. до 19. априла у знак сећања на два значајна датума у својој историји. Први је 16. април 878. године када је у писму папе Јована VIII бугарском кнезу Борису први пут у једном писаном документу поменуто словенско име Београд као и 19. април 1867. када је командант последњег турског гарнизона Али Риза паша предао кнезу Михаилу Обреновићу кључеве града Београда чиме је окончана дуга отоманска окупација нашег града која је започела 28. августа 1521. године - рекао је Горан Весић.
Кључеви града као знак манифестације
Према његовим речима Одбор за организацију прославе Дана Београда усвојио је званични знак манифестације Дани Београда који ће од ове године бити њено трајно обележје.
- Знак представља стилизоване кључеве града и рад је студената Факултета примењених уметности Александра Севаљевића и Стефане Максимовић у оквиру предмета Графички дизајн који води редовни професор Зоран Блазина. Град је припремио богат културни програм којим не обележавамо само значајне датуме наше историје већ и представљамо нашу културу, традицију и историју – истакао је градски менаџер.
НЕСВАКИДАШЊИ ПРИЗОР У ЦЕНТРУ БЕОГРАДА: Овај Италијан је одушевио шетаче у Кнез Михајловој (ВИДЕО)
Весић је истакао да је посебно поносан на то што ће врата Старог двора, у коме се налази седиште градске управе, бити отворена за организоване посете грађана који ће имати прилику да виде значајне експонате београдских музеја као због обнове Дечијег београдског пролећа после 20 година.
Он је рекао да је овогодишња прослава Дана Београда увод у велику прославу коју ће Град да организује 2017. године ”када ћемо на посебан начин прославити 150 година од када су кнезу Михаилу Турци предали кључеви Београда, али и српских градова Ужица, Шапца, Смедерева, Кладова и Соко Града што је значило да је турска војска потпуно напустила Србију.
- Била је то велика победа Србије која је представљала увод у потпуни тријумф који се догодио 11 година касније када је Србија на Берлинском конгресу добила независност - рекао је Горан Весић и додао да ”до сада нисмо на посебан начин обележавали дан када је Србија добила независност”.
ДОВОЉНА ЈЕ САМО ПОРУКА: Београђани од сутра плаћају паркинг за онолико времена колико остају
- Речи кнеза Милана Обреновића упућене српском народу на дан када је 10. августа 1878. године Народна скупштина Србије усвојила Берлински уговор изнутра сложни и чврсти, споља мудри можда се на најбољи начин остварују у политици коју наша земља води последњих година - поручио је Горан Весић.