БиХ међу најугроженијим земљама од мина
САРАЈЕВО - Босна и Херцеговина се и 19 година после окончања рата суочава с проблемом минске контаминираности, о чему сведоче подаци да тренутно мински сумњива површина износи 1.215 квадратних километара или 2,4 одсто укупне територије што БиХ сврстава у ред најугроженијих земаља у свету.
Ово је истакнуто данас на централној манифестацији у Високом, уприличеној на локалитету Врела Општина Високо поводом обележавања Међународног дана борбе против мина.
Обраћајући се учесницима скупа директор Центра за уклањање мина у БиХ (БХМАЦ) Душан Гавран је рекао да БиХ располаже техничким и људским капацитетима за решавање минског проблема у стратешком року до 2019. године, али да су активности на том плану лимитиране недостатком финансијских средстава.
Реализовање пројеката против минског деловања у БиХ поздравила је шефица за социјални развој, цивилно друштво и прекограничну сарадњу у Делегацији ЕУ у БиХ Наталиа Денискова, истакавши спремност ЕУ да и надаље подржава процес деминирања у БиХ.
Према плановима БХМАЦ-а, предвиђено је да се до краја године применом нових метода грађанима на употребу врати око 70 квадратних километара контаминиране површине у 23 општине у БиХ.
О озбиљности проблема са којима се суочава БиХ сведоче подаци да је у послератном периоду од мина страдало 1.725 грађана, од којих 599 смртно. Приликом обављања послова хуманитарног деминирања страдало је 114 деминера, од којих 46 смртно. Само у 2014. је страдало 11 грађана, од којих три смртно, истичу у БХМАЦ-у.
Процењује се да се у минским пољима широм БиХ налази још око 120.000 мина, као и да је њима угрожено око 540.000 грађана или 15 одсто становника.