БИЛА ЈЕ ТО ТЕШКА ОДЛУКА, БОЈАЛА САМ СЕ: Сада радим у Гуглу и успевам да уштедим
Спремила је своје ствари и отишла с дечком преко границе. Није више могла из месеца у месец да ради за плату којом је могла само да преживи. Имала је велики страх од свега што је чекало, али сада зарађују и више него довољно за лагодан живот.
Након што је дуго времена преживљавала месец по месец, радећи као диспечер за једнога од мобилних оператера, одлучила је живети свој сан негде друго. Не размишљајући превише о томе хоће ли у далекој Ирској успети, спаковала је најдраже ствари и с дечком се одселила у Даблин. Тако је почела прича о 27-годишњој Санели Марошевић из Пакраца и њеном новом животу далеко од своје домовине, коју преноси 034портал.
Бојала сам се шта ме чека
"Нисам знала што ме тамо чека, хоћу ли успети пронаћи посао или не, како ћу се снаћи у туђој земљи о чијим сам обичајима само читала. Бојала сам се свега новог што ме чека, али сам имала јак осећај како ме тамо чека нешто боље. Пре самог поласка било је потребно резервисати хостел путем интернета за минимално две недеље и наравно купити авионске карте које су знатно повољније уколико се купују барем месец дана раније. При доласку у Даблин дорадила сам свој ЦВ, и иштампала у сто примерака и посао тражила тако што сам до подне свој ЦВ делила по граду, буквално улазила у сваки објект који ме занимао и разговарала с менаџерима. Они су били изузетно љубазни и услужни, није то као код нас у Хрватској, нема тога да се било ко љути кад дођете питати за посао. Овде можете попричати због чега сте дошли, рећи нешто о себи и они најчеће обећају да ће назвати уколико буду тражили раднике. Тражење посла тамо није никакав баук", испричала је Санела.
Минимална плата је 8,65 еура по сату
"У Даблину је пракса да две или три особе раде посао који би у Хрватској радила једна особа. Минимална плата је 8,65 еура по сату. Уговор о раду је врло једноставан, приложи се PPS број и број банковне картице. Плата је недељна или месечна, зависно о послодавцу. Уколико је недељна, исплата је сваки петак. За годину у којој почињеш радити у Ирској не плаћаш порез држави, то је некаква врста олакшице за странце. Ирска такође даје подршку породици, тако да партнери плаћају мањи порез уколико су у браку или имају децу."
Каже да су цене хране готово једнаке као у Хрватској, али су снижења пуно већа. Вода је у Ирској каже, бесплатна, а режије се плаћају свака 2 месеца (струја, плин, одвоз смећа, интернет).
Ипак напомиње да су станарине веома високе, потражња за становима је велика, а понуда мала. За мањи, једнособан станчић потребно је издвојити од 800 до 1.000 еура. Дечко ради за Facebook, док сам ја запослена у Googleovoj кантини.
"Од свега су ме се људи највише допали. Ирци су дружељубиви, викенд се не може замислити без правог, заслуженог одмора. Већ се стварно осећам као домаћа. У Даблину смо већ више од годину дана, дечко ради за Фејсбук, док сам ја запослена у Гугл кантини. Зарађујемо и више него довољно за лагодан живот, а доста новца успемо и ставити са стране. Своју одлуку да одем из Хрватске нисам пожалила јер напокон имам прилику живети достојанствено. А и истини за вољу, водим се за оном Андрићевом: 'Толико је било у животу ствари којих смо се бојали. А није требало. Требало је живети'", закључује Санела.
Погледајте и: