БИЗНИС МОДЕЛ ИСЛАМСКЕ ДРЖАВЕ: Овако се финансира најкрволочнија терористичка организација на свету
Челници ИС-а су својеврсни терористички шеици, који одлично живе пре свега захваљујући продаји нафте, тврде амерички сигурносни извори. “Огроман новац сами зарађују захваљујући налазиштима нафте која се налазе под њиховом контролом, па им нису потребни спољни финансијери”, тумаче стручњаци за тероризам.
У томе је разлика између ИС-а и Ал-Каиде, која се у пуно већој мери ослањала на тајне донације моћних финансијера. Сада помоћ моћних мецена не прелази пет посто прихода највеће и најокрутније светске терористичке скупине, процењују упућени у прилике у самопрокламованом калифату.
На простору под контролом ИС-а врти се огроман новац, јер је ту тренутно најуносније светско тржиште за илегалне трговце оружјем и дрогом, кажу стручњаци.
Нафта им није једини извор прихода. Аналитичари објашњавају модел функционисања ИС и он је, према њиховим речима најсличнији мафијашкој криминалној организацији, која се финансира отмицама, ратним пленом и новцем од отмица, наравно и илегалном трговином нафтом.
Према Турској су ишли камиони и цистерне с двоструким дном. Тржиште им је широко: они ратују с Асадом, али истовремено му продају нафту, кажу аналитичари.
Америчко оружје
Велики плен затекли су ИС-овци кад су освојили велике делове Ирака. Добили су најсавременије оружје и војну опрему које је ирачка влада купила од Американаца. Све што је послано у Мосул остало је њима, кад су са 1000 људи заузели тај ирачки град који је невољно бранило 30.000 војника ирачке регуларне војске, каже саговорник јутарњег.хр
Трговина нафтом остаје им ипак главни извор финансирања. Највише нафте добију из налазишта и рафинерија на северу Ирака и Сирије који су под њиховом контролом, продају их на локалном тржишту и развозе даље. Као једно од највећих тржишта спомиње се Турска.
Стручњаци наводе како се веровало да су почетком године ИС-овци продајом нафте зарађивали око три милиона долара дневно, али су Американци ваздушне нападе концентрисали управо на нафтна постројења у рукама екстремиста; након тога се процењује да им је пуно тога уништено па им је зарада пала испод једног милиона долара дневно, међутим то су само процене, оградио се исти извор.
Америчка ТВ мрежа НБЦ недавно је, позивајући се на америчке обавештајне изворе, објавила да најновије америчке обавештајне анализе показују да терористи зарађују од нафте од 8 до 10 милионаа долара месечно. Пре су обавештајне службе могле радити само грубе процене, али сада већ располажу озбиљном документацијом, преноси НБЦ.
Пре два месеца америчке снаге су у Сирији убиле Абуа Сајафа, финансијског шефа ИС-а, заробиле његову супругу Ум Сајаф. Притом су заплениле документе на основу којих су америчке службе за борбу против тероризма закључиле како најокрутнија терористичка организација на свету финансијски и даље добро стоји.
Претеране процене
Нафту продају свуда, рекао је један амерички обавештајац за НБЦ, највише Сирији и Ираку, и то пуно интензивније него што су то у Вашингтону очекивали. Неки, пак, тврде да Американци претерују с проценама, занемарујући чињеницу да се велике количине нафте потроше већ на подручјима под контролом ИС-а.
“Пре акције у којој је убијен Абу Сајаф нисмо имали реалну представу колико новца зарађују кријумчарењем нафте. Кружиле су разне процене, али објективно нисмо знали”, рекао је један од америчких обавештајаца за НБЦ. Сада знају да је ИС у једном месецу од нафте зарадио 40 милиона долара, што би на годишњем нивоу досегло износ од скоро пола милијарде долара.
Ништа не би успели без помоћи спољних елемената
Терористи не би могли зарађивати новац који им треба за наставак крваве делатности да не постоје људи који су спремни на трговину са њима. Почетком ове године Савет безбедности УН усвојио је резолуцију којом се позива на увођење санкција према појединцима и институцијама које тргују нафтом с ИС-ом и огранцима Ал-Каиде попут сиријске Ал Нусра Фронте.
У фебруару, америчке обавештајне структуре биле су уверене како је у ваздушним нападима страдао највећи део нафтних постројења који је завршио у рукама ИС-а, те да нафта више није њихов главни извор прихода. Испоставило се да су погрешили.
УН је позвао своје чланице да зауставе сва возила која долазе с подручја под контролом ИС-а и Ал Нусра фронте како би зауставили шверц нафте, стоке, електронских уређаја, цигарета и оружја. У извештају УН-ове комисије за надзор деловања Ал-Каиде наводи се да ИС дневно од нафте зарађује од 850.000 до 1,65 милиона долара, а од отмица између 96.000 и 123.000 долара.
Противтерористичка коалиција посебно се концентрисала на заустављање шверца нафте и оружја и прекид ланаца финансирања, правећи притисак на чланице УН-а да прекину канале којима новац стиже до терориста.
За разлику од Ал-Каиде, која је деловала као тајна терористичка организација, Исламска држава држи под контролом територије на којима успоставља своју власт. То значи да имају пуно веће издатке него обична терористичка организација, јер морају да финансирају макар основне потребе становништва, школство и одржавају минимум социјалне и здравствене заштите, али истовремено имају могућност прикупљања пореза. Посебан порез плаћају муслимани, а посебан хришћани.
Кућне рафинерије
Део прихода од нафте одвајају за осигурање снабдевања електричном енергијом, телекомуникације, снабдевање водом, храном и другом робом. Успоставили су нову власт и натерали запослене у локалним администрацијама да свакодневно долазе на посао и раде.
WeissHassan пише да су припадници ИС наметнули контролу цене и увели ред у прераду нафте, која се обављала неретко у примитивним, кућним радионицама.
Након избијања рата у Сирији, јефтина нафта оживела је сиријску пољопривреду јер су сељаци сада могли доћи до јефтине нафте која је покретала системе за наводњавање поља. Пре ИС-ове контроле над источном Сиријом, једно нафтно извориште производило је око 30.000 барела на дан, а сваки барел се продавао за две хиљаде сиријских фунти, или око једанаест долара, пишу они.
Људи који су радили у “кућним” рафинеријама зарађивали би две стотине лира, или нешто више од једног долара по барелу који су прерађивали примитивним методама, наводе аутори. Након што је ИС преузео власт, барел нафте постао је јефтинији јер је цена нафте фиксирана на око 30 центи за један литар. Такође су забранили прераду нафте у самим насељима и на рубовима насеља, па су многе породице одустале од тог бизниса.
И поред оштрог пада производње нафте услед америчких ваздушних напада, кријумчарење нафте у суседне земље, у Турску, Јордан и друга подручја Сирије и Ирака и даље чини важан извор прихода за ИС. Њихова сналажљивост у трговању нафтом импресионирала је многе, али WeissHassan открива су да су за њих радили искусни шверцери који су све тајне црног тржишта изучили још у ери Садама Хусеина.