БОРОВЕЦ и Царска Бистрица: Шетње по рају! (ИИ део)
За љубитеље шетње, ходања, планинарења и чистог ваздуха! Али и културе!
Рила је рај за скијаше, али како вам ми представљамо летње дражи овог одмаралишта, задржаћемо се на не-снежним активностима.
Већ смо поменули у првом делу путописа, да је Мусала (2925) највиши врх ове планине, али изнад Боровца налази се још неколико врхова који ће вас мамити да се на њих попнете.
Ако нисте вични планинарењу, а желите да видите какав је осећај бити лети на 2300 метара, приметићете да жичаре раде и лети.
За све успињаче цена карте је иста. Повратна карта за одрасле је 12 БГН (720 динара), а за децу је упола јефтинија. Дневна карта за маунтинбајкере износи 22 БГН (1320 динара) што, како смо приметили, бициклистима врло одговара. Стога, ако се шетате по шуми, будите обазриви - очас прозуји неко на бициклу, са све ГоПро камером на кациги.
Лети раде две успињаче - Ситњаково експрес (Ситняково експрес) и Јастребец (Ястребец), обе са радним временом од 08:30 до 18:30. Ситњаково је отворена жичара која вас подиже на висину од 1778мнв, одакле се можете пењати ка Студеном Риду или Заврачици (2633мнв). Јастребец је кабинска жичара, води до 2369мнв, где ће вас неретко и усред лета дочекати снег. Близу горње станице налази се кафић, тако да можете уживати у топлим напицима док разгледате околне врхове. Одатле се можете попети на Маркуџик (2550мнв) и на чувену Мусалу.
Планинска спасилачка служба дежура 24 часа, па није лоше да меморишете број телефона на коме можете добити помоћ: ( 359) 887 100 243.
Уколико сте вични ходању и волите планинарење, предлажемо вам да се распитате у локалној планинарској служби за стазу која води поред седам рилских језера. Можете одсести у планинарском дому "Рилска језера".
На Рили се време очас промени, па не заборавите да у ранцу носите џемпер, непромочиву јакну, висококалоричну храну, воду, балзам за усне, крему са заштитним фактором - за сваки случај!
У сваком тренутку можете проверити каква је ситуација на разним тачкама Риле, преко веб-камера.
Ако нисте склони пентрању, пријаће вам лагана шетња до дворца!
Царска Бистрица је бивши дворац владара Трећег бугарског царства и налази се у оквиру одмаралишта Боровец. Грађен је у периоду од 1898. до 1914. године, а његова првенствена намена била је да буде ловачки дом царева Фердинанда И и Бориса ИИИ.
После 1945. године, нови режим је национализовао дворац, који је после демократских промена 1989. године реституисан и враћен Симеону II (сину цара Бориса ИИИ), који је у то време био премијер Бугарске. Ове године суд је донео решење да је дворац државно власништво и са Симеон и његова сестра Марија Луиза морају да га врате и да плате обештећење.
Данас је дворски комплекс отворен за посете, али у сам двор није дозвољен улазак. Ипак, можете се прошетати предивним парком, обићи галерију, хидроцентралу и параклис Св. Јована Рилског Чудотворца.
У оквиру овог комплекса налази се и кафетерија, у којој можете попити кафу или чај за свега 30 динара (0,5 БГН).
ГАЛЕРИЈА: Поред изложбе слика које обележавају стогодишњицу независности Бугарске, овде можете видети неколико народних ношњи, али и ноћне посуде бугарских владара.
ХИДРОЦЕНТРАЛА: Машина ове централе дошла је 1912. године из Беча, а монтирана је годину дана касније. Испрва је снабдевала електричном енергијом саму резиденцију и неколико суседних зграда, али је 1983. године уврштена у званични енергетски систем Бугарске. Године 2013, 100 година после пуштања у рад, добила је Сименсов сертификат за дугогодишњи рад.
Ако имате среће, срешћете и Роберта! На његовој кућици стоји натпис:
"Молим вас! Немојте ми давати храну. Хвала вам! Ваше куче Роберто."