БРИГА О ДЕЦИ ПРИОРИТЕТ: Потписан споразум о сарадњи за заштиту деце која живе и раде на улици
Богатство једног друштва и града мери тиме колико помажемо онима којима је помоћ најпотребнија.
Градоначелник Београда Синиша Мали, министар унутрашњих послова Небојша Стефановић и директор програма „Саве the children” за северозападни Балкан Ахмед Пјано потписали су данас у Старом двору споразум о сарадњи којим се системски решава питање свеобухватне подршке и заштите деце укључене у живот и рад на улици.
Потписивању је присуствовала и помоћница градоначелника Ирена Вујовић.
Према речима Синише Малог, потписивањем данашњег споразума стварају се услови да се системски реши проблем деце која живе и раде на улицама Београда.
– Ово је за нас веома важно јер се богатство једног друштва и града мери тиме колико помажемо онима којима је помоћ најпотребнија. Брига о деци је за нас приоритет и заједно са Министарством унутрашњих послова и организацијом „Саве the children” радићемо на дефинисању протокола о начину и поступању када су у питању деца која раде и живе на улици. Едуковаћемо и припаднике Комуналне полиције и све оне који раде у домовима здравља, центрима за социјални рад, свим оним институцијама које су важне да подршку деци са улице пружимо на прави начин – рекао је Мали.
Он је додао да је циљ да деца буду равноправнији грађни овог града и да буду изједначени колико год је то могуће са свом осталом децом која на други начин живе свој живот у овом граду.
–Желим да захвалим организацији „Саве the children” на томе што је прихватила и преузела одговорност да едукује и заједно са нама дефинише протокол који ћемо радити заједно са децом улице. Тај протокол ће бити готов у наредних месец и по дана, након тога следе обуке свих актера и програм ће бити у примени у наредних неколико месеци што ће, сигуран сам, много променити положај деце која тренутно живе и раде на улици – нагласио је градоначелник истакавши да се ту активности Града Београда не завршавају.
Важно је, како је нагласио, да ће по завршетку реконструкције зграде у којој ће бити Прихватилиште за децу улице, које град нема од 1998. године, ту бити посебне просторије за децу улице.
Мали је додао да сарадња између Града Београда и МУП-а никада није била боља и као пример навео податак да је прошле године организовано више од 3.000 предавања о безбедности у саобраћају и борби потив наркоманије.
– Стопа малолетничке делинквенције у прошлој години у односу на претпрошлу опала је за 23 одсто. Ово су сјајни разултати који показују како само заједно можемо да променимо неке ствари а све како бисмо обезбедили нашој деци нормалан живот – нагласио је Мали.
Он је додао да Београд наставља да обележава школе на одговарајући начин како би се побољшала безбедност у саобраћају и прецизирао да је више од 100 школа обележено и хоризонталном и вертикалном сигнализацијом прошле године, док је од 2010. до 2014. обележено само 18 зона школа.
Министар Небојша Стефановић нагласио је да је циљ да се заједничким снагама уради нешто да се деца улице заштите јер се последњих десет и више година велики број деце из најугроженијих породица преселио на улице и тамо живе и раде.
– Велики број те деце су жртве напуштања и искоришћавања, неретко од родитеља и старатеља и они су изложени већим безбедносним и здравственим ризицима. Све ово говори колико је неопходно да заједно радимо, да та деца на хуман начин буду склоњена са улице и да им обезбедимо неку врсту егзистенције и едукације како се не би више на њу враћала – рекао је Стефановић.
Ахмед Пјано, директор програма „Саве the children” за северозападни Балкан, захвалио је МУП-у и Граду Београду на потписивању данашњег споразума чија је сврха налажење решења приступа и заштите деце која живе и раде на улици.
–Битно је да се на локалном нивоу остварују активности како би се успоставио ефикасан систем заштите деце која су изложена занемаривању, али често и свим облицима експлоатације и искоришћавања. Посебну улогу у свему томе има МУП, али и сектор здравства, социјалне заштите и образовања – рекао је Пјано и додао да ће се у решавању ових проблема користити искуства других земаља.