БРИГА ЗА ПЛАНЕТУ: Рекордан број земаља потписао Париски споразум о клими
У седишту УН у Њујорку лидери и представници више од 170 земаља потписали су Париски споразум о ограничавању раста глобалне температуре и успоравању климатских промена.
Радио Глас Америке пише да су светски лидери на тај начин, у рекордном броју, дали допринос обележавању Дана планете Земље, 22. априла. Споразум је у име Србије потписао председник Републике Томислав Николић.
НИКОЛИЋ НА ПОТПИСИВАЊУ ПАРИСКОГ СПОРАЗУМА: Земљу да деци оставимо какву смо је наследили од предака
Париски споразум закључен је у децембру 2015. године у циљу ограничавања раста глобалне температуре на мање од 2 степена Целзијуса.
Генерални секретар УН Бан Ки Мун је, отварајући церемонију потписивања споразума, рекао да "смо у трци са временом" и да је "ера потрошње без последица, завршена". Он је позвао чланице светске организације да смање зависност својих економија од угљеника и да пруже помоћ земљама у развоју у тој транзицији.
Земље које су потписале париски споразум учествују са више од 93 одсто у укупној светској емисији гасова, стварајући феномен "стаклене баште".
САД и Кина, које заједнички "доприносе" са око 40 емисије штетних гасова, позвале су на брзу ратификацију и примену споразума. Амерички државни секретар Џон Кери, који је потписао споразум у име САД, рекао је да ће се Вашингтон формално придружити споразуму касније ове године.
Глас Америке преноси да је заменик кинеског премијера Жанг Гаоли рекао да његова земља планира да потпише споразум пре самита Групе 20, који се одржава у септембру у Хангжоу у Кини.