БРУКА И СРАМОТА! Приштина забранила унос књига на српском језику на територију Косова!
Службеници на прелазима према централној Србији плене све књиге на српском језику, јер их је Приштина забранила на територији КиМ.
Да је проблем ескалирао потврђује и допис „Поште Србије“ од 2. јуна 2016. у ком је руководство наредило службеницима да морају да упозоре клијенте који путем овог предузећа желе да дистрибуирају књиге на Косово и Метохију да „Пошта“ неће сносити трошкове ако књиге на административним прелазима буду одузете.
- Клијенте треба упозорити да косовски службеници одузимају и не враћају књиге и друга штива на српском језику. На то треба упозорити пошиљаоца, а ако он ипак то жели, мора у писаној форми да потпише изјаву да то ради на сопствени ризик и да неће тражити надокнаду штете од „Поште“ - стоји у допису.
Ово сазнање потврдио је и Бранимир Стојановић, потпредседник косовске владе.
- Постоје сазнања да се књиге на српском језику одузимају на административним прелазима. Доскора су то били спорадични случајеви, али сада су постали пракса. Чак су и за сајамске манифестације били онемогућени српски издавачи да их доставе. Званична одлука косовске владе за то не постоји па ћу тражити да ми се достави на основу ког документа је забрањена дистрибуција књига на српском језику. Вероватно је то неко министарство донело интерни акт о ком ми нисмо упознати - каже Стојановић.
Са овом мером сусрео се и директор једног угледног српског издавача који није желео да открива идентитет.
- Мој радник је отишао у пошту у Земуну да пошаљемо издања за српску библиотеку на Косову, али службеник није желео да прими пакете док се не потпише изјава да нећемо тражити одштету од њих ако се књиге одузму. Нисмо то прихватили. Ово је брука, држава мора да реагује јер је очигледно да Приштина жели да затре српски језик - каже саговорник.
НЕМА ВИШЕ ШАЛТЕРА ЗА ИЗВОД ИЛИ ДРЖАВЉАНСТВО! Од сад све за вас прибављају службеници и то БЕСПЛАТНО!
Канцеларија за КиМ: Фашизам!
У Канцеларији за КиМ Владе Србије нису упознати са овим поступком Приштине.
- Уколико је Приштина увела такву забрану, онда би то био фашистички приступ њихове власти. Испитаћемо о чему се ради - кажу у Канцеларији.
Коментар из „Поште Србије“ нисмо добили до закључења овог издања.