ИЗ МИНУТА У МИНУТ
Још једна кључна држава припала Трампу: Демократе траже кривца за пораз, Камала се огласила и задрхтала пред Америком
Данас се одржавају председнички избори у САД. Главни кандидати су Камала Харис из Демократске партије и Доналд Трамп, бивши председник САД, из Републиканске партије. Осим њих кандидати су и Чејс Оливер из Либертаријанске странке, Џил Стајн из Зелене странке и Корнел Вест као независан кандидат.
Уживо резултати избора у Америци 2024:
- Трамп: 294
- Харис: 223
270 потребно је за победу
Прво обраћање Камале након пораза
Потпредседница САД и кандидаткиња демократа на председничким изборима у САД, Камала Харис први пут се званично обратила америчкој јавности након пораза на изборима, на Универзитету Хауард, а њено обраћање можете прочитати кликом ОВДЕ
Још увек нема коначних резултата за Неваду и Аризону
Доналд Трамп тренутно води у Аризони, али има још много гласачких листића за пребројавање. Званичници у деловима државе рекли су да би за пребројавање сваког гласачког листића могло бити потребно чак 13 дана.
Он такође има слабу предност у Невади.
Републиканци су већ зацементирали контролу над горњим домом Конгреса, али би победа у обе државе могла да пружи демократама могућност за борбу против конзервативне политике и Трампове агенде.
Тренутно, републиканац Сем Браун има предност у односу на актуелну демократу Џеки Розен у Невади, а у Аризони, демократа Рубен Галего има малу предност у односу на републиканца Кари Лаке.
Трамп богатији за више од милијарду долара
Доналд Трамп није само освојио Белу кућу, већ је од јутрос богатији за више од милијарду долара, јер су акције његове компаније "Трамп Медиа" преко ноћи порасле за 35 одсто и тиме подигле тржишну вредност фирме на девет милијарди долара.
Додик прославио победу Трампа
- Победа Доналда Трампа је и наша победа. Славље у Палати Републике - написао је Додик.
Камала напустила резиденцију
Колона у којој је била потпредседница Камала Харис управо је напустила америчку морнаричку опсерваторију у Вашингтону, где се налази њена званична резиденција.
Очекује се да сваког тренутка стигне на универзитет и обрати се нацији.
Бајден позвао Трампа
Председник САД Џо Бајден позвао је данас новоизабраног председника, Доналда Трампа и честитао му победу.
"Председник Бајден је изразио посвећеност обезбеђивању глатке транзиције и нагласио важност рада на зближавању земље", наводи се у саопштењу његовог кабинета.
Бајден је, такође, позвао Трампа да се састане са њим у Белој кући.
Очекује се да ће датум сусрета бити у блиској будућности.
Такође, данас је разговарао и са својом потпредседницом Камалом Харис којој је, како се наводи, честитао на "историјској кампањи".
Председник Бајден ће се сутра обратити нацији како би разговарао о резултатима избора и транзицији.
Камала Харис позвала Доналда Трампа
Потпредседница Камала Харис званично је признала резултате избора у Америци и свој пораз, позивајући новоизабраног председника Доналда Трампа да му честита.
Харисова је, према речима њеног помоћника, "позвала изабраног председника Трампа да му честита на победи на председничким изборима".
"Она је разговарала о важности мирног преноса власти и статуса председника за све Американце", додаје се.
Трампу ће припасти и Мичиген
Према пројекцијама, Трамп осваја и Мичиген што му доноси још 15 електорских гласова.
Најбогатији човек на свету са само 6 речи честитао Трампу на победи
"У Америци је поново јутро (енгл. Ит ис морнинг ин Америца агаин)", написао је Илон Маск на свом X налогу (бивши Твитер) и тако се огласио по први пут након што је Доналд Трамп обезбедио победу на америчким изборима.
Демократе већ траже кривца за Камалин пораз, а прст се највише упире у ову двојицу
Дан после неочекиваног пораза на председничким изборима у Америци у Демократској партији су започела препирања о томе ко је крив за лош резултат Камале Харис чак и пре него што су резултати званично објављени.
Демократе прстом највише упиру у двојицу криваца за које верују да су највише одговорно, преноси "Dailymail".
Један од њих је Тим Волц, Камалин пик за потпредседника, кога у странци сматрају за превише левичарског, превише народског и превише оптерећеним немирима у Кеноши, који су избили након што је полиција усмртила једног Афроамерканца.
Истворемено, недовољно белих жена се појавило на биралиштима, а превише Афроамериканаца и Хиспаноамериканаца се окренуло Доналду Трампу од 2020. године. Истовремено, примећено је и да је влеики број Хиспаноамериканаца напустило Демократску странку.
Медијски аналитичари су такође спекулисали о томе да је актуелни председник Џозеф Бајден требало да повуче своју кандидатуру много пре свог катастрофалног наступа на дебати. Тврде да би то дало Камали Харис више времена да се афирмише или истовремено омогућило отворене страначке изборе за избор јачег кандидата.
Многи са левог крила демократа тврде да је Камала Харис изгубила бираче јер није прекинула подршку Бајденовој политици слања оружја Израелу, што је неке бираче натерало да остану код куће или подрже кандидаткињу Зелених Џил Стајн.
Расправа о Израелу почела је на друштвеним мрежама готово одмах након што је Камала Харис постала кандидаткиња, прво као разлог против избора гувернера Пенсилваније Џоша Шапира, који је Јеврејин, за њеног потпредседничког кандидата.
Насупрот томе, бивша званичница Демократског националног комитета, Линди Ли, тврдила је да би избор Шапира можда омогућио Камали Харис да победи.
"Људи се вечерас питају шта би се догодило да је Шапиро био на листи. И то не само у смислу Пенсилваније", рекла је она за "Fox News".
Ли, која је прошле године радила за Шапира, тврдила је да би избор умереног кандидата попут Шапира показао да Камала Харис није "либерал из Сан Франциска," како ју је Трамп описивао.
"Али она је изабрала некога ко је заправо још више лево од ње. У очима америчког народа, Волц је био гувернер који је надгледао протесте", рекла је.
Волц, гувернер Минесоте, био је на функцији током нереда повезаних с покретом "Црни животи су важни", након што је полиција убила Џејкоба Блејка у августу 2020.
Коментаторка МСНБЦ, Џој Рид, окривила је беле жене што се нису појавиле на изборима у очекиваном броју.
"На крају, нису оствариле очекиване бројке. Морамо бити искрени зашто. Црни бирачи су подржали Камалу Харис, али беле жене нису", изјавила је она.
Међутим, црни бирачи, посебно мушкарци, такође су прешли на страну Трампа у већем броју у поређењу с 2020, према излазним анкетама на сваким изборима.
Трамп је имао око 13 процената црних бирача, у поређењу са само осам процената у 2020. години, а његова подршка међу Хиспаноамериканцима порасла је са 32 на 45 процената.
Модератор емисије НБЦ "Меет the Press", Кристен Велкер, сугерисала је да је Бајден крив јер је требало да се повуче много раније него у јулу.
Рекла је током изборне ноћи да ће Бајденово време повлачења бити "нешто што ће, уколико она заиста изгуби, бити под лупом."
"Јер је, наравно, било много разговора, чак и током лета, о могућности отворених примарних избора и борбе унутар Демократске странке. Мислим да ће то бити једно од великих питања у будућности".
Стигле честитке и Џефа Безоса
Оснивач Амазона и власник листа Вашингтон пост Џеф Безос честитао је Доналду Трампу победу на изборима.
Безос је похвалио Доналда Трампа за његов "изузетан политички повратак", додајући да "ниједна нација нема веће могућности".
Честитке стигле и од Џорџа Буша
Бивши председник Џорџ В. Буш дао је своју прву изјаву у председничкој кампањи 2024, честитајући бившем председнику Доналду Трампу на победи.
"Честитам председнику Трампу на избору за 47. председника Сједињених Америчких Држава, као и изабраном потпредседнику Џеј Ди Венсу и њиховим породицама“, рекао је Буш.
Он је захвалио председнику Џоу Бајдену и потпредседници Камали Харис на њиховој служби и истакао излазност на изборима као „знак здравља наше републике и снаге наших демократских институција“.
Камала вечерас излази пред народ?
Очекује се да ће Камала Харис вечерас обратити својим присталицама и да, како се верује, признати пораз на председничким изборима у Америци.
Иако је прво било најављено да ће се обратити око поноћи по нашем времену, сада се прича да ће се ипак обратити два сата раније.
Камала ће данас позвати Трампа и признати пораз?
Очекује се да ће кандидат демократа Камала Харис касније назвати Доналда Трампа како би формално признала резултате избора и свој пораз, јавља Sky News позвајући се на двојицу њених помоћника.
У међувремену, потпредседница ради на свом говору, за који се очекује да ће одржати касније поподне.
Председник Џо Бајден такође планира да назове Трампа, а касније ће јавно говорити из Беле куће.
Вучић о Трамповој победи: У Србији су се сви надали
- Другачија су расположења у различитим земљама. У Европи су се највећим делом надали победи Камале Харис, претпостављам и у Чешкој републици. У Србији су се сви надали, када кажем сви, 90 одсто грађана, победи Доналда Трампа, и то ни за кога није била тајна због догађаја из 1999. године - рекао је Александар Вучић.
- Иако су за њега говорили да је сам ђаво, до јуче, и многи из нашег региона, па ће сад да се сете да више није баш такав ђаво као што је био, сад ће мало више да им личи на анђела, па ће и крила да му доцртавају. Знате како у том улизивању не умеју да стану, па онда претерају - додао је.
Један је шта је то што се директно односи на Републику Србију, а један је много већи, важнији и свеобухватнији како ће то да утиче на глобалне прилике, регионалне прилике и у складу са тим посредно и на Републику Србију.
Трамп победио у још једној држави
Доналд Трамп је добио још 3 електорска гласа, те се предност у односу на Камалу Харис се повећава.
Огласио се Илон Маск
Амерички милијардер и један од најбогатијих људи на свету, огласио се на платформи "X" након што је Доналд Трамп прогласио победу на председничким изборима у Америци.
Маск, који је током предизборне кампање на платформи "X", чији је власник, пружао снажну подршку Трампу, сада је објавио фотографију ракете уз симболичан опис.
- Будућност ће бити фантастична - написао је.
Да ли ће Путин честитати Трампу: Огласио се Песков
Портпарол Кремља Дмитриј Песков изјавио је данас да није упознат са плановима руског председника Владимира Путина да честита Доналду Трампу победу на председничким изборима у САД.
- Што се тиче честитки, не знам за планове Путина да честита Трампу на изборима - рекао је Песков, одговарајући на питање новинара о могућим честиткама Трампу на победи на изборима у САД.
Одговарајући на питање да ли би Трамп био увређен уколико му Путин не би честитао изборну победу и да ли би то погоршало односе између две земље, Песков је рекао да је руски председник више пута потврдио своју спремност на дијалог заснован на правди и једнакости.
Стигле честитке Трампу од Нетањахуа и Макрона
- Честитке на највећем повратку у историји. Ваш историјски повратак у Белу кућу пружа нови почетак за Америку и снажно обнављање посвећености великом савезу Израела и Америке - написао је Нетањаху на друштвеној мрежи X (бивши Твитер).
Макрон је поручио да је "спреман за сарадњу са Трампом баш као и током четири године" ранијег мандата америчког председника.
- Уз Ваша убеђења и моја. У поштовању и амбицији. За више мира и просперитета - навео је Макрон.
Хамас упутио поруку Трампу: Позивамо га да учи на Бајденовим грешкама
Високи званичник Хамаса, Сами Абу Зухри, изјавио је да ће републикански кандидат Доналд Трамп бити под великим притиском да испуни своје тврдње о могућности брзог окончања рата у Гази, уколико победи на председничким изборима у Сједињеним Државама. Трамп је, наиме, у више наврата истицао да би могао да заустави сукобе у Појасу Газе у року од неколико сати након што поново преузме функцију председника.
- Позивамо Трампа да учи на грешкама председника Џозефа Бајдена - рекао је Абу Зухри за Ројтерс.
У изјави коју је дао израелском премијеру Бењамину Нетањахуу, Трамп је изразио жељу да Израел оконча рат у Гази чим се врати у Белу кућу. Ове информације потврдили су и извори из Трампове администрације и израелске владе, а преноси их Тимес оф Исраел. Занимљиво је да је Трампова најава уследила у периоду када је конфликт у Гази достигао ескалацију, што додатно повећава притисак на будућег лидера САД да преузме кључну улогу у међународним напорима за деескалацију ситуације.
Милорад Додик честитао Трампу
Председник Републике Српске, Милорад Додик, упутио је честитке Доналду Трампу поводом његове победе.
- Једна од најважнијих изборних победа у новијој историји САД али и света! Честитам Трампу, 47. председнику Сједињених Америчких Држава, написао је Додик на платформи "X".
Честитке је новоизабраном предсенику упутио и објавом на друштвеној мрежи "Инстаграм".
- Доналду Трампу упућујем срдачне честитке на побједи и надам се да ће његов нови мандат донијети освјежену визију односа Сједињених Држава према свијету и БиХ. Ово је прилика да Америка покаже да поштује различитости и да своју снагу усмјери ка сарадњи и стабилности, уважавајући права и потребе сваког народа, написао је Додик.
Додао је и да Трампова победа за Републику Српску и њега лично представља повратак вредностима које сматрају важним, као што су породица, слобода избора и очување традиције. Истакао је да у свету који се брзо мења, где се од људи и земаља често тражи да забораве своје корене, види у Трамповом лидерству прилику за правичнији приступ, који неће наметати идеје које нису подржане од стране самих Американаца у њиховим домовима.
- Очекујем да ће нова америчка администрација бити партнер који разумије значај стабилности и пружа подршку локалним лидерима да сами одлучују о својој будућности. Управо је то пут ка одрживом миру и напредовању - да свака заједница има слободу и право да се развија у складу са својим вриједностима и традицијом. Радујем се дану када ће односи Републике Српске и САД бити засновани на искреном поштовању и заједничким циљевима, закључио је.
Ко је Доналд Трамп, 47. председник САД? Биографија човека који може да промени судбину света
Доналд Трамп (78) је нови, 47. председник Америке. Захваљујући већини гласова освојених на протеклим изборима, Трамп је успео да из трке за Белу кућу изађе као победник и почевши од јануара 2025. године започеће свој други четворогодишњи мандат на месту првог човека Сједињених Америчких Држава.
Доналд Трамп долази на чело САД у тренутку кад је глобална ситуација веома компликована. Ратови и растуће тензије широм света дочекаће га на по повратку у Белу кућу. Више о томе ко је Доналд Трамп прочитајте ОВДЕ
Зеленски честитао Трампу
Украјински председник Володимир Зеленски честитао је Доналду Трампу победу на америчким председничким изборима.
Председник Вучић честитао Доналду Трампу победу на изборима
Председник Србије Александар Вучић честитао је Доналду Трампу поруком на Инстаграму победу на председничким изборима у САД.
- Честитам @realDonaldTrump на победи. Заједно се суочавамо са озбиљним изазовима који су пред нама. Србија је посвећена сарадњи са САД на стабилности, просперитету и миру. 🇷🇸🤝🇺🇸 - написао је Вучић, уз слику са Трампом.
Иначе, председник Вучић је први европски лидер који је упутио честитку новом америчком председнику.
Доналд Трамп се обратио свету након тријумфа
- Хвала вам свима - започео је Трамп обраћање док се салом орило "САД, САД, САД"...
-Искрено ово је највеће политички покрет у овој земљи и вероватно и шире и сада ће бити још важнији јер ћемо помоћи нашој држави да оздрави. Нашој држави треба помоћ и то много. Средићемо наше границе и све у нашој земљи. Ушли смо у историју са разлогом, превазишли смо препраке, што многи нису веровали да је могуће. Видите шта се догодило - рекао је Трамп.
Он је рекао да је ово политичка победа какву Америка никад раније није видела.
-Хвала народу што је изабрао свог 47. и 45. председника. Борићу се за вас и ваше породице сваког дана, борићу се са вама сваким дахом, нећу одморити док не обезбедим сигурну и просперитетну ЖАмерику нашој деци - рекао је Трамп и додао да ће ово бити златно доба Америке.
Трамп се захвалио и својој супрузи Меланији Трамп.
-Захваљујем се својој прелепој жени, првој дами - рекао је Трамп који је потом пољубио своју супругу.
Искористио је прилику да се захвали целој породици, поготово својој деци, коју је назвао изузетном.
Присетио се и чланова породице који више нису живи, међу којима и своје таште Амелије.
-Била је дивна жена, била би поносна - рекао је Трамп.
Потом је честитке упутио Џеј Ди Венсу, кандидату за потпредседника.
-Он је оштар момак, рекао сам му да иде у камп непријатеља, а то су одређене мреже и многи су рекли морамо ли то, а он је рекао: 'У реду, урадићу то - навео је Трамп.
Обраћање Џеј Ди Венса
На позорницу је потом стао Џеј Ди Венс док је маса клицала.
-Хвала ти председниче што си ми веровао. Мислим да је ово најјаче враћање на политичку сцену у историји САД - рекао је Венс.
Присталицама се вечерас обратио и Дејна Вајт први човек UFC-a. Трамп је претходно рекао да је он "опасан момак".
-Нико није хтео да му да ринг јер су рекли да је то груб спорт, али иако је то био најгрубљи спорт који сам видео, почео је да ми се свиђа - рекао је Трамп.
-Нико ово не заслужује ово више од њега и његове породице - рекао је Вајт.
-Ово је карма, он је ово заслужио - рекао је први човек UFC-a.
Још један електорски глас за Трампа
Доналд Трамп освојио је гласове у 2. конгресном дистрикту у држави Мејн.
Доналд Трамп нови 47. председник Америке
Доналд Трамп је освојио преко 277 електора према пројекцији "Фокс Њуза" и постао нови председник САД, а други по реду који није имао два узастопна мандата
Камала освојила Минесоту
Камала Харис освојила Минесоту, што јој је донело 10 електора.
Трамп освојио Пенсилванију
Најкључнија "свинг" држава Пенсилванија, према пројекцијама Фокс Њуза, припала Трампу.
Присталице Камале Харис напуштају штаб, прекинуто праћење резултата!
Трамп стиже у Мар-а-Лаго да се обрати присталицама, Камала одустала од говора
АП јавља да је Трамп на своје имање Мар-а-Лаго где су његове присталице већ направиле забаву док пристижу изборни резултати.
Наводи се да се очекује да се он обрати окупљенима.
Америчка агенција истовремено преноси да Камала Харис не планира да се обрати јавности током ове ноћи.
То је навела особа из Беле куће упозната са плановима потпредседнице.
Трамп заузео и другу кључну државу Џорџију!
Трамп заузео и другу кључну државу Џорџија, која носи 16 електора.
Харис узима Хаваје
Ово су 10. узастопни председнички избори на којима су Хаваји изабрали кандидата Демократске странке. Носе 4 електорска гласа.
Камала Харис освојила кључну државу
Потпредседница Камала Харис освојила је Вирџинију у уторак, додајући 13 електорских гласова свом броју. Трамп је по трећи пут изгубио ову земљу.
Камала Харис освојила Нови Мексико
Камала Харис освојила је Нови Мексико , додавши пет електорских гласова броју демократа. Утицај Демократске странке у Новом Мексику само је порастао током последње две деценије, а бивши председник Џорџ В. Буш је био последњи републиканац који је освојио државу 2004. године.
Трамп узео Северну Каролину
Трамп је добио 16 електорских гласова у држави. Трамп је победио у Северној Каролини и 2016. и 2020. године, али демократе су биле оптимистичне да би могле да преокрену претходне резултате појачаном кампањом.
Камала стиже Трампа
Камала Харис је по најновијим пројекцијама победила у Калифорнији, Оригену, Вашингтону, док је Трамп добио Ајдахо.
Трамп освојио и Ајову
Све је спремно за славље у Мар-а-Лагу
Доналд Трамп је у Мар-а-Лагу док стижу резултати, а раније је имао нека приватна окупљања. Трампов тим је оптимистичан у погледу шанси за победу, а један члан штаба рекао је да верује у победе у Пенсилванији, Висконсину и Мичигену.
Трамп је преузео вођство у Пенсилванији
Доналд Трамп је преузео вођство у Пенсилванији, кључној савезној држави која има чак 19 електора.
Биралишта затворена у још три државе
Камала ће освојити Њу Хамшир
Камала Харис ће освојити Њу Хамшир, који носи четири гласа.
Трамп осваја и Охајо
Затворена биралишта у још 15 држава
Затварају се биралишта у Аризони, Колораду, Ајови, Канзасу, Луизијани, Мичигену, Минесоти, Небраски, Новом Мексику, Њујорку, Јужној и Северној Дакоти, Тексасу, Висконсину и Вајомингу.
Трамп је за сад добио Канзас, Тексас, Северну Дакоту, Јужну Дакоту, Вајоминг, Луизијану и Вајоминг.
Камала осваја Делавер
Камала Харис је такође освојила Делавер, који носи три електора, према пројекцији АП-а.
Трамп добио Аркансас
Трамп незаустављив
Републикански кандидат Доналд Трамп тренутно води против демократске представнице Камале Харис на председничким изборима у САД, јер је, према пројекцијама Фокс њуза, сакупио 105 електорских гласова, док је Харис сакупила 72.
Трамп осваја и Јужну Каролину
По тренутном броју пребројаних гласова, Трамп ће вероватно освојити и Јужну Каролину.
Трамп: 59,6 %
Камала Харис: 39,3.
"Копља се ломе" у две државе
У Џорџији Трамп води 62 % према 36,8%. Пребројано је око 13 посто гласова.
У Северној Каролини Харис води 67,5 %, Трамп иома 31,3 %. Пребројано је тек нешто више од 2 посто.
Трамп и даље води на Флориди, пребројано више од пола гласова
Са 53 одсто пребројаних гласова на Флориди, Трамп има 53,8 одсто гласова, док је Харис на 45,63 одсто.
Поновољено преко 30.000 гласачких листића
Портпарол Милвокија Џеф Флеминг рекао да је републикански посматрач приметио да је око 13 машина за табелирање било запечаћено, али да није правилно закључано.
Градски званичници су рекли да нису сумњали у интегритет гласања, али су из предострожности одлучили да понове више од 31.000 гласачких листића.
Градски званичници су такође рекли да очекују да ће коначни резултати из Милвокија бити објављени између 1 и 2 сата ујутру.
Трамп осоваја још једну државу?
Биралишта су управо затворена у још три државе:
Охајо
Џорџија
Аналитичари предвиђају даТрамп може освојити Западну Вирџинију.
Преокрет у Џорџији
Жестока битка се води у Џорџији, која се сматра једном од свинг држава.
Трамп: 51,6%
Камала Харис: 48%
Вириџинија подељена
Тренутно у Вириџинији води Доналд Трамп.
Трамп: 55,8%
Камала Харис: 42,9%
Милион гласова стигло са Флориде, Трамп води
Преко милион гласова стигло је са Флориде, нешто око 13 посто.
Трамп: 58.0%
Харис: 41.2%
Трамп добија Кентаки, Камала Харис Вермонт
Биралишта су затворена у следећим државама:
Џорџија (16 гласова електорског колегијума)
Вирџинија (13)
Прво ће се пријавити превремено гласање и гласање поштом, а затим гласање на дан избора.
Мањи, рурални округи ће вероватно пребројати већину својих гласова пре већих, урбаних округа.
Стижу први резултати
Први резултати стижу из две државе, Кентакија и Индијане. Овакви резултати су у складу са анкетама и очекивани. Реч је о државама које су традиционално сигурне за Републиканце. У Кентакију је пребројано 3 посто гласова, у Индијани 5 посто.
Трамп 60,8 %
Харис 39,1 %
Кентаки (8 електора):
Трамп 65,9%
Харис 32,9 %
Трамп упозорава на масовну превару:
Бивши председник Доналд Трамп поново је изазвао сумње у изборни процес у Пенсилванији, оптужујући локалне власти за нерегуларности путем објаве на својој мрежи Truth Социал.
Он је у тој поруци указао на наводну изборну превару у Филаделфији и најавио присуство полиције на терену. Ова изјава је додатак Трамповим ранијим тврдњама о нерегуларностима, као што је био случај током председничких избора 2020. године, када је тврдио да су гласови у кључним областима попут Филаделфије "покрадени".
Затварају се прва биралишта
Прва биралишта у САД су сада затворена у државама Индијана и Кентаки.
Државе су прве у земљи које су затвориле биралишта на дан избора 2024. И Индијана и Кентаки се сматрају црвеним државама.
У Пенсиливанији ће продужити гласање?
Бирачи у кључној држави Пенсилванији имаће додатна два сата да гласају на дан избора након проблема са гласачким машинама и дугим редовима.
Такође су пријављени проблеми са машинама за табеларни приказ у округу Бедфорд, као и проблеми у округу Ламбриа, објавио је Њујорк пост. Власти су бирачима поручиле да ће њихови гласачки листићи бити пребројани упркос кваровима.
Бивши председник Трамп победио је у оба округа са 68% и 83% гласова 2020. године.
-Изборни одбор округа Камбрија је рано јутрос сазнао да је квар софтвера у окружном систему електронског гласања спречио гласаче да скенирају своје гласачке листиће“, рекао је адвокат округа Камбрија Рон Репак у саопштењу. Ово не би требало да обесхрабри бираче да гласају на својим бирачким местима. Одбор је поднео судски налог којим се продужава време за гласање у округу Камбрија.
Изборни званичници поднели су хитну документацију за продужење времена гласања за два сата до 22 сата. у настојању да се исправи проблем и осигура да се сви гласачки листићи преброје, према петицији поднетој на окружном суду.
Промена на кладионицама - Ево ко води
У питању је уживо клађење, а квоте ће се, извесно, мењати током ноћи.
Џо Роган подржао Трампа
Ово је коначна сатница првих резултата избора у САД
Прва кључна држава где се биралишта затварају је Џорџија, у 19 часова по источном времену (01:00 у Србији), а одмах након ње је Северна Каролина, у 19:30 (01:30 у Србији). Већина гласача у обе државе гласала је унапред, а ти резултати се очекују да ће бити објављени рано током ноћи. Велика већина гласова у обе државе биће пребројана и објављена до поноћи. Они ће нам дати рану слику о томе да ли ће бити „борба за сваки глас“ или ће резултат бити прилично јасан.
Ако Харис буде имала предност у једној или обе државе, биће јој лакше да дође и до 270 електорских гласова потребних за победу, а шансе Доналда Трампа за победу ће све мање. Уколико Трамп буде имао предност или ако се чини да имају сличан број гласова, све би могло зависити од резултата из три државе — Пенсилваније, Мичигена и Висконсина.
У Пенсилванији, коју обе кампање сматрају кључном, биралишта се затварају у 20 часова по источном времену (2 сата после поноћи у Србији). Међутим, пошто радници на изборима не смеју да почну са обрадом поштанских гласова до дана избора, очекује се да ће пребројавање трајати дуже. У Мичигену се последња биралишта затварају у 21 час по источном времену (03:00 у Србији). У Висконсину, где се биралишта затварају у 21 час по источном времену, бројање би могло трајати до касно у ноћ.
Најбољи пут Трампа до председништва дуго се сматрао победама у Пенсилванији, Џорџији и Северној Каролини. Најбољи пут Камале Харис види се кроз резултате у Пенсилванији, Мичигену и Висконсину. Ако слика буде нејасна, могли бисмо се окренути ка западу за одговоре — а то би могло значити дуго чекање.
Биралишта у две западне кључне државе, Аризони и Невади, затварају се у 21 и 22 часа по источном времену, редом (Дакле, код нас у 3 и 4 часа у среду ујутру). Међутим, обе државе се у великој мери ослањају на поштанске гласове, те бројање може трајати данима.
Кључне државе нису једино место где можемо потражити назнаке у којем правцу иду избори. Постоји неколико конгресних трка у државама на источној обали где се резултати брже пребројавају, укључујући Други и Седми округ у Вирџинији и Први округ у Северној Каролини.
Нијансе ће одлучити председника!
Анкете и прогнозе показују да је председничка трка измеђ Камале Харис и Доналда Трампа врло тесна. "Newsweek" је прикупио најновије анкете и прогнозе о шансама кандидата за освајање победе.
Анкете
Задња анкета "NewYork Тимеса" и "Сиена Collegea" показује да Харис има благу предност у кључним државама Невади, Северној Каролини и Висконсину. Трамп води у Аризони, док је у Мичигену, Џорџији и Пенсилванији врло тесно.
АБЦ News / Ипсос
Harris - 49 одсто
Трумп - 46 одсто
TIPP Insights
Трумп - 49 одсто
Harris - 48 одсто
Емерсон College Polling
Трумп - 49 одсто
Harris - 49 одсто
Прогнозе - "мртва" трка између Камале и Трампа
Модел прогноза "FiveThirtyEight" предвиђа да ће све време, до самог краја гласања, бити веома неизвесно.
Харис побеђује 50 пута од 100 симулација, док Трамп побеђује 49 пута од 100. Модел предвиђа да ће Харис освојити 270 електорских гласова, док ће Трумп освојити 268.
Прогноза "Децисион Деск HQ-a" и "The Hilla" даје Трумпу 54 одсто шанси за победу, а Harris 46 одсто. Пројекција предвиђа да ће Трумп освојити 277 електорских гласова, док ће Harris освојити 261.
- Трамп остаје благи фаворит за победу на изборима 2024. годину, иако је исход у основи неизвестан. Ниједан кандидат тренутно није јасан фаворит у довољно држава за освајање потребних 270 електорских гласова, при чему Трумп има 235, а Harris 226 - наводе они.
"Реал Цлеар Pollingov" модел "без кључних држава" предвиђа победу Трампа у Електорском колегијуму, с 287 гласова за Трампа у односу на 251 за Харис. Модел предвиђа да ће Трамп пробити "плави зид" и освојити кључне државе - Пенсилванију, Аризону, Џорџију, Неваду и Северну Каролину, док ће Харис победити у Мичигену и Висконсину.
Пет лажних дојава о бомбама у Џорџији
Округ Фултон, у држави Џорџија, примио је пет лажних дојава о бомбама због који су на пола сата евакуисана два бирачка места, преноси Еј-Би-Си њуз позивајући се на директорку локалних избора Надин Вилијамс.
Округ ради на томе да се продужи радно време у тим бирачким местима.
Државни секретар Џорџије Бред Рафенспергер рекао је да лажне претње бомбама, које су довеле до привременог затварања два бирачка места у округу Фултон потичу из Русије.
"Чули смо да су неке претње стигле из Русије", рекао је он новинарима, преноси РТ интернешнел.
Он није објаснио како је утврђено да су претње повезане са Русијом.
Ухапшен мушкарац са бакљом и сигналним пиштољем на Капитолу
Америчка полиција у Капитолу саопштила је да је управо ухапсила мушкарца који је "смрдео на гориво" и имао "сигнални пиштољ" у центру за посетиоце Капитола у Вашингтону.
У објави на "Иксу" полиција каже да је мушкарац заустављен током процеса прегледа у центру.
Центар је данас затворен за обиласке док полиција врши истрагу, додаје се у објави.
Најновија предвиђања кладионица
Тренутно, према подацима са Polymarketa, ситуација изгледа овако:
Трамп: 61%
Харис: 39.1%
У Џорџији излазност већа него пре четири године
Изборни званичници у округу Гвинет у Џорџији кажу за CNN да очекују да ће гласови на овим изборима премашити број гласова у односу на 2020. годину.
Директор избора Зек Манифолд рекао је за CNN да је од 10:30 ујутро по локалном времену гласало скоро 35.000 бирача.
Историјски гледано, од 17 до 19 сати било је најпрометније гласање у округу. Данас је Манифолд рекао да очекује да ће то бити и случај.
„Ствари теку глатко“, рекао је Манифолд. “Срећом, није било сигурносних проблема.”
Трамп гласао у Палм Бичу
Кандидат републиканаца на изборима у Америци Доналд Трамп стигао је данас на бирачко место у Палм Бичу на Флориди.
Трамп је на гласање дошао у пратњи супруге Меланије Трамп.
Он је рекао новинарима да је "веома почастован" што су редови за гласање дуги.
"Ово је најбоља кампања", рекао је кандидат републиканаца.
Обраћајући се новинарима након гласања, Доналд Трамп је рекао је да је "веома уверен" да ће победити на изборима и да "неће бити ни близу", истовремено изражавајући фрустрацију што ће можда требати неко време да се прогласе резултат.
"Осећам се веома самоуверено. Чујем да нам свуда иде веома добро", рекао је Трамп додајући да је ово била "најбоља" од три кампање које је водио.
Трамп је у више наврата користио дуго време чекања у пребројавању гласачких листића за слање поштом као начин да посеје сумњу у интегритет избора.
Никада није било овако неизвесно
Никада у новијој политичкој историји САД исход председничких избора није био толико неизвестан - ово није такмичење за оне слабог срца.
Иако су претходни избори били тесно одлучени - победа Џорџа Буша над Алом Гором 2000. године заснивала се на неколико стотина гласова на Флориди - увек је постојао неки осећај у ком правцу се трка нагиње у последњим данима кампање.
Понекад, као 2016. године, тај осећај буде погрешан. Те године анкете су прецениле снагу Хилари Клинтон и нису уочиле покрет у корист Доналда Трампа у последњем тренутку, наводи BBC.
Овог пута, међутим, сви показатељи иду у различитим правцима. Нико не може озбиљно да направи прогнозу у било ком правцу.
Када се затварају биралишта у кључним државама?
У целој Америци прва биралишта затвориће се данас у 18 сати по источном америчком времену (ЕСТ), што је поноћ по нашем времену. Последње ће се затворити у 1 сат након поноћи (7 сати по нашем времену).
- 19:00 ЕСТ (01:00 Србија) - биралишта се затварају у Џорџији
- 19:30 ЕСТ (01:30 Србија) - биралишта се затварају у Северној Каролини
- 20:00 ЕСТ (02:00 Србија) - биралишта се затварају у Пенсилванији
- 21:00 ЕСТ (03:00 Србија) - биралишта се затварају у Аризони, Висконсину и Мичигену
- 22:00 ЕСТ (04:00 Србија) - биралишта се затварају у Невади
Отворена биралишта на Аљасци
Од 17 часова по нашем времену отворена су биралишта на Аљасци и у држави Вашингтон.
На Аљасци, највећој копненој америчкој држави, траже се три гласа електорског колеџа, а у Вашингтону на располагању је 12 гласова електорског колеџа.
Хаваји - са четири гласа електорског колеџа - су последња америчка држава која отвара своја гласачка места у 7 часова по локалном времену.
Ево кад се очекују резултати са Флориде
Од понедељка, 8,3 милиона грађана Флориде гласало је превремено или поштом, рекао је државни секретар Флориде Корд Бирд.
Он је додао да је данас гласало већ више од 560.000 људи.
Бирд је истакао да свих 67 изборних надзорника у држави до сада извештава о нормалним активностима. Како је навео, сва бирачка места су отворена и није било никаквих проблема.
"Резултати избора на Флориди биће познати до тренутка када одете у кревет вечерас", рекао је Бирд. Бирачка места ће бити отворена до 19 часова по источном времену (23 часа по српском времену)
Огласио се Бајден
Актуелни председник САД Џо Бајден позвао је данас гласаче да "стварају историју" тако што ће одабрати Камалу Харис за његовог наследника.
"Гласајте", стоји у објави на платформи X.
Подсетимо, Бајден се повукао из председничке трке и дао подршку Камали Харис у јулу, пошто су се интензивирали позиви да се повуче након катастрофалне дебате против Доналда Трампа.
Огласио се Трамп
- Сада је званично ДАН ИЗБОРА! Ово ће бити најважнији дан у америчкој историји. Ентузијазам бирача је огроман јер људи желе да Америку поново учине великом. То значи да ће редови бити дуги! Треба да дате свој глас без обзира колико дуго чекали. ОСТАНИТЕ У РЕДУ! Радикалне комунистичке демократе желе да се спакујете и идете кући. Заједно ћемо остварити огромну победу и УЧИНИТИ АМЕРИКУ ПОНОВНО ВЕЛИКОМ - написао је Трамп на платформи Икс (некадашњи Твитер).
Кладионице дају предност Трампу
До сада је више од 125 милиона фунти стављено на победу Доналда Трампа, док су кладионичари ставили 46 милиона фунти на победу Камале Харис.
Британски БетФаир Предицтс, који користи податке уживо с тржишта клађења на изборе у САД, како би предвидео шансе кандидата за победу, поделио је шта кладионичари мисле да ће се догодити у седам кључних свинг држава.
Пенсилванија - Трампова победа
Харис - 5/4 (48%)
Трамп - 8/11 (52%)
Аризона - Трампова победа
Харис - 100/30 (27%)
Трамп - 2/7 (73%)
Џорџија - Трампова победа
Харис - 7/4 (36%)
Трамп - 4/7 (64%)
Мичиген - победа Харисове
Харис - 8/15 (63%)
Трамп - 15/8 (37%)
Невада - Трампова победа
Харис - 5/4 (42%)
Трамп - 4/5 (58%)
Северна Каролина - Трампова победа
Харис - 15/8 (37%)
Трамп - 8/15 (63%)
Висконсин - победа Харисове
Харис - 8/11 (59%)
Трамп - 5/4 (41%)
БетФаир Предицтс предвиђа да Трамп има 60 одсто шансе за победу, а Камала Харис 40 одсто.
Државни тужиоци позивају на мирни пренос власти
Двостраначка коалиција од 51 државног тужиоца широм америчких држава објавила је саопштење у којем позива људе да остану мирни и да превентивно „осуде све акте насиља у вези са резултатима“.
-Мирни пренос власти је највиши доказ владавине права, традиције која доприноси стабилности нације. Позивамо сваког Американца да гласа, учествује у грађанском дискурсу и, изнад свега, поштује интегритет демократског процеса. Насиљу нема места у демократском процесу. Ми ћемо применити наше овлашћење да спроводимо закон против било каквих незаконитих радњи - поручили су они.
Полимаркет преко ноћи променио квоте
Кладионица "Полимаркет" преко ноћи је променила квоте за председничке изборе у САД и сада Доналд Трамп има значајну предност у односу на Камалу Харис.
Тренутно, према подацима са "Полимаркета", Доналд Трамп има 61,7 одсто шанси за победу, а Камала Харис 38,4 одсто.
Америчке државе редом отварају бирачка места
Ове савезне државе су, такође, отвориле бирачка места:
- Аризона
- Ајова
- Луизијана
- Минесота
- ЈужнаДакота
- Северна Дакота
- Оклахома
- Тексас
- Висконсин
Почело гласање у више од 20 држава!
Гласање је управо почело у више од 20 америчких држава! Биралишта су отворена у 7 ујутру. Ово је списак држава које су отвориле своја бирачка места:
- Алабама
- Делевер
- Вашингтон
- Џорџија
- Илиноис
- Канзас
- Мериленд
- Масачусетс
- Мичиген
- Мисури
- Пенсилвањиа
- Роуд Ајленд
- Јужна Каролина
Трамп стигао на Флориду, отворена бирачка места у Вермонту
Доналд Трамп је у пратњи великог броја возила стигао на Флориду, где ће и гласати на председничким изборима.
Такође, у савезној држави Вермонт су отворена бирачка места, а ускоро се очекује и отварање бирачких места у Вирџинији и Њујорку.
Зашто су амерички избори увек у уторак?
Сваке године, на почетку новембра, амерички бирачи излазе на изборе у уторак, одмах након првог понедељка у месецу. Ово правило, које је постало готово синоним за дан избора у САД, има дубоке историјске корене и везано је за практичне потребе из прошлих времена. Закон који је одредио да се савезни избори у целој земљи одржавају на исти дан донесен је још 1845. године, у време када су се избори у свакој америчкој држави организовали независно. Првобитно се односио само на председничке изборе, али је касније проширен и на изборе за Конгрес, који се, као и председнички, одржавају 5. новембра ове године.
Разлог зашто је изабран управо почетак новембра има везе с аграрним друштвом које је тада доминирало Сједињеним Државама. Већина људи, посебно у руралним подручјима, бавила се пољопривредом, а јесен је била време када је већина жетве била завршена. Почетак новембра је био период када су сељаци имали слободног времена, а време је било довољно благо да не омета путовања до бирачких места.
Али, није сваки дан био погодан за изборе. Недеља, која је била посвећена религијским обредима, и среда, дан за продају усева на пијаци, свакако су били дани који нису долазили у обзир. Такође, у то време, транспорт није био брз, па су путовања до бирачких места, која су у руралним областима могла бити и по неколико десетина километара, могла трајати данима. Због тога је уторак, као дан који је уследио након викенда, али није био преблизу краја недеље, био најпрактичнији.
Закон је специфично одређивао да избори не могу пасти на 1. новембар, јер су га многе хришћанске заједнице обележавале као Дан свих Светих, а трговци су често користили први дан месеца за завршне финансијске обавезе, што је чинило да тај датум није био практичан за организовање избора.
Данас, међутим, када је пољопривреда престала бити доминантна делатност у САД-у, а већина бирача ради током недеље, овај изборни дан се све више сматра неповољним. Мање од два процента Американаца сада се бави пољопривредом, док је остатак популације увелико запослен у индустријама које раде и уторком. Због тога су се појавили предлози да се дан избора помери на викенд или да уторак постане савезни празник, како би се омогућило лакше учешће што већем броју људи.
"Амерички Нострадамус" предвидео победника избора у САД: Од 1984. погрешио само једном
Професор и историчар Алан Лихтман, кога још називају и “америчким Нострадамусом” због тачности предвиђања исхода председничких избора у САД, и овог пута је изнео своје предвиђање. Лихтман је, подсећа Klix.ba, до сада тачно предвиђао исход америчких председничких избора од 1984. године, с тим да је погрешио само једном – када је републиканац Џорџ В. Буш изузетно тесно победио демократу Ала Гора 2000. године.
Како сада истиче Лихтман, победник ових председничких избора у Америци је демократкиња Камала Харис.
- Камала Харис ће бити наредна председница Сједињених Америчких Држава – барем је то моје предвиђање исхода овог надметања - каже овај 77-годишњак за Њујорк тајмс.
Лихтман у својим предвиђањима не узима у обзир анкете јавног мњења – а ослања се искључиво на 13 питања која се односе на странку која тренутно држи Белу кућу, на која одговара са "да" или "не". Кандидат који брани мандат један је од фактора који према Лихтману даје предност. Ипак, Лихтман тврди да Харис већ има предност у осам од 13 критеријума које он прати. Између осталог, демократима иде у прилог одсуство значајног кандидата треће стране након повлачења Роберта Ф. Кенедија млађег, позитивни економски показатељи у кратком и дугом року, неки законодавни успеси демократске администрације, као и одсуство великих друштвених немира или скандала повезаних с Белом кућом. Харисовој је такођер користило што није морала да пролази кроз унутарстраначку борбу за номинацију, јер се Демократска странка брзо ујединила иза ње након Бајденовог повлачења из избора.
Према Лихтману, највећа неизвесност лежи у два критеријума која се односе на спољнополитичке и војне успехе или неуспехе садашње администрације.
- Могу ли се ствари још променити? Наравно. Не могу предвидети шта ће се догодити у свету, а имамо два промењива ратна сукоба - рекао је Лихтман за агенцију Ројтерс.
Према његовој процени, и ако оба критеријума буду неповољна за Харис, Трамп би имао предност у само пет критеријума, а да би кандидат опозиције поразио владајућу странку према Лихтмановој методи, потребна је предност у најмање шест критерија.
Наводи се даље да Лихтман има веома ниску стопу грешака у својим предвиђањима. Између осталог, предвидео је Трампову победу над Хилари Клинтон 2016. године, упркос томе што већина анкета то није показивала. Такође је тачно предвидео да ће Трамп бити опозван током свог мандата.
Лихтманових 13 критеријума су:
1. Победа на "мидтерм" изборима (изборима за Конгрес који се одржавају на пола предсједничког мандата)
2. Без противкандидата из властите странке
3. Кандидат је актуални председник који тражи други мандат
4. Нема релевантног кандидата треће странке
5. Добро краткорочно стање економије
6. Добро дугорочно стање економије (барем једнако добро као у последња два мандата)
7. Велике промене у политици
8. Није било већег скандала
9. Није било иностраног или војног неуспеха
10. Било је великог страног или војног успеха
11. Није било друштвених немира
12. Председник је харизматичан
13. Противкандидат председнику је нехаризматичан
Трамп и Камала одржали завршне говоре пред изборе
Данас су, у последњем дану пред изузетно неизвесне америчке председничке изборе, Доналд Трамп и Камала Харис најављивали победе док су одржавали завршне скупове у Пенсилванији и другим државама које се сматрају пресудним за ове изборе.
Кампања је доживела вртоглаве преокрете: два покушаја атентата и осуђујућу пресуду за кривично дело бившег председника Трампа, као и изненађујућу номинацију демократске потпредседнице Камале Харис након што је председник Џо Бајден (81) одустао од кандидатуре за поновни избор под притиском властите странке.
Анкете показују да су кандидати готово изједначени. Победник можда неће бити познат данима након гласања у уторак. Оба кандидата су предвидела своју победу на скуповима у Пенсилванији у понедељак, на којима су позвали присталице које још нису гласале да се појаве на бираштима на дан избора.
Камала Харис:
Упркос томе што је уживала подршку славних личности, укључујући Лејди Гагу и Опру Винфри, које су обе загревале публику у Филаделфији пре него што је Харис ступила на позорницу. Она је себе назвала аутсајдером који је, као Роки, спреман да се "попне до победе".
- Вечерас, дакле, завршавамо као што смо и почели: с оптимизмом, с енергијом, с радошћу - рекла је, предвиђајући једне од најнеизвеснијих избора у историји САД-а.
Доналд Трамп: Ако извучемо наше људе на бирашта, готово је, они не могу ништа да ураде!
Поновио је своје ставове о повећању сигурности на границама, а истовремено напао економске резултате Бајденовог мандата.
Био је то и последњи предизборни скуп у његовој каријери, будући да је рекао да се не планира поново кандидовати за председника ако не освоји Белу кућу на изборима.
- Ово је последњи - рекао је Трамп, процењујући да је одржао 930 скупова откако је започео прву кампању 2015.
Пет разлога зашто би Камала Харис могла да победи
Британски BBC навео је пет уверљивих аргумената зашто би Камала Харис могла да победи вечерас на изборима.
СТРАХ ОД ФАШИСТЕ
Као први наводи то што "она није Трамп", који упркос предностима он остаје дубоко поларизована фигура - пре четири године освојио је рекордан број гласова за републиканског кандидата, али је поражен јер је изашло још седам милиона Американаца да подрже Бајдена.
Истиче се да овога пута Харис игра на фактор страха од Трамповог повратка, назива га "фашистом" и претњом демократији и обећава да ће се удаљити од "драме и сукоба".
НИЈЕ БАЈДЕН
Као други разлог зашто би Харис могла да буде изабрана наводи се што она "није ни Бајден" - демократе су биле суочене са сигурним поразом у тренутку када је Бајден испао из трке за председника, као и да се странка уједињена у жељи да победи Трампа, брзо окупила око Харис.
- Док су је републиканци повезивали са Бајденовом непопуларном политиком, Харис је неке од њихових линија напада специфичних за Бајдена учинила сувишнима - наводи се.
ЖЕНЕ
Трећи разлог у корист Харисове је што се залаже за права жена, пре свега права на абортус, што је, наводи се, питање које може да постакне одазив гласача и има стварни утицај на резултат гласања.
- Овог пута, 10 држава, укључујући Аризону, имаће гласачке иницијативе у којима ће се гласачи питати како би требало регулисати абортус, што би могло да повећа излазност у корист Харис. Историјска природа њене тежње да постане прва жена председница такође би могла да појача њено значајно водство међу женским гласачима - наводи BBC.
ОБРАЗОВАНИ ГЛАСАЧИ
Четврти разлог је тај што је вероватније да ће гласачи Харис изаћи на изборе, попут факултетски образованих и старијих људи.
Томе у прилог говори чињеница да демократе у завршници кампање постижу боље резултате у групама са високим одазивом, док је Трамп постигао напредак у групама са релативно ниским одазивом попут младих мушкараца и оних без факултетске дипломе.
НОВАЦ
Као последњи, пети разлог зашто би Харис могла да победи на изборима BBC наводи то што је сакупила и потрошила више новца за кампању - прикупила је више откако је постала кандидаткиња у јулу него Трамп у целом периоду од јануара 2023., показала је недавна анализа Фајненшал Тајмса, која наводи и да је њена кампања потрошила готово двоструко више на оглашавање.
- То би могло да игра улогу у тесној трци о којој ће на крају одлучити гласачи у свинг државама које су тренутно бомбардоване политичким огласима - наводи се у анализи.
Овако функционише гласање за председника САД
Електорски колеџ је специфичан механизам којим грађани Сједињених Америчких Држава индиректно бирају председника и потпредседника земље.
Док термин „колеџ“ обично асоцира на образовне институције, у овом контексту односи се на процес установљен Уставом САД-а који балансира између интереса савезних држава и уније као целине. Овај систем су осмислили очеви оснивачи као компромис између народног гласања и избора у Конгресу, што је дало основу федералног карактера америчког политичког система.
До избора за председника САД је остало још мање од 48 сати. С обзиром на то да је већ више од 77,6 милиона људи гласало, нова истраживања показују да Камала Харис води међу бирачима који су већ гласали у кључним државама. Избори се одржавају у уторак 5. новембра, међутим, због временске разлике с Србији ће то бити током ноћи између уторка на среду.
Структура и функционисање Електорског колеџа
Електорски колеџ се састоји од 538 електора, што укључује по једног представника за сваког члана Конгреса из сваке савезне државе, те додатних три електора из Дистрикта Колумбија. Да би кандидат постао председник, потребно му је најмање 270 електорских гласова. Свака држава има број електора пропорционалан свом становништву, што значи да веће државе имају више електорских гласова. Број електора се прилагођава сваких десет година према резултатима пописа становништва, како би се одржала демографска тачност у представљању.
Избор електора и њихова улога
Током општих избора, грађани гласају за одређене председничке кандидате, али технички бирају електоре који ће касније гласати за те кандидате. Политичке странке номинују своје електоре, обично током партијских конвенција, а ти електори најчешће су чланови или активисти којима странка верује. Иако није стриктно законом регулисано да електори морају гласати за кандидате своје странке, већина савезних држава има законе или механизме за обавезивање електора на поштовање воље бирача. У прошлости су се ретко појављивали „неверни електори“, који гласају супротно од очекивања, али таква појава има занемарљив утицај на изборни исход.
Процес избора
Електорски гласови се додељују на основу принципа „победник носи све“ у већини држава, где сви електорски гласови иду председничком кандидату који освоји већину гласова у тој држави. Изузеци су Мејн и Небраска, које користе систем делимичне расподеле гласова по конгресним окрузима, омогућујући поделу електорских гласова између кандидата. На тај начин, стратегија кандидата често се фокусира на такозване „swing статес“ (државе које нису стабилно опредељене за једну странку) како би осигурали кључне електорске гласове који могу преломити исход избора.
Изворно, Устав САД-а није предвиђао термин „Електорски колеџ“, већ је овај израз с временом постао стандард у јавној употреби. Почетна уставна идеја предвиђала је да други кандидат по броју гласова постане потпредседник, што је било измењено дванаестим амандманом како би се председнички и потпредседнички избори одржавали засебно. Ова реформа се показала кључном када су политичке странке почеле да користе електорски систем као начин да осигурају политичку стабилност кроз партијски тикет, односно заједничко гласање за председничке и потпредседничке кандидате
Утицај Електорског колеџа на кампање и контроверзе
Структура Електорског колеџа често наводи кандидате да прилагођавају стратегије циљајући на специфичне државе са већим бројем електора. Ова стратегија неретко изазива критике јер омогућава да кандидат са мање укупних гласова бирача ипак победи у изборима. На пример, резултат избора може одлучити неколико хиљада гласова у неколико кључних држава, док се гласови у другим државама, где је кандидат сигуран, сматрају мање пресудним. Овај феномен додатно наглашава потребу за 270 гласова у Колеџу, што постаје централни циљ изборних кампања.
Упркос контроверзама и позивима за реформу система, Електорски колеџ остаје једна од најдуговечнијих изборних структура у САД-у. Његов систем одражава првобитне намере оснивача да уравнотеже интересе држава и очувају федерални карактер земље.
Последње анкете пред изборе у САД
Последње анкете показују да Камала Харис води са 0,9% у односу на Доналда Трампа, што је у нивоу статистичке грешке. Последње анкете показују да Камала Харис води са 0,9% у односу на Доналда Трампа, што је у нивоу статистичке грешке. Према истим подацима, Трамп има 47%, а Камала Харис 47,9%.
Седам држава ће, вероватно, одлучивати о следећем председнику САД: Аризона, Џорџија, Невада, Мичиген, Северна Каролина, Пенсилванија и Висконсин. У овим државама борба је најнеизвеснија, а граница између Трампа и Харис готово да не постоји. Сајт fivethirtyeight.com је објавио следеће вредности истраживања од недеље, 3. новембра:
Аризона: Трамп 49% / Харис 46,5%
Невада: Трамп 47,9% / Харис 47,3%
Северна Каролина: Трамп 48,4% / Харис 47,2%
Пенсилванија: Трамп 48% / Харис 47,7%
Висконсин: Харис 48,2% / Трамп 47,4%
Амерички изборни систем је такав, да ко год победи у овим државама односи све електорске гласове.
Подсетимо, садашња потпредседница САД Камала Харис је већ гласала на председничким изборима.
Ко су главни кандидати за председнилка Америке
Биографије главних председничких кандидата интригирају светску јавност. Цео свет прати трку између Доналда Трампа и Камале Харис, а њихов политички успон траје годинама уназад.
Ко је Камала Харис?
Под притиском многих унутар Демократске партије, председник Џо Бајден је у јулу 2024. године одлучио да се не кандидује за још један мандат и подржао своју потпредседницу, Камалу Харис. Ова ситуација створила је јединствене околности за Харис, која је имала мање од четири месеца да организује своју кампању, док обично процес траје између 12 и 18 месеци.
- Током читаве моје каријере имала сам само једног клијента, људе - изјавила је у једном тренутку, наглашавајући свој фокус на друштвене проблеме.
Као страствена заговорница репродуктивних права, Харис се противи законима који ограничавају приступ абортусу у одређеним државама. Такође се залаже за заштиту гласачких права и борбу против оружаног насиља, иако сама поседује оружје.
Ко је Доналд Трамп?
Доналд Трамп, рођен 14. јуна 1946. године у Квинсу, Њујорк, амерички је бизнисмен, телевизијска личност и политичар. Похађао је Универзитет Фордам, а затим прешао на Економску школу Вартон, где је стекао диплому из економије. Трамп је своју каријеру започео у породичној компанији која се бавила развојем некретнина. Убрзо је постао познат по градњи луксузних објеката, коцкарница и голф терена широм САД.
Године 2016. Трамп се кандидовао за председника као републиканац, што је изазвало бројне контроверзе, али и велику подршку међу бирачима. Његова кампања била је фокусирана на теме као што су имиграција, економија, национална сигурност и критиковање постојећих политичких елита. На изборима одржаним 8. новембра 2016. године, Трамп је победио против Хилари Клинтон, поставши 45. председник Сједињених Америчких Држава. Током свог мандата, имплементирао је значајне промене у порезној политици, спољној политици, као и регулацији здравства и екологије.
Након што је изгубио изборе 2020. године, Трамп је и даље остао утицајан унутар Републиканске партије, а његова присутност на политичкој сцени изазива бројне дебате. Најавио је своју кандидатуру за председника 2024. године, настављајући да привлачи пажњу медија и бирача. Његов јединствен стил вођења, комуникације путем друштвених мрежа, као и често контроверзни ставови и даље су кључни елементи америчке политичке динамике.
Ово су 60. председнички избори по реду, који се одвијају уз изборе за све чланове Представничког дома и 33 места у Сенату. Биће први на којима ће се применити подаци из пописа становништва из 2020. године, што је довело до прерасподеле електорских гласова међу савезним државама. На пример, Тексас и Флорида повећали су број својих електорских гласова, док су Њујорк и Калифорнија изгубили по један глас.
Након што електори гласају, њихови гласови се шаљу у Вашингтон, где ће на заједничком заседању оба дома Конгреса 6. јануара 2025. бити јавно пребројани. Ако један од кандидата освоји потребних 270 гласова, процес се завршава, а нова власт ступа на дужност 20. јануара 2025. године. Укупно, у Електорском колеџу има 538 чланова.
Алтернативни поступак у случају неуспешних избора
У случају да ниједан кандидат не освоји потребних 270 изборничких гласова, председник ће бити изабран у Представничком дому на такозваним „продуженим изборима“. Ова процедура подразумева да свака држава има један глас, а за избор председника гласају државни представници. Само једанпут у историји, 1824. године, овај поступак је довео до избора Џона Адамса.