Чека ли нас поскупљење хлеба?
У Србији је завршена жетва пшенице, више пута прекидана због кише. Род је за петину мањи него прошле године. Да ли нас ове јесени чека поскупљење хлеба?
Једна од најдужих жетви у Србији коначно је завршена. Мајске кише нису у значајнијој мери поплавиле оранице али су натопиле пшеницу и смањиле квалитет зрна, преноси Б92.
"Ми смо у жетву ушли са добрим квалитетом а ово је једна од најдужих жетава код нас која је трајала скоро месец дана. Напросто је стално прекидана кишама и свака та киша је за нијансу погоршавала квалитет тако да оно што смо добили у задњих недељу дана на самом крају жетве не можемо бити сигурно задовољни", каже Вукосав Савковић из Удружења жита Србије.
"Тако да ми можемо да кажемо да је овогодишњи род пшенице за 19,6 одсто мањи него у прошлој години али прошла година је била изузетно родна тако да не може да буде референтна", каже Ненад Будимовић, Удружење за пољопривреду ПКС .
Упркос скоро 20 одсто мањем роду, стручњаци процењују да у Србији нема опасности од несташице пшенице.
"Ове године је у Србији родило око 2,3 милиона тона пшенице а имали смо и солидне залихе тако да укупно у земљи имамо око 2 и по милиона она пшенице на располагању. Познато је да за све наше потребе, рачунајући и становништво и кондиторску индустрију, сточну производњу, семенску потрошњу је потребно милион и 500 хиљада тона а онај остатак од милион тона биће понуђен међународном тржишту", каже Савковић
На основу ових процена не очекује се поскупљење производа од жита, а у Унији пекара за неколико дана очекују и продужење владине Уредбе која ограничава цену најпродаванијег хлеба Сава до краја године.
"Тако да ми гарантујемо да ће цена хлеба остати у овим оквирима значи до максималне цене до 46 динара. Што се тиче осталих пекарских производа не би требало долазити до било каквих турбуленција и повећања цена", рекао је Зоран Пралица из Уније Пекара Србије.