Цене хране у свету на најнижем нивоу за шест месеци
Цене хране у свету пале су у јулу на најнижи ниво за последњих шест месеци због великог појефтињења житарица, уљарица и млечних производа, чиме су неутралисане више цене меса и шећера, саопштила је Агенција Уједињених нација за исхрану и пољопривреду (ФАО).
Ценовни индекс ФАО, који мери месечне промене цена за корпу производа (житарица, уљарица, млечних производа, меса и шећера), у јулу је пао на 203,9 поена, односно за 4,4 поена или 2,1 одсто у односу на јун, пренела је агенција Ројтерс.
Цене житарица су склизнуиле наниже захваљујући великој производњи и добрим перспективама за извоз већине земаља произвођача, па је тако индекс цена житарица у јулу пао на 185,4 поена, за 10,7 поена у односу на јун.
ФАО је, такође, повисио прогнозу глобалне производње житарица за ову годину, за 18 милиона тона на 2,498 милијарди тона, додајући да ће светске залихе житарица на крају 2015. достићи 604,1 милион тона, што је за пет одсто више у односу на раније прогнозе.
"Цене прехрамбених намирница би у наредних десет година требало да буду стабилне, будући да су глобални произвођачи повећали производњу, као одговор на ценовне шокове који су изазвали насилне протесте у протеклој деценији", наводи се у извештају ФАО. Ембарго Русије на увоз хране из држава које су се придружиле санкцијама против Москве ће, према оценама ФАО, вероватно имати само делимичан утицај на глобалне цене хране, а према речима економисте Светске организације за храну, Абдолресе Абасијана, руски ембарго ће наштети бројним пољопривредницима.
"Питам се шта ће Пољска урадити са вишком јабука и где ће живина из Сједињених Америчких Држава завршити", закључио је Абасијан.