ЦИПРАС У ДЕФАНЗИВИ: Шпанија и Португалија кују заверу против мене
АТИНА - Грчки премијер Алексис Ципрас оптужио је Шпанију и Португалију да предводе конзервативну заверу у циљу рушења његове левичарске владе, у страху од сопствених радикалних снага пред изборе ове године.
Ципрас је, такође, одбацио критике да је Атина извела одступање како би осигурала финансијску помоћ од еврозоне, пренео је Ројтерс.
У говору у својој странци Сириза, Ципрас је оптужио Мадрид и Лисабон за заузимање тврде линије у преговорима, који су довели до тога да еврозона прошле седмице продужи пакет помоћи Атини на наредна четири месеца.
"Наишли смо на осовину сила као противника...предвођену владама Шпаније и Португалије, које су из очигледних политичких разлога, покушале да целокупне преговоре доведу до ивице", рекао је Ципрас, који је 25. јануара победио на изборима.
"Њихов план је био да исцрпу, оборе или доведу нашу владу до безусловне предаје пре него што наш рад почне да доноси продове и пре него што грчки пример изврши утицај на друге земље. И углавном пре избора у Шпанији", рекао је Ципрас.
Подемос
Нови антивладин покрет у Шпанији, Подемос, нашао се у врху анкета јавног мњења, представљајући озбиљну претњу конзервативној Народној партији шпанског премијера Маријана Рахоја, на изборима који ће бити одржани до краја ове године.
У Португалу ће такође ове године бити одржани избори, али се у тој држави за сада није појавила ниједна странка која се противи мерама штедње, у тој мери моћна као Сириза или Подемос, оценила је британска агенција.
У интервјуу за недељник "Експресо" објављен пре Ципрасовог говора, португалски премијер Педро Пасос Коељо је демантовао да је Португал заузео тврд став у преговорима Грчке са Еврогрупом министара финансија еврозоне.
"Можда је постојала политичка намера да се створи таква идеја, али то није тачно", додао је Пасос Коељо.
Пасос Коељо је рекао да је Португал на истој страни за владама еврозоне, попут француске, италијанске и ирске, које су позвале на политику промовисања економског развоја, али без покушаја оступања од мера штедње као у Грчкој.