ЦРНА РУПА У БИРОУ: Са овом дипломом не можете БАШ ништа!
Овај смер уписују студенти из целе Србије, али за њега не постоји шифра на бироу!
Висока школа струковних студија за образовање васпитача из Кикинде, једина у Србији има акредитовани смер васпитача за традиционалне игре. Овај смер уписују, не само студенти из целе Србије, него из Босне и Херцеговине и Црне Горе. Ова ставка у биографији факултета уопште није битна, јер након дипломирања за њега не постоји шифра на бироу!
ОВО је најгоре занимање у Србији и са њим вас чекају само проблеми!
- Студенти и студенткиње студијског програма Струковни васпитач за традиционалне игре, сусрећу се са великим проблемом, тачије, непостојањем шифре, која би њихово занимање ставила на тржиште рада и истовремено обавезала институције - установе културе, културно-уметничка друштва и слично, да запосле младе стручњаке и стручњакиње из ове области - рекла је за портал SrbijaDanas.com професорка која је до недавно предавала на овом факултету, Драгана Стојановић и додаје да то што је факултет акредитован, чини читаву ситацију чини "парадоксалнијом".
Са друге стране, у Црној Гори и Босни постоји шифра, па студенти и студенткиње дипломци на овом смеру немају проблем са којим се сусрећу академци кикиндског факултета.
Са овим дипломама БИРО ВАМ не гине!
Они кажу да су правили протесте, слали дописе Министарству просвете, али да одговор нису добили. Споменули су, такође, такозване заменске смерове на бироу преко којих пријаве студента са стручном спремом која је приближна традиционалном смеру, на пример професионални играч, балетан и слично.
Постоје чак и специјалистичке студије
Висока школа за образовање васпитача у Кикинди има око 500 студената. Поред смера васпитач за традиционалне игре, овде се образују и медицинске сестре-васпитачи, васпитачи предшколске деце, а студентима се нуди и програм специјалистичких студија.
Шта кажу студенти?
- Иако наша шифра делатности дипломираног васпитача за традиционалну игру још увек није уврштена у остала звања, нити је прошла законску процедуру признања звања, надам се да це се у скоријој будућности нешто променити - рекла је дипломирани струковни васпитач традиционалних игара, Марија Вукославчевић, за наш портал.
Она је додала да се нада да ће једног дана звање и диплома коју је стекла као студенткиња прве генерације поменутог одсека у Кикинди користити, да ће се признати и да ће у "културно-уметничким друштвима радити школованији кадар, у виду рада предавача за предмет народна традиција, који је јос увек изборни предмет".
Студентикиња треће - завршне године овог кикиндског смера, Мрослава Милосављевић, рекла је за портал SrbijaDanas.com да је добро то што када заврше специјалистицке студије, "еквивалентни су сваком факултету основих студија и да имају исти степен".
Проверили смо да ли Београђани ЗАИСТА не устају трудницама!
- Сигурно је да нећу моћи да будем стално запослена као кореограф или шеф ансамбла након факултета, али сматрам да нисам промашила факултет, јер видим себе као играча, певача и етнокореолога. Много сам радила на себи, надоградила се и прикупила изузетну грађу и материјал за рад - каже она.
Са друге стране, неки студенти тврде да не би уписали овај смер да су на почетку знали за ову ситуацију, без обзира на љубав према фолклорном певању и игрању. Неки су, кажу, сазнали за то на половини свог студирања.
Висока школа струковних студија за образовање васпитача у Кикинди, основана је 1954. године као Школа за васпитаче, која је током времена променила назив у Педагошка академија. Од 1980. године студенти су при упису могли да се определе између два смера – за наставнике разредне наставе (учитељи) и васпитаче у предшколским установама.