ЦРНА СТАТИСТИКА: Србија међу првима по броју умрлих од тумора мозга
Од 7,7 одсто смртних исхода на 100.000 становника из 2010. године је сведена на 7,3 одсто пре две године, рекао је министар здравља Србије Златибор Лончар на првом скупу Удружења неурохирурга Србије
Министар здравља Србије Златибор Лончар изјавио је данас да ће држава улагањем у кадрове, одобравањем специјализација и уз набавку нове опреме учинити све да Србија више не буде у врху по броју умрлих од злоћудних тумора можданице, мозга и кичмене мождине.
Податак од 7,7 одсто смртних исхода на 100.000 становника из 2010. године је сведена на 7,3 одсто пре две године, рекао је Лончар на првом скупу Удружења неурохирурга Србије и изразио уверење да ће и овакви скупови, уз коришћење најсавременијих метода лечења, утицати да се стопа смртности у наредним годинама значајно смањи.
Ни један апарат не лечи сам
Лончар је подсетио да је за четири милиона евра купљен гама нож, који почиње да ради у понедељак, и који пружа шансу не само грађанима Србије већ и грађанима из земаља у окружењу да се на најсавременији начин лече. "Међутим оно што не може да се плати новцем то је знање наших стручњака који могу да стану раме уз раме са колегама у свету.
Не може ни један апарат ма колико савршен и модеран био да излечи сам пацијента", истакао је Лончар.
Председник Србије Томислава Николића, који је покровитељ догађаја, рекао је да ће неурохирурзи, у својим напорима који доприносе изградњи друштва, увек имати његову подршку, као што је има и читава академска заједница.
Он је навео да удружење пред собом има два задатка да - настави "саборну мисију" и изван граница земље, али и да, мислећи на своје пацијенте, унапреди своју медицинску дисциплину не заостајући за временом и светом. Председник им је пожелео пуно успеха, нарочито младим нерохирурзима, који су данас представили своје научне радове, а најбољи међу њима ће бити награђен учешћем на међунардоном скупу неурохирурга у Атини.
"Брига за подмладак, мотивација и стручно усавршавање најмлађих колега најлепши је, ако не и једини прави, одговор на питање: какву будућност има српска неурохирургија", рекао је Николић. Лончар и Николић добили су плакете почасних чланова Удружења неурохирурга.
На првом скупу Удружења неурохирурга Србије обележено је 99 година постојања те медицинске професије и 77 година од како је отворено је посебно одељење неурохирургије у оквиру Прве хирушке клинике у Београду.