ЕКСТРАПРОФИТ: Да ли су банке зарадиле скоком швајцарца
Велики број грађана Србије који имају кредите везане за швајцарски франак, осетили су жесток ударац по џепу када је преко ноћи "швајцарац" ојачао у односу на евро за 20 одсто, а потом наставио да јача. А како се скок швајцарске валуте одразио на банке које послују у Србији, да ли су оне од тога оствариле екстрапрофит или не, о томе економисти имају подељена мишљења.
Економиста и бивши банкар Бранко Драгаш објаснио је за Србију Данас зашто људи који су имали 50.000 евра дуга данас имају 60.000 дуга.
“Они су динаре које су поделили грађанима везали за девизну клаузулу и на тај начин дошли до екстрапрофита“, рекао је за наш портал Бранко Драгаш додавши да је одговор на питање о екстрапрофитирању банака врло једноставно.
“Зашто људи који су имали 50.000 евра дуга, отплатили 40.000, данас имају 60.000 дуга? Зато што су све те уплате отишле на затварање девизне клаузуле. Дакле, банке су директно преко девизне клаузуле пребациле терет пада евра у односну на швајцарце на грађане. И то раде све време и нон стоп зарађују, док грађани само губе“, рекао је Драгаш осудивши овај чин банака као један од кршања устава и да је једино што би могло да спаси грађане укидање девизне клаузуле.
Његов колега, професор Љубомир Маџар, с друге стране тврди да банке јесу зарадиле више, али - више динара које имају мању вредност када се прерачунају у франке.
“Па зависи како се узме. Камате које су уговорене у швајцарским францима остају онако како су уписане у уговору. Ни више, ни мање него што је у уговору. Друга је ствар, што се сада тај исти број франака, исказује кроз знатно већи број динара пошто је курс динара према франку промењен. Дакле, банке су зарадиле више динара, али ти динари имају мању вредност кад се прерачунају у франке. Тако да не може бити говора о некој њиховој реалној заради, јер реално је да се она исказује у оној валути која је закључена уговорем“, објаснио је за наш портал Љубомир Маџар.
Економиста Милоје Кањевац, пак, уверава да швајцарски франак не може да влада тржиштем.
“Ја мислим да је то мали износ швајцараца. Евро је доста јачи, и мислим да банке нису профитирале, јер је у питању мали износ у односу на укупна средства које имају државе, банке. Не може швајцарац да влада тржиштем. Швајцарска је ипак мала земља, мало тржиште да и то за Европу не значи ништа“, рекао је Милоје Кањевац за наш портал.
Ипак, око једног се сви наши саговорници слажу, а то је да се не зна да ли су банке резерве за кредите индексиране у францима чувале у еврима или швајцарској валути. Како кажу, све око тог питања завршава се само на гласинама. Одговор на то питање најбоље би могао дати одговор да ли су банке зарадиле.
А ако су банке зарадиле, оне би без проблема могле да изађу у сусрет грађанима и да са њима поделе свој екстрапрофит и њихов губитак.