ТУРСКИ ШАМАР АМЕРИЦИ: Рација НАТО базе у Инџирлику неће проћи без последица
Да ли су Турска и Америка и даље савезнице?
Напетост између две највеће силе у НАТО-у могла би да утиче и на преиспитивање односа двеју држава унутар Алијансе. Покушај војног пуча у Турској још нема епилог, а нова драма већ је на помолу.
Наиме, рација коју је турска полиција спровела у НАТО-овој америчкој бази "Инџирлик" у Турској и хапшења пучиста која су уследила, заталасали су односе на релацији Анкара - Вашингтон.
АМЕРИЧКИ АМБАСАДОР У ТУРСКОЈ: САД нису покушале да сруше Ердогана
Амерички државни секретар Џон Кери поручио је да у случају да се не поштују демократске и правне норме, и врати смртна казна, Турска ризикује да буде избачена из НАТО-а. Као чланица Алијансе, Анкара је дужна да поштује критеријуме правне државе, па и у кажњавању учесника побуне, изјавио је Кери.
Јохн Kerry: Turkey хас "absolutely assured ус оф their commitment" то the fight агаинст ИСИС #CNNSOTU https://t.co/ainWzsJd7w— CNN (@CNN) July 17, 2016
Аналитичари оцењују да би напетост између две највеће силе у НАТО-у могла да утиче и на преиспитивање односа Алијансе са Турском.
Анкара сматра да су САД и НАТО умешани у овај пуч
Амур Гаџијев, шеф турског сектора Института за оријенталистику Руске академије наука, очекује даље погоршање односа између Турске и САД.
- Иако су Турска и САД веома утицајне чланице НАТО-а, очигледно је да су пучисти добили одређену подршку од снага НАТО-а у бази "Инџирлик". Зато су турске власти искључиле струју овој бази и забраниле слетања и полетања. Мислим да Анкара и даље сматра да су САД и НАТО умешани у овај пуч и да ће доћи до преиспитивања односа са њима. Сада је прерано говорити до које ће мере ови односи бити преиспитивани, али сигурно је да ће доћи до промена - каже саговорник листа.
Гаџијев подсећа да Ердоган одавно инсистира на изручењу исламског свештеника Фетулаха Гулена, кога сматра одговорним за покушај пуча, али да амерички државни секретар Кери упорно тврди да нема довољно доказа да је Гулен у то умешан.
КАКО ЈЕ ЕРДОГАН НАДИГРАО НЕПРИЈАТЕЉЕ: Пучисти су у старту били осуђени на неуспех
- Тај проповедник је под заштитом америчких безбедносних служби, и лично мислим да га САД неће изручити Турској, јер заштитници Гулена имају велики утицај на америчку политику. То ће се такође одразити на америчко-турске односе у оквиру НАТО-а - тврди Гаџијев.
Јасна порука Американцима
Према мишљењу Владимира Трапаре са Института за међународну политику и привреду, турски председник Реџеп Тајип Ердоган је упадом турске полиције у базу желео да пошаље поруку Американцима да је турска самостална и да може да ради шта хоће.
- Симболички се може рећи да је повод једна врста поруке, али је она донекле већ послата још у ноћи када се пуч десио, када је Ердоган рекао да ће ослободити земљу од окупатора. Мислим да су Американци то јако добро разумели и мислим да су у овом тренутку врло опрезни да пред Турском не одају превише своју умешаност у недавна збивања - коментарише Трапара.
СВЕТ ИШЧЕКУЈЕ ОДЛУКУ ЕРДОГАНА: У току је седница која ће одлучити СУДБИНУ ТУРСКЕ (ВИДЕО)
У НАТО-овој бази "Инџирлик" у Турској налази се око 1.500 америчких војника, али и нуклеарно оружје. Американци је користе на основу споразума Анкаре и Вашингтона, као складиште америчког нуклеарног оружја. Такође, САД користе базу да би одатле предводиле нападе на Исламску државу.