ДАЧИЋ СЕ ИЗВИНИО ЛГБТ ПОПУЛАЦИЈИ: Нисам имао намеру било кога да увредим ни да позивам на насиље
Први потпредседник Владе и председник СПС Ивица Дачић извинио се представницима ЛГБТ популације због своје претходне изјаве која је оцењена узнемирујућом и понижавајућом.
Дачић је објаснио да није имао намеру да било кога увреди нити да својом изјавом позове на насиље.
"Жао ми је што је једна моја изјава звучала као да вређам ЛГБТ популацију”, рекао је Дачић новинарима након што се претходно састао са представницима организације Лабрис.
Дачић је поводом одржавања Параде поноса 2013. године, док је говорио о ЛГБТ особама, између осталог рекао да не треба улазити у другу крајност и додворавати се њима.
"Треба ли да постанем геј да би то било проевропски. Равноправни су са осталим грађанима, али немој да ми причате да је то нормално када није. Ако је то нормално, зашто смо онда изузеци", изјавио је тада Дачић.
Дачић је данас изјавио да је његов став потпуно јасан и "да иде у правцу људских права и слобода које су дефинисане Уставом и законима. Он је подсетио да је та изјава из 2013. године истакавши да је на функцији министра унутрашњих послова осуђивао свако насиље које се предузима против припадник ЛГБТ популације и упутио им извињење.
Србија је ове године, као председавајући ОЕБС, предсавила своје приоритете, који се односе на војнополитичку безбедност, економско-еколошку и на људску димезију. Последња димензија је веома широка и садржи читаву област људских права и подразумева борбу против дискриминације, навео је Дачић.
"То ће бити ове године једна од тема којом ћемо се бавити на унутрашњем, али и на спољнополитичком плану", рекао је Дачић и позвао Лабрис и друге невладине организације на сарадњу.
Представница Лабриса Јованка Тодоровић, организације која је 2013. поднела притужбу против Дачића, оценила је састанак као веома значајан и позитиван корак за целу Србију, а не само ЛГБТ популацију, додајући да је пронађен заједнички језик иако неке ствари још увек нису усаглашене.
"Показали смо данас да се поштује култура дијалога и дали смо допринос јачању културе људскиих права која није на довољном нивоу", рекла је она.