Дачић: Србија ће имати најбољу оцену
БЕОГРАД - Редован годишњи извештај Европске комисије о Србији биће сигурно један од најпозитивнијих до сада, изјавио је данас први потпредседник Владе и министар спољних послова Ивица Дачић.
"Од свих земаља Западног Балкана Србија ће имати најбољу оцену", истакао је Дачић, гостујући на РТС-у.
Прво важно питање у односу са ЕУ, истакао је Дачић, тиче се наших унутрашњих реформи.
"Зато је важно рећи да је Србија у јануару, када је почела преговоре, то искористила као старт за свеукупне унутрашње реформе, економску стабилизацију земље и усклађивање нашег законодавства са законодавством Европске уније", рекао је Дачић, нагласивши да се кроз процес преговора са ЕУ наше законодавство чини упоредивим са законодавством ЕУ.
У другом делу односа са ЕУ смештено је питање Косова које друге земље немају, односно таква питања су смештена под "текућа питања", а код нас је под одељком "разно". Трећи ниво је Међувладина конференција Србије и ЕУ, која треба да буде одржана 19. децембра. Тада ће се, како је рекао Дачић, земље чланице изјашњавати о томе шта мисле да ли су се стекли услови за отварање преговарацких поглавља са Србијом, за свако поглавље појединачно.
"Неке земље попут Немачке, а њој се придружила и Велика Британија, сматрале су да прво треба да се отвори поглавље 24 и 23, која се тичу правде, права... Сада, када је премијер Александар Вучић отворио контакте са немачком Владом, у прилици смо да их замолимо да се заложе да се пре свега отвори поглавље 32, које се тиче финансијске контроле и поглавље 35, где постоје проблеми због пат позиције Приштине", рекао је Дачић.
Он је прецизирао да ЕУ инсистира да се почне са три важна, вето поглавља - поглављем 23, 24 и 35, која могу брзо да зауставе сваку земљу на путу ка ЕУ. Остаје да видимо да ли је могуће до краја године да се отворе поглавља 32 и 34, рекао је Дачић. Он је поновио да ће Србија усаглашавати своју политику са политиком ЕУ и да је то део процеса преговора и да ми то већ радимо.
Дачић је најавио да ће у петак, 10. октобра, отићи у Брисел да каже колику пажњу Србија посвећује том питању, иако тај састанак спада у надлеженост државних секретара, а не министра спољних послова.