Данас Међународни празник рада
Деветнаести век био је у духу бездушног експолатисања радника који нису имали готово никаква права радећи за ниске наднице и по 18 сати дневно. Међународни празник рада, односно Први мај, представља дан када се обележава сећање на њих и на раднике који су уложили велики труд и жртве како би побољшали положај радника.
У Чикагу је у мају 1886. године стотине хиљада америчких радника захтевало да радни дан буде ограничен на осам сати, како би преосталих шеснаест могли да искористе за сан и приватан живот.
Протести су веома брзо достигли огромне размере, па је већи део производње у Чикагу био у застоју. Страх од класних сукоба растао је дан за даном заједно са тензијама, да би кулминирао на Хејмаркету, тргу у Чигаку, експлозијом бомбе на радничким демонстрацијама 4. маја 1886. године. Непозната особа је бацила динамит на полицију која је покушавала да заустави демонстрације и том приликом је погинуло најмање четири цивила и седам полицајаца.
Након овог инцидента ухапшени су Август Спајс и Алберт Парсон, који су касније и погубљени, иако против њих практично није било никаквих доказа сем чињеница да су заговарали оружане борбе као револуционарне методе.
На конгресу Друге интернационале 1889. одлучено је да Први мај треба да буде празник свих земаља и свих радника, а догађај у Хејмаркету постао је симбол радничке солидарности и борби за већа права и боље услове рада.
Празник рада је званични државни празник у више од 80 земаља.