ДАН КАДА ЈЕ УЗДРМАН РЕЖИМ: 24 године од првих демонстрација у време Слобе
Данас пролази 24 године од првих масовних демонстрација, које су уздрмале режим Слободана Милошевића и због којих је он извео тенкове на београдске улице 9. марта 1991. године.
Деветомартовски протест у Београду организовао је и предводио Српски покрет обнове Вука Драшковића, тадашњег предводника странке. Главни захтев протестаната била је смена тадашњег генералног директора РТС-а, Душана Митевића, и још четворице уредника због увредљивих коментара на рачун опозиције.
Демонстрације су биле забрањене, па је полиција од раног јутра блокирала прилазе Београду, у намери да спречи долазак присталица опозиције из унутрашњости земље. Упркос томе, у центру Београда окупило се, пишу медији, око 100 хиљада грађана, а око поднева полиција је кренула у акцију разбијања демонстрација из правца Француске улице и Улице Васе Чарапића.
Вук Драшковић је са балкона Народног позоришта позвао на "јуриш", после чега су почели окршаји. Полиција је употребила сузавац са намером да разбије демонстрације, па и водене топове и гумене метке, а у акцију је касније била укључена и коњица. Те вечери, 9. марта 1991. године, око 20 сати, на улице Београда изашла је и војска на основу одлуке Председништва тадашње СФРЈ.
Хапшење лидера СПО, које се догодило касно послеподне, било је окидач за немире који су покренути у Студентском граду на Новом Београду 10. марта. Протести су настављени на Теразијама све до 14. марта, када су Драшковић и сви ухапшени ослобођени, а Скупштина Србије усвојила оставке директора РТС Митевића и дотадашњег министра унутрашњих послова, Радмила Богдановића.
Тог дана живот су изгубиле две особе, учесник протеста Бранимир Милиновић (18) и полицајац Недељко Косовић (54), а у сукобима демонстраната и полиције повређено је 114 особа, тачније 58 полицајаца и 86 грађана. Ухапшено је 158 људи.
Данашњи датум, али пре 24 године, истовремено је био и почетак ванинституционалне политичке борбе опозиције, тада назване "снагама хаоса и безумља", која је 2000. године резултирала сменом власти и почетком консолидације демократског система у Србији.
Прочитајте и: