Данас се навршава 11 година од мартовског погрома над Србима
БЕОГРАД - Данас и сутра се навршава 11 година од мартовског погрома над Србима на Косову и Метохији, када је протерано 4.012 Срба, од којих се већина није вратила у своје домове.
Током насиља на КиМ 17. и 18. марта 2004. убијено је 19 особа, односно животе је изгубило 8 Срба и 11 Албанаца у обрачуну с припадницима међународних снага безбедности.
Такође, повређено је најмање 170 Срба, као и десетине припадника међународних снага који су се сукобили с локалним Албанцима штитећи Србе и њихову имовину.
Повод или изговор за погром била је кампања тамошњих албанских медија према којој су локални Срби оптужени да су псима натерали преко реке Ибар групу дечака Албанаца из села Чабар код Зубин Потока при чему се један дечак утопио у реци. Додуше, медијска кампања је била утемељена на неоснованој конструкцији.
Истрага УНМИК полиције утврдила је да су оптужбе биле лажне, а портпарол међународне полиције ,Нериџ Синг, изјавио је тада да су преживели дечаци после трагедије били под јаким притиском албанских новинара и политичара да оптуже Србе из суседног села.
Током та два дана порушено је око 800 српских кућа и запаљено 35 верских објеката, укључујући 18 споменика културе, међу којима је и црква Богородице Љевишке у Призрену.
Тај храм, један од најрепрезентативнијих споменика срдењовековне Србије, епископско средиште српске цркве у средњем веку, монументални облик добио је у време Краља Милутина (1282-1321), мада је и раније био архијерејско средиште призренског епископа српске цркве. Црква је доцније делимично обновљена, прва литургија у њој служена је шест година касније, али трагови девастације и пожара нису отклоњени.
Богородица Љевишке у Призрену је 2006. стављена на листу споменика под заштитом УНЕСКО-а. У прво време храм је обезбеђивао Кфор, а сада га чувају припадници Косовске полицијске службе.
Према подацима Епархије рашко-призренске СПЦ, из априла 2004, укупан број уништених црквених зграда током погрома марта 2004. био је близу 100.
Међународни тужиоци и судије на Косову и Метохији процесуирали су седам случајева уништавања цркава и 67 особа је осуђено на затворске казне од 21 месеца до 16 година.
Погром албанских екстремиста над Србима 17. и 18. марта 2004. на Косову и Метохији осудили су Савет безбедности УН, као и Европска унија, а Парламентарна скупштина Савета Европе је 29. априла 2004. донела одговарајућу резолуцију.