Давенпорт: 2015. је година реализације!
БЕОГРАД - Шеф Делегације Европске уније у Србији Мајкл Девенпорт оценио је да ће 2015. година пружити велике могућности за кључни напредак Србије ка чланству у ЕУ и да је сада време да се реализује оно што је зацртано на папиру.
"Преговори о приступању Србије ЕУ формално су започели пре годину дана у Бриселу. Од тада се много радило на припреми преговора о конкретним поглављима и започињању кључних реформи. Тај залет и степен амбиције треба одржати како би земље чланице ЕУ отвориле прва поглавља ове године", рекао је Девенпорт. Давенпорт је навео да је Влада Србије прошле године донела бројне реформске законе и усвојила неколико добрих акционих планова и да је сада време да се реализује оно што је зацртано на папиру.
"Сви се надамо и очекујемо да ће 2015. бити година реализације. Требало би да реформе почну да показују резултате који це помоћи опоравку привреде, како би до идућег Извештаја о напретку Србије сви могли да га виде и осете, чак и ако не прочитају извештај", истакао је шеф делегације ЕУ.
Подсетивши на низ састанака с премијером Србије Александром Вучићем о бројним актуелним питањима - о новој рунди дијалога у Бриселу у фебруару, преговарачким поглављима, регионалној политичкој и економској стабилности као и о економским реформама, укљуцујуци реструктурирање државних предузеца - Девенпорт је подсетио да је агенда за ову годину огромна и да укључује и приоритете као што су владавина права, пре свега акциони планови за поглавља 23 и 24, борбу против корупције и дискриминације, спроводење медијских закона.
"ЕУ је далеко највећи партнер Србије у најразлицитијим сферама. На тржиште ЕУ иде око 70 одсто српског извоза, земље ЕУ су апсолутно највеци инвеститор у српску привреду. Из претприступних фондова сваке године дајемо око 200 милиона евра у виду бесповратне помоци за реформе у приоритетним областима приступног процеса, али и у друге сврхе", рекао је Девенпорт.
"Премијер (Вучић) одлично зна колико тога ЕУ ради у корист Србије и да ће у периоду који је пред нама, заједнички морати још више да се уради. Не би требало да нам неке ствари скрећу пажњу са послова који су пред нама", нагласио је он.
Према његовим речима, све земље чланице ЕУ подржавају приступање Србије Унији. Када је реч о нивоу слободе медија у региону, Девенпорт је рекао да ЕУ стање у свим земљама кандидатима посматра засебно, а да је Србија препознала да је ову конкретну област неопходно унапредити и покренула реформе.
"(Србија је) направила важан корак ка спроводењу медијске стратегије из 2011. када је у августу прошле године усвојила сет медијских закона. Сада је најважније да се ти закони спроведу и да њихове одредбе дају резултате због којих су и донети. Ту имам у виду коначно успостављање транспарентности власништва, регулисање финансирања из јавних фондова, повећану одговорност за јавно изговорену рец", нагласио је Девенпорт. Поводом Железаре у Смедереву, Девенпорт је рекао да је Европска комисија у потпуности свесна њене економске и друштвене важности.
Када будемо добили план реструктуирања који договоре Република Србија и инвеститор, тада ће Комисија дати мишљење о његовој ускладености са Споразумом о стабилизацији и придруживању, истакао је он.
"Сектор производње челика у ЕУ карактерише снажна конкуренција и вишак капацитета, због чега правила ЕУ не дозвољавају земљама чланицама да додељују државну помоћ. Србија и ЕУ су се договориле око транзиционог периода за доделу државне помоћи у овом сектору у Србији, који истиче 1. фебруара", закључио је Девенпорт.