ДЕЦА КЛАДИОНИЧАРИ: Губе хиљаде евра у кладионицама!
Међу малолетницима у Србији све је више патолошких коцкара, а неки од њих губе хиљаде евра у кладионицама и на покер апаратима. Родитељи продају имовину да би их спасили.
Упркос законским забранама и ригорозним казнама за све оне који дозвољавају да се коцкају, овај проблем је све распрострањенији, а примери све драстичнији.
"Све је више малолетника који долазе јер имају проблем са патолошким коцкањем, а другови које направе су велики и за европске прилике, а не за нашу сиромашну земљу", рекао је за Информер Светислав Митровић, психијатар у дневној болници за лечење зависности у Београду.
Митровић открива да се у пракси сусретао са драстичним примерима деце која су се због губитка на коцки задуживала код зеленаша и по десет хиљада евра. После су њихови родитељи морали да распродају имовину да би вратили дуг, што је често доводило и до распада породица.
Он напомиње да коцкање код малолетника није ништа мањи проблем од наркоманије.
"Према последњем истраживању које су радили кинески лекари, код патолошког коцкања стварају се исти биохемијски процеси у мозгу као када се узима дрога. Тако ти људи упадају у велике кризе, исто као и зависници од дрога. Ту је и та губитничка фаза очајања када људи зависни од коцке раде све како би повратили свој новац и "извадили се", а тако само улазе у још веће губитке", објашњава Митровић.
У удружењу приређивача на срећу кажу да су свесни да многе коцкарнице и кладионице не поштују законске одредбе и дозвољавају малолетницима да се кладе чак и "на црту", због чега упадају у још већи проблем.
"Претпостављамо да малолетници претежно користе услуге нелегалних организатора на срећу, као и страних оператера, који не поштују многе прописе, па ни тај о забрани приступа малолетницима. Код њих може да се игра "на црту" или "креду", битна је само зарада. А легални приређивачи већ три године сарађују са Специјалном болницом за лечење болести зависности", рекао је председник Удружења Раде Каран.
У кладионицама проверу личне карте врши особље и то када процени да је особа млађа од 18 година, што лако може довести до грешке, поготово када малолетници изгледају старије.
"Провера личне карте је једини начин контроле, а грешке су могуће, јер иначе не би било потребе ни за санкционисањем. Међутим, у пракси наше компаније такве грешке су ретке", рекли су у кладионици "Моцарт".
Поред кладионица и коцкарница којих има на сваком кораку и свакодневно "ничу" нове, велики проблем су и многобројна интернет-казина.
"То је велика опасност. И сам сам сведок да ми се кад год нешто радим на интернету са свих страна појављују понуде за интернет-казина. Ту је проблем што дете може да седи за компјутером код куће и да се коцка, а да ви то и не знате, јер мислите да ради нешто за школу или игра игрицу", упозорава психијатар Светислав Митровић.
Погледајте и: ЗНАЊЕ ИМАЊЕ: Зарадио 200.000 фунти на кладионици