ДЕЦА СУ ВАМ СТАЛНО ЗА РАЧУНАРОМ? Знате ли колико то уништава њихово здравље?
Лоше навике морају да се промене, а када су у питању деца, инцијатори тога морају бити родитељи!
Средњошколци, основци, а последњих година и деца предшколског узраста све више времена проводе испред рачунара, првенствено због видео-игрица, сурфовања интернетом и комуницирања преко „Фејсбука“. Седење за компјутером и живот у виртуелном свету остављају, кажу стручњаци, озбиљне последице по психички и физички развој малишана.
Данас су медији ушли у дечији свет, Фејсбук и мобилни телефон главни су вид комуникације, стари цртаћи замењени су новим, који се све мање гледају, компјутерске игрице су постале најважнија дечија игра. У тим играма дете само седи по неколико сати за компјутером, само се са собом игра па је тако одстрањена социјална, тј. друштвена колективна улога дечијих игара. Дете је упућено на асоцијални начин живота са свим што такав живот значи и производи.
Према речима стручњака седење за компјутером доводи до кривљења кичме, квари вид и слух. Деца постају нервознија него иначе, повлаче се у себе и све мање комуницирају са члановима породице и са вршњацима. Лекари упозоравају да су код деце која дуго седе пред екранима знатно више него код одраслих изражени висок притисак, срчани проблеми, гојазност, умор, стрес.
Због претераног седења за рачунаром јављају се проблеми у телесној тежини, деформације кичме, поремећај вида, али и емотивни проблеми. Деца не умеју да разликују виртуелни од стварног света, па почињу да их мешају. Све чешће се јавља упала ручног зглоба код деце, због дугог коришћења миша.
Велики проблеми са видом!
Последњих година све више деце има потребу за корекцијом вида, што је последица генетике, боравка у затвореном простору, недостатка витамина и предугог седења за рачунаром. Услед предугог седења за рачунаром мање се трепће, суше се очи, што смањује исхрану предњег сегмента ока, па нема довољно суза.
Очне јабучице и капци су стално у истом, принудном положају, а не природном, што подразумева поглед у даљину. Очна јабучица се издужује, настају астигматизам, замор и поремећај концентрације, па многа деца која иначе не би носила наочаре у том узрасту, морају да их носе.
Зависници и агресивни!
Деца која су зависници од компјутера имају лошу концентрацију, пате од несанице, тромости, изоловани су, себични и агресивни. Често мешају визуелни и реални свет, почињу да занемарују своје обавезе, што првенствено значи занемаривање школе.
Највише интернет зависника регрутује се у узрасту између 16. и 26. године, а у последње време на лечење долазе све млађи и млађи, чак и ученици седмих и осмих разреда.
Највећи проблем код седења испред компјутераје је исхрана, показује истраживање. Једноставно, деца не могу само да седе и гледају већ једу све и свашта, најчешће нездраве грицкалице пуне шећера, соли, разноразних додатака, пију газирана пића.
Због свих ових проблема компјутер треба користити само онолико колико се мора и родитељи у томе морају да контролишу своју децу.
ЗДРАВО, ЗДРАВЉЕ! Покрени се, продужи живот
Са жељом да се нездраве навике искорене, портал SrbijaDanas.com покренуо је кампању ''ЗДРАВО, ЗДРАВЉЕ! Покрени се, продужи живот'', која ће трајати шест месеци и кроз различите садржаје у вези са здравим навикама, спортом и исхраном имати један циљ – да у Србији расту здрава деца.
Кроз истраживања и теме које се из различитих углова баве здрављем представљаћемо начине да дете остане здраво, како да се правилно храни и начине да се физички активира и заволи спорт.
Наша мисија ће бити да променимо поразну статистику и спречимо развијање темеља за настанак тешких болести које лоша исхрана и физичка неактивност узрокују, али и да укажемо на повољан утицај добрих навика на ментално здравље.