DECA SU VAM STALNO ZA RAČUNAROM? Znate li koliko to uništava njihovo zdravlje?
Loše navike moraju da se promene, a kada su u pitanju deca, incijatori toga moraju biti roditelji!
Srednjoškolci, osnovci, a poslednjih godina i deca predškolskog uzrasta sve više vremena provode ispred računara, prvenstveno zbog video-igrica, surfovanja internetom i komuniciranja preko „Fejsbuka“. Sedenje za kompjuterom i život u virtuelnom svetu ostavljaju, kažu stručnjaci, ozbiljne posledice po psihički i fizički razvoj mališana.
Danas su mediji ušli u dečiji svet, Fejsbuk i mobilni telefon glavni su vid komunikacije, stari crtaći zamenjeni su novim, koji se sve manje gledaju, kompjuterske igrice su postale najvažnija dečija igra. U tim igrama dete samo sedi po nekoliko sati za kompjuterom, samo se sa sobom igra pa je tako odstranjena socijalna, tj. društvena kolektivna uloga dečijih igara. Dete je upućeno na asocijalni način života sa svim što takav život znači i proizvodi.
Prema rečima stručnjaka sedenje za kompjuterom dovodi do krivljenja kičme, kvari vid i sluh. Deca postaju nervoznija nego inače, povlače se u sebe i sve manje komuniciraju sa članovima porodice i sa vršnjacima. Lekari upozoravaju da su kod dece koja dugo sede pred ekranima znatno više nego kod odraslih izraženi visok pritisak, srčani problemi, gojaznost, umor, stres.
Zbog preteranog sedenja za računarom javljaju se problemi u telesnoj težini, deformacije kičme, poremećaj vida, ali i emotivni problemi. Deca ne umeju da razlikuju virtuelni od stvarnog sveta, pa počinju da ih mešaju. Sve češće se javlja upala ručnog zgloba kod dece, zbog dugog korišćenja miša.
Veliki problemi sa vidom!
Poslednjih godina sve više dece ima potrebu za korekcijom vida, što je posledica genetike, boravka u zatvorenom prostoru, nedostatka vitamina i predugog sedenja za računarom. Usled predugog sedenja za računarom manje se trepće, suše se oči, što smanjuje ishranu prednjeg segmenta oka, pa nema dovoljno suza.
Očne jabučice i kapci su stalno u istom, prinudnom položaju, a ne prirodnom, što podrazumeva pogled u daljinu. Očna jabučica se izdužuje, nastaju astigmatizam, zamor i poremećaj koncentracije, pa mnoga deca koja inače ne bi nosila naočare u tom uzrastu, moraju da ih nose.
Zavisnici i agresivni!
Deca koja su zavisnici od kompjutera imaju lošu koncentraciju, pate od nesanice, tromosti, izolovani su, sebični i agresivni. Često mešaju vizuelni i realni svet, počinju da zanemaruju svoje obaveze, što prvenstveno znači zanemarivanje škole.
Najviše internet zavisnika regrutuje se u uzrastu između 16. i 26. godine, a u poslednje vreme na lečenje dolaze sve mlađi i mlađi, čak i učenici sedmih i osmih razreda.
Najveći problem kod sedenja ispred kompjuteraje je ishrana, pokazuje istraživanje. Jednostavno, deca ne mogu samo da sede i gledaju već jedu sve i svašta, najčešće nezdrave grickalice pune šećera, soli, raznoraznih dodataka, piju gazirana pića.
Zbog svih ovih problema kompjuter treba koristiti samo onoliko koliko se mora i roditelji u tome moraju da kontrolišu svoju decu.
ZDRAVO, ZDRAVLJE! Pokreni se, produži život
Sa željom da se nezdrave navike iskorene, portal SrbijaDanas.com pokrenuo je kampanju ''ZDRAVO, ZDRAVLJE! Pokreni se, produži život'', koja će trajati šest meseci i kroz različite sadržaje u vezi sa zdravim navikama, sportom i ishranom imati jedan cilj – da u Srbiji rastu zdrava deca.
Kroz istraživanja i teme koje se iz različitih uglova bave zdravljem predstavljaćemo načine da dete ostane zdravo, kako da se pravilno hrani i načine da se fizički aktivira i zavoli sport.
Naša misija će biti da promenimo poraznu statistiku i sprečimo razvijanje temelja za nastanak teških bolesti koje loša ishrana i fizička neaktivnost uzrokuju, ali i da ukažemo na povoljan uticaj dobrih navika na mentalno zdravlje.