ДЕПОНИЈА ИХ ХРАНИ: Село преживљава од смећа које сакупи
ЖЕПЧА - Половина становника Желеће код Жепча живи од прекопавања депоније смећа која се налази у овом селу.
Мунир Селимовић (39), демобилисани борац, заједно са супругом и троје деце на овај начин преживљава. Каже да многи своје породице прехрањују остацима хране које пронађу на депонији.
"Скупљамо картон, пластику, бакар, лим, гвожђе, све оно што је имало вредно и што би се могло продати. А ако се пронађе храна којој је истекао рок или је неко бацио, и то многи искористе. Тако се боримо да преживимо и прехранимо себе и своје породице. То не радимо од јуче нити од прекјуче, већ дуже од десет година", рекао је Селимовић.
Додао је и да продају све што пронађу.
"Робу продајем углавном на аутобуској станици у Жепчу. Ја и супруга ишли смо недавно и по селима и тамо продавали. Два дана не зарадиш ништа, трећи дан буде 20 марака. Углавном не морам никоме да куцам на врата и тражим хлеб за децу. Имамо за сендвиче, још мало хране, рачуне и добро је, хвала Богу", испричао је Селимовић.
Близу насељу
Нико од њих не размишља о могућим заразама, болестима, јер је борба за преживљавање јача од свега тога. Ова депонија смећа друга је кућа за Станка, који сваки дан прикупља отпад, пише "Avaz.ba".
"Скупљамо све. Килограм најлона је 25 фенинга, врећа пластике пола марке, или, рецимо, 70 канистера 10 марака. Долази нам један човек из Зенице који то све откупљује. Понекад се нађе и које пиво у лименци. Јесте да му је рок прошао пре седам година, али нема то везе, није ми још никада ништа било. Није ми још од пива дошла мука, али мука је када га нема", испричао је кроз смех Станко.
Ахмет Манџука, председник Збора грађана МЗ Желећа, нагласио је да људи свакодневно долазе и копају по тој депонији, која је све ближа насељеном месту.
"Смеће се одлаже, нико на то не обраћа пажњу. Скупљају све. Довољно је само проћи поред те депоније, поред ружне слике, шири се неугодан мирис. Довозе се кости из кланица, црева, ма све оно најгоре што се може бацити", испричао је Манџука.
НЕСРЕЋЕ НА ДЕПОНИЈАМА
- 29. новембра 2012. у селу Близна код Завидовића у експлозији противпешадијске распрскавајуће одскочне мине у означеном минском пољу погинуо је Мехмед Крџалић (33) из Тешња док је скупљао месингане чауре како би их продао у старо гвожђе.
- 29. новембра 2011. у насељу Хоџићи код Добоја погинула је Шахза Хасанамиџић (57), која је с мужем скупљала заостале пушчане чауре, од чега су и преживљавали
- 18. маја 2008. у Дубравама код Високог погинули браћа Асим (29) и Белмедин (34) Хасановић док су секли гранату на отпаду секундарних сировина. Том приликом теже је повређен Мирза Рожајац (21), а лакше Асим (Есет) Хасановић (56) те Асим Сејдић (49).