Деретић: Нетанијаху нас учи истини, Срби и Јевреји су пријатељи од пре Христа (ВИДЕО)
Изјаву израелског премијера Бењамина Нетанијахуа од пре неколико месеци да су Срби и Јевреји "пријатељи хиљадама година, још из доба Римске Републике", званични историчари су избегли да коментаришу иако је изјава привукла велику пажњу јавности. С друге стране, Јован И. Деретић, предводник српске аутохтонистичке школе, која одбацује теорију о досељавању Словена на Балкан у 7. веку, каже да је Нетанијаху потпуно у праву и да су се Срби и Јевреји не само познавали пре Христа, већ да су били пријатељи и савезници.
- За разлику од нас, Израелци много више знају своју историју. И нарочито стару историју. Нетанијаху је рекао да смо били једни поред других хиљадама година. Што је потпуно тачно. Он је хтео да помене да наше везе нису из 18, 19. века, већ су наше везе много старије - каже Деретић за Србију Данас.
Он истиче да Нетанијаху не мора да зна целу историју јеврејског народа нити српску историју, али "сигурно зна доста довољно да може то да изјави на миран и леп начин".
- Јесте да је он померио званичну историографију и званичне тврдње код нас и у западној Европи, али о томе он није водио рачуна, јер је сматрао да говори једну истину и да нема шта да се осврће шта се где предаје и прича. Он је нама учинио велику услугу са том изјавом јер смо ми у процесу одбране нашег идентитета и враћања наше истинске историје у наше школе. Сад се око тога води борба и његова изјава нам је добродошла - наглашава Деретић.
И Кирби говорио о 18 императора из Србије
Деретић каже да је и амерички амбасадор Кирби дао сличну изјаву попут Нетањахуа.
- Има једна слична изјава, а то је изјава америчког амбасадора у Србији господина Кирбија, он је рекао: "Ваша историја је невероватна, 18 римских императора је било из Србије". Иначе, кад се рачунају и они из Источног Римског Царства, има их равно 40, али је изјава амбасадора Кирбија имала једну тежину. Такви људи никада не дају такве изјаве да се претходно не посаветују са стручњацима. И ми смо сада дошли у једну ситуацију да нам странци држе лекције из наше националне историје, а да ми не знамо ништа - напомиње Деретић.
Деретић потом описује да је тачно не само да су се Јевреји и Срби познавали у античко време, већ су заиста били савезници и пријатељи, као што тврди Нетањаху.
- Ја нисам специјално истраживао наше везе са Јеврејима, али сам узгред наилазио на њих. Могу слободно да кажем да смо ми били пријатељи, савезници. Јер кад је Нино Белов стигао на блиски исток, он је правио савезе са тамошњим племенима и народима, да би му помогли у усвајању, и остављао их је у појединим zemmljama да буду чувари власти коју је успоставио. Тако је у Египат одвео Јевреје, касније и Грке - наводи Деретић.
Он каже да су и Јевреји и Грци пореклом од Хурита, али да још не може да изнесе дефинитиван одговор да ли су Хурити били једно племе или више њих који су се тако звали.
- Јевреји и Грци су живели у Египту док Срби нису изгубили власт, онда су их Египћани терали јер су за њих они били окупатори као и Срби. И онда су и једни и други отишли код Срба, својих савезника. Јевреји на Синај, а Грци преко острва у данашњу Грчку - објашњава заступник српске аутохтонистичке школе.
Јевреји писали своје име "ибрис", читано с лева "сирби"
- Јевреји имају систем писања са десна на лево, а и ми смо то некада имали, док сада читамо с лева у десно. Јевреји су писали своје име "Ибрис". И кад читате с десна у лево пише "ИБРИС", а с лева у десно пише "СИРБИ". И то може да се доведе у везу са овим називом Сефарди. Према томе, потребна је једна заједничка акција са институтима у Израелу да се пронађе стара веза између Срба и Јевреја - казао је Деретић.
Према његовим речима "и дан данас сви топоними на Синају су на српском језику, а датирају најмање 1.000 године пре Христа".
- Довољно је погледати Синај и видети да је цела наша стара историја сакривена. И ту се опет обнавља веза Срба и Јевреја. Према предању, Мојсије је добио 10 заповести на Сербал Џебелу – Српском Врху, на Синају. Јевреји су дошли у Палестину где је било Срба, преосталих од ранијих освајања. Ту је дошло до заједничког живота тих Срба, који нису били бројни, и Јевреја. И остаје нерешено питање племена Вењамита. Према неким јеврејским подацима, они су Срби који су дошли са Крита у Палестину и ту су примили јеврејску веру. Па их зову Србима јеврејске вероисповести. По свему судећи да је то тачно - констатује Деретић.
Даље, као велики догађај истиче Стари завет.
- Стари завет је написан најпре на арамејском језику, а то је српски језик, па је преведен на јеврејски. И остало је толико србизама у том преводу да је то просто невероватно. Један руски слависта из 19. века је предлагао чак да се јеврејски језик уврсти у словенске језике - открива професор Деретић.
Он истиче и да је данашње јеврејско писмо направљено на бази арамејског, те да је први натпис на камену кнеза Меше из 842. године пре Христа.
- Језик је јеврејски, а писмо српско. Никада један народ не би узео писмо од непријатеља. Значи да су са Србима били велики пријатељи. На Блиском Истоку остало је нешто мало Срба, али нису више били у стању ни да заведу власт нити да доминирају. Кад је Александар Велики освајао Блиски Исток, он је прошао кроз предео насељен Јеврејима. Нема помена да је било икаквог противљења његовом пролазу, непријатељстава, ништа. Него је његов пролаз кроз јеврејски предео био као да је дошао код неких старих пријатеља - наглашава историчар, који Александра Македонског сматра Србином.
Деретић спомиње и "владаре српског порекла, Селеукиће и Лагиће". Како наводи, од њих је нешто Срба остало у влади и војсци, а друго су били домороци.
- Код Лагића Египћани, а Селеукића разни народи са Блиског Истока и централне Азије. Међу њима је био неки мали проценат Срба, али се то не би могло рачунати. И јесте да је језик остао, зато што је Асирска Империја користила српски као званични језик двора и војске. То је такозвани арамејски. Он је био међународни језик на Блиском истоку. На том језику је и Христос пороповедао и сви апостоли су говорили и писали на том језику - поентира Деретић.
Он је рекао да је у томе кључ културног мешања Срба и Јевреја.
- Налазио сам на поједине речи које постоје и код нас и код њих, имају исто значење, али није ми апсолутно било јасно да ли смо ми узели од њих или они од нас - закључује Деретић.
Антић: Ционизам је створен у Земуну
Драгољуб Антић, још један представник српске аутохтонистичке историјске школе, каже да је културна и историјска веза Срба и Јевреја веома дубока.
- Ако Нетанијаху каже то што је рекао о вези Срба и Јевреја, то значи да Нетанијаху зна нешто што знају сви образовани Јевреји, па међу њима и израелски премијер. Они сасвим добро знају своју историју - истиче Антић. Он наводи да је чињеница да јевреји све време живе у додиру са православљем, а да је "модерни јеврејски покрет ционизам створен у Земуну".
- И у модерно доба су Јевреји живели у спрези са Србима, па смо имали и истакнуте такозване Србе Мојсијеве вере. Код Јевреја систем преношења историје иде преко рабина и синагоге, имају своје школе, изучавају историју... Данашњи Јевреји се деле на Сефарде и Ашкеназе, а и једно и друго име има везе са Србима и Словенима. Србин се код Арапа и Јевреја изговара Сафир, одакле су Сефарди. Сафир значи и Исток, а у корену је заправо сунце, јер су Срби соларни народ. Као такви су и дошли на средњи исток - објашњава Антић.
Прочитајте и:
- НЕТАНИЈАХУ ПОТВРДИО ДЕРЕТИЋА: "Срби и Јевреји су пријатељи хиљадама година, још од Старог Рима!" (ВИДЕО)
- Јовичић: Јевреје су Срби инспирисали да се боре за државу Израел
- Ово су били древни српски називи за календарске месеце до 19. века
- Пропаст Српског царства: Где је погрешио цар Душан
- КРВАВИ БАДЊАЦИ: Пре 99 година Мојковац је узео славу Термопилу