ДВАДЕСЕТ ОДСТО КАФЕ УЛАЗИ У ЗЕМЉУ НА "ЦРНО": Петина кафе на тржишту шверцована
БЕОГРАД - У Србију се годишње прошверцује око 5.000 тона сирове кафе, а штета коју држава има само од неплаћених акциза због шверца износи и до 400 милиона динара, изјавио је генерални директор Штраус адријатика (Страуш Адриатиц) Синиша Даничић
Према проценама компаније, та количина представља око 20 одсто укупног тржишта, међутим, имајући у виду непостојање званичних података о величини тржишта, сасвим је могуће да су те цифре знатно веће, односно да је проблем већи него што тако делује, рекао је Даничић за Танјуг.
"Посебно узнемирава растући тренд шверца сирове кафе, односно његов раст из године у годину, с тим да је раст ове у односу на претходну највиши до сада", рекао је Даничић.
Штетност тога није сразмерна, као на пример шверц дуванских производа, али је са друге стране ипак велика, каже саговорник Танјуга.
Тренутно се ради са државним органима на томе да се нађе решење како да се смањи улаз нелегалне сирове кафе преко границе, рекао је Даничић.
Увођење акцизних маркица је, како каже, добра могућност да се изборимо са нелегалном трговином, али истиче да би било много боље радити на постепеном смањењу или укидању акциза.
Даничић указује да се у кафу често додају сурогати, а врло често неправилно декларисање производа доводи у забуну саме потрошаче.
Акцизне маркице за смањење сивог тржишта?
Увођење акцизних маркица за кафу у великој мери би утицало на смањење сивог тржиста, а као саставни део декларације не би утицало на поскупљење готовог производа, сматра и генерални директор стратешког пословног подручја кафа Атлантик групе (Атлантиц Групе) Андреј Беле.
Беле је новинарима приликом недавне посете производним погонима Алантик Групе у Изоли рекао да је то, између осталог, доказ квалитета производа и навео пример БИХ где је пре неколико година држава увела законски акцизне маркице, што је, додао је, утицало на то да се сиво тржисте кафе преполови.
"Ми поштујемо конкуренцију, стандарде пословања, декларисање производа, али бисмо желели да имамо заштиту", рекао је Беле.
Беле је објаснио да увођење акцизних маркице не би било пренето на крајње потрошаче и да цена кафе зато не би поскупела, будући да је акциза већ плаћена и укалкулисана у цену готовог производа.
Беле је казао да се процењује да, ако тржиште пласмана свих врста кафе у Србији износи 29.000 тона, десет одсто кафе улази у земљу на црно.
"Имамо доста високу акцизу за кафу и царину, а има доста малих прозивођача традиционалне кафе. Оно за шта се залажемо, да се плаћа акциза на сирову кафу, је наш предлог да се уведу акцизне маркице", рекао је Беле.